Bir Festivalin Ardından - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 19 Kasım 2019, Salı 10:59:50

 Bir Festivalin Ardından
“Tarihi, süresi, yapıldığı çevre, katılanların sayısı ve özellikleri önceden hazırlanan bir izlenceyle belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi’ biçiminde tanımlıyor sözlükler festivali.

Halk arasında ise, festival değince bir başka anlamı, “eğlence” geliyor akla..

Bu iki tanımın bir arada gözlendiği festival ise pek sık rastlanmayan uygulama olarak bilinir çoğunlukla.

Ancak bu yıl ilimizde 15-17 Kasım (2019) tarihlerinde “buzda değil tuzda balık” sloganıyla, eski Buzhane merkezli gerçekleştirilen “Lakerda” festivali hem eğlencenin, hem sanatın birçok türünün, hem de kültürün doruğa çıktığı başarılı bir organizasyon olarak tarihe geçecek.

Önce, üç günde kırkı aşkın, dolu dolu ve üst seviyede etkinliği başarı ile gerçekleştiren Sinop Kültür ve Turizm Derneği’ni kutlayarak başlayalım yazımıza.

Gerçekleştirilen bu festival, Sinop’un hem deniz kültürünü, hem balık ve balıkçılıkla ilgili mutfak kültürünü,hem adet ve ananeleri ile ilgili örnekleri, evrensel yazın, edebiyat ile ilgili deneyimleri, turizmi, çocuk tiyatrosu, karikatür,müzik, çapara yapımı, balık ağı yapımı, file yapımı, ahşap tekne yapımı, cam ve seramik uygulamaları, çocuk atölyesi gibi etkinliği bir arada hayata geçirebilmek, yediden yetmişe her yaşta insanın ilgi alanına hitap edip onların yaşamına dokunabilmek başarısını gösterebilen düzenlemeydi.

Bu kadar farklı etkinliği bu kadar kısa sürede, böyle başarılı biçimde gerçekleştirmek takdire şayan bir beceri olsa gerek.

Katılımcılar etkinlikleri izlerken başları döndü. Öyle ki insanların bir çoğunda, bir etkinlikten ötekine zaman ayıramamanın, diğerine yetişememenin, diğer etkinliğe yetişmek için yarım bırakmak zorunda kaldığı etkinliğin ağzında yarım kalan lezzeti, hüznünü; hatıralarında kalacak izlerden olacak.

Festival ile ilgili birkaç örnekle okuyuculara ip ucu vermek gerekirse..

Konuklara başta balık ürünleri, yöresel lezzetlerden oluşan yiyecek ikramıyla başladı festival.

Fotoğraf, karikatür, cam, seramik eşyaları ve deniz figürleri ile süslü salonda

 “OT” dergisi yazarlarının söyleşisi ilgi ile izlendi.

Ertesi gün birbirini takip eden söyleşiler, paneller, çocuk tiyatroları.

Sinop turizmini yaz aylarının dışına taşımak için Emine Kuruoğlu’nun gerçekleştirdiği Sinoplu balıkçı anılarıyla süslü “Balık Atölyesi” deneyimini paylaşması izleyenlerde hüzün ile karışık umut uyandırdı.

Amatör balıkçıların birlikte avlanmaya çıkarken Sinop’un sembol sporu yelkenler ile kürekçilerin buzhane ünündeki seyirleri,suya tutunan kentimizin suyla, denizle nasıl özdeşteştiğinin şarkısı gibiydi.

Ramazan ayının dışında Sinop’ta ilk kez gerçekleştirilen “helesa” adeti özellikle il dışından gelenlerin yoğun ilgisine mazhar oldu.

Akşamki Fuat Saka konseri gençleri coşturdu.

Ertesi günkü ön elemeden sonra halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreni sırasında senfoni orkestrası sanatçısı soprano Elif Naz’ın okuduğu klasik Batı müziği “Lied ve napoliten türü şarkılar bir çok dinleyicinin yaşamları boyunca bir opera sanatçısından canlı dinlediği ilk klasik batı müziği şarkıları oldu. Bu şarkıların sonunda Sinop’un şarkısı olarak bilinen katılımcılarla birlikte söylediği Aldırma Gönül, şarkısı ile bu kısa müzik şöleni de doruğa çıkarken  bu sanat ve kültür etkinliği ağızlarda eşiz lezzet, gönüllerde gelecek yılın hasretini bırakarak, dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesiyle (Birinci Mustafa Kavak) sonlandı.

Ben bir kez daha Kültür ve Turizm Derneği başta, bu organisazyona sponsor olanları, destek verenleri ve Sinop halkını kutlayarak: Bu etkinliğin gelecek yıllarda gelişerek daha güzellerini uluslar arası düzeyde gerçekleştirip ilimizin adını dünyada marka yapılması yolunda ilerlenmesini dilerim.

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE