Bir Kitap & Bir Yazar - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:28:27

Geçmiş yıllarda/ 7 yıl önce SERVER Vakfı’nda bir Cumartesi günü “Bir Kitap & Bir Yazar” konulu programa katılmıştım. Programın konuğu ise Gazeteci Âdem Özköse, Suriye’de aylarca esaret yaşamış bir gazeteci idi.
Bir Kitap & Bir Yazar

Adem Özköse’nin özetlediği kitabının  anlatımını bendenizde kaydetmeye çalıştım.Kaydettiğim/aldığım notları siz okurlarımla paylaşmak istedim. Faydalı olacağını umuyor ve yorumsuz olarak sunuyorum. 

Özköse,  “Söz Direnişçilerde” isimli kitabında yer alan direnişçilerle yaptığı ilginç röportajları anlattı. Eserinde İslam dünyasındaki savaşları konu eden Özköse, Filistin, Lübnan, Afganistan, Çeçenistan, Irak gibi ülkelerin direniş liderleri ile yaptığı röportajlara yer verdiği kitabından;

Suriye’de kaçırılışına, Suriye’deki cezaevi günlerine; Savaş bölgelerinde yaptığı röportajlara geniş yer verdi.

 

Meşhur  eylemci Çakal Carlos,   Patani Komutanı Ruslan, Halit Meşal ve diğer ünlü direnişçilerle ilgili açıklamalarda bulundu..

Gezip gördüğü  coğrafyanın şartlarını aktardı..


Ceza evi sürecini anlatırken de “KUR’ÂN OKUYUNCA İÇİM FERAHLIYORDU” dedi.

İnançlı olmanın önemini de anlattığı bölümde “Suriye zindanlarında yaşadığı büyük sıkıntıları inancı sayesinde aştığını” söyledi. Ve inancın, duanın, yenemeyeceği bir şey yok dedi. “Cezaevinde, Allah’a olan inancımızdan dolayı direndik.” Şeklinde konuşmasına devam etti.

İnsanların güçlüden yana olma yerine mazlumdan yana olmasının önemine de işaret eden Özköse; “Her hal ve şartta mazlumdan yana tavır koymalıyız” dedi.

Özköse;  konuşmasında şu görüşleri de ileri sürdü ve “MÜSLÜMAN ZULMETMEZ.İnsan; Müslüman olmasıyla İzzet ve şerefini kazanır”dedi.

İslam dünyasında yaşanan savaş ve gözyaşının İslam inancı dışında bir inançtan dolayı yaşandığını ve Müslümanların birbirlerini boğazlamasının yanlışlığını dile getiren Özköse: “Müslümanlar savaşırken bile gayet dikkatli olmalıdır” dedi.

Çünkü “Müslüman’ın bağlı olduğu hukuki kaideler var. Müslüman, İslami kaidelere uymak zorunda ve savaş da bile sivil masum insanlar öldürülemez” dedi ve İslami Cihad lideri Ramazan Şallah “Direnişin de bir ahlâkı olmalı. İslam bize savaşla ilgisi olmayan sivilleri öldürmemizi emretmiyor. “diyor dedi.

 

İslam dünyasının ekseriyeti için söyleye biliriz; Biz içeriye sıkıştırılmış ve birbirimizle bağlarımız kopmuş halde onlardan habersiz yaşıyoruz.

 Fakat onların çoğu ülkemizi tanıyor, oralarda adı Abdülhamit olanlarla karşılaştım. Çünkü anneleri Abdülhamit gelip zulümden kurtaracak diye çocuklarına onun ismini vermişler.   Çoğu yerde Türkiye’yi Hilafet merkezi olduğu için İstanbul olarak biliyorlar. Gözleri , kulakları bu coğrafya da;

HALİFE TORUNU:

İslam dünyasının birçok yerinde Türkiye farklı algılanıyor. Beni bile Halife’nin torunu geldi diye bağırlarına bastılar. İnsanları tarihi misyonumuz nedeniyle yükledikleri anlam bizi gurura kaptırmamalı. Bu farklı algı aksine sorumluluk yüklüyor…

“Sosyolojik bir tespit olarak söylüyorum ki Orta doğunun gözü bu millet üzerinde”.

 

İSRAİL’İ MÜSLÜMAN ÜLKE ASKERLERİ KORUYOR.

 Daha önce Filistin meselesine Arap yöneticilerinin tavrı olumsuzdu. Gazze’ye geçerken Mısır askerleri kolumu kırdı. Ancak şimdi olaylar değişti. Mısır Başbakanı Gazze’ye gitti.

İsrail kendini korumuyor.  Çevrelerindeki Müslüman ülke askerleri koruyor. Suriye’den İsrail’e bir tane füze, bomba attırmazlar. Ürdün öyle. Mısır öyle idi. Son gelişmeler ile durum değişti.  Çünkü  Arap Baharı diye ortaya konan isyan;  kalplerin, vicdanların, ezilmişlerin isyanıydı. 

Artık yeni oluşan Müslüman yönetimler Filistin’in yanında yer alıyorlar.

 

İSRAİL TÜRKİYENİN TAVRINA DİKKAT EDER

Diğer bölge ülkelerine önem vermeyen İsrail, her hangi bir adımında Türkiye’nin tavrına dikkat eder…

 

İHVAN TECRÜBELİ

 

Bölgedeki İslami hareketler içinde İhvan hareketi, belirli bir birikime sahip ve çok tecrübeli…

Mısır Devlet Başkanı Mursi, akıllı ve zeki bir insan.  Bu günlerde yaşanan kendisine yönelik güçlüklerin üstünden gelecektir. (Sisi darbesinden önceki durum)

 

İSLAM;  ZULME,  EMPERYALİZME DİRENÇ KAYNAĞI

 

İslam, bu coğrafyada en dinamik güçtür. Eskiden olduğu gibi kimi guruplar artık referanslarını soldan almıyor, o kaynaklardan beslenemiyorlar. İslami kaynaklardan besleniyorlar.

 

Dünyaca Meşhur Çakal Carlos bile Müslüman olarak Salim Muhammed ismini aldı.

Bir zamanlar Marksizm’e inanırken daha sonra Müslüman olan Carlos,  yargıçlara “Sizler beni yargılama hakkına sahip değilsiniz. Siz sömürünün temsilcilerisiniz.  Asıl ben sizi sömürdüğünüz, fakir bıraktığınız halklar adına yargılıyorum” diye meydan okuyor.

MUTLU OLMAK

Batı da her türlü imkân ve konfora rağmen insanları mutsuz.  Kredi kartlar, yüklü harcamalar peşinde koşturup duruyorlar.

 Fakat Pakistan’ın Veziristan bölgesinde olduğu gibi kıt imkânlar içindeki insanların mutlu olabildiğini gördüm.

Misafirperverler ve kendilerine sığınanları dünya başlarına yıkılsa teslim etmeme gibi hassasiyete sahipler.

 Batıda insanlar elde etmek istedikleri ve dünyevi arzuları ile çok yük yükleniyorlar. “Mutsuz oluyorlar. Gezdiğim gördüğüm birçok yerde insanların maddi imkânları yok. Ama yükleri hafif ve mutlular. Yüzleri gülüyor. İnsan ağırlıklarından kurtuldukça mutlu oluyor.”

Selam ve dua ile.

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE