BİR HASAN CELAL GÜZEL GEÇTİ BU DÜNYADAN! - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 16 Mart 2022, Çarşamba 13:37:00

Dünya yolculuğunu 19.3.2018 tarihinde (ve 73 yaşında) tamamlayan Hasan Celal Güzel vefatıyla sevenlerini üzmüştü. Mekânı cennet olsun. İnsanımız Hasan Celal Güzel'i Başbakanlık eski müsteşarı eski milletvekili ve eski bakan olarak tanır. Merhum bu görevlerde bulunmuş ve güzel işlerde yapmıştır.
     BİR HASAN CELAL GÜZEL GEÇTİ BU DÜNYADAN!
 Ancak; Biz onu başka yönleriyle anlatmaya çalışacağız. Hasan Celal Güzel her şeyden önce Anadolu kırsalından gelen gençlere döneminde kucak açmış ağabeylik yapmış bir serdengeçtidir. Babacan tavırlı bu yiğit adamı bendeniz 28 Şubat sürecinde birebir (daha) yakından tanıdım ve kendisini hiç ihmal etmeden ölümünden 6 ay öncesine kadar da ara ara ziyaret ettim.

Hasan Celal Güzel kişilik olarak korkusuz ve Hak bildiğini söylemekten çekinmeyen bir yiğitti. İnançlıydı ve cesur bir dava adamıydı. Başbakanlık Resmi Konut müdürlüğü yaptığım dönem de Osman Kadri Keskin müsteşarımızın düzenlediği; Rahmetli Alparslan Türkeş ve Hasan Celal Güzelinde katıldığı Başbakanlık eski müsteşarları toplantısında kendisi ile ilk defa birebir tanışma ve konuşma imkânım olmuş ve ondan sonrada görüşmemiz devam etmişti.

Merhum 90'lı yıllarda siyaset yaptığı Anavatan Partisi Genel Başkanlığına aday olmuştu. Rahmetli Turgut Özal'ın  (sonradan siyasi hata olarak değerlendirdiği) Mesut Yılmaz'ı desteklemesi sonucu genel başkanlığa seçilememişti. Eğer Anavatan Partisine Genel Başkan olabilseydi 28 Şubat Darbesi kesinlikle yapılamaz ve Mesut Yılmaz'ın yaptığı vahim hatayı yapmazdı. Çünkü o makamları elinin tersi ile itebilen memleket sevdalısı bir (yiğit) adamdı.

Kendileri, 28 Şubat döneminde Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanıydı. Partisi TBMM'de temsil edilmiyordu. Ama o dönemin mağdurlarına kucak açmış en büyük desteği sağlamıştı. Partisinin Genel Merkezinde bizlere yer tahsis etmiş burada toplanın görüşün danışın büro hizmetlerinizi burada görün demişti.

Bu konuyu :"28 Şubat Darbesi ve Darbelerin Yakın Tarih Aynası" adlı kitabımın 187.Sayfasına da aldığım üzere: "Fert olarak cezaevine girmekten korkmadığını, demokrasi mücadelesi verdiğini ancak cezaevine girmeyi göze alabilecek hiç olmazsa 500 aydının bulunması gerektiğini, yapılanların hukuka halkın akıl ve insaf ölçülerine uymadığını" söylemişti.

Hatta yüksek yargıdan bir üyenin danıştayda yapılan bir toplantıdan bahsederken; "Refah Yol Hükümetinin görevden aldığı bürokratları iade ettik. Refah Yol sonrası alınanları da iade etmeyiz. Böylece 'irticacı' memurlar kamudan uzaklaşmış olur, şeklinde bir karar aldılar. Bende bu kararı nasıl uygulayacağımızı düşündüm ve 'hukuk' adamlığımdan utandım" dediğini anlatmıştı.

Bunları anlatırken benden biz ne yapalım diye bir soru sormuştum. O da "Fert olarak haklarınızı arayın zalimlere karşı bir dilekçe vermek bile o zalimlerle mücadele etmektir."demişti.

Hasan Celal Güzel 28 Şubatçı işbirlikçilerin tepeden inmeci dayatmasına mertçe ve yiğitçe karşı çıkanlardandı. 15 Temmuz darbe girişiminde de hiç çizgi değiştirmedi yiğit ve mertçe darbenin her türlüsüne karşı çıktı.

Sonradan Kurduğu Türkiye Stratejik Araştırma Vakfında çok güzel çalışmalar yaptı ve binlerce doküman ve belge yayımladı. O iyi yetişmiş donanımlı bir insandı. Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde kendisini zorla kabul ettirerek bazı raporlar sunduğunu bile söylemişti.

Kendisi büyük bir mücadele adamıydı. Durmazdı ve yılmazdı. Tarihi şuur içinde yoğun çalışır yarınların güçlü Türkiye’sini özlerdi. İnanç değerlerine bağlı cesur ve yiğit bir adam olduğuna şahadet ediyoruz.

 Ölümünden bir sene önce, Hac farizasını de yerine getirmişti.73 Yaşında çok sevdiği Rabbine kavuştu ve 20 Mart 2018 günü Sn Cumhurbaşkanımızın da iştirakleri ile Ankara Hacıbayram-ı Veli Camiinden mahşeri, kalabalıkla ebedi âleme yolcu ettik. Hasan Celal Güzel adı hep iyiliklerle anılacaktır. Bizde ölümünün 4.yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhu Şad, Mekânı cennet olsun.

         Nezih Yıldırım

            16.3.2022

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE