Boykot Başlıyor (İzden Sızan 53) - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 26 Şubat 2019, Salı 10:42:20

Boykot öncesi Sinop’ta TÖS binasında toplanan üye öğretmen ve yöneticiler, stajyer okullar dahil tüm okulların boykota katılması kararını aldılar. Tümü heyecanlıydı. Davalarına ve güçlerine inanıyorlardı. Ancak gerek yönetimin baskıcı tutumu, gerek böyle bir eyleme ilk kez katılacak oluşlarının verdiği stres alttan alta kendilerini geriyordu. Bu endişeyi kimse diğeriyle açıkça paylaşmasa da yüzlerden, tavırlardan saklanamaz gerçek görünüyordu.
Boykot Başlıyor  (İzden Sızan 53)
Çünkü onlar; bu yılın ilk günlerinde, Şubat’ın 14’ünde İstanbul’a gelen, silahsız, savunmasız, korumasız  Amerika’nın 6. Filosunu protesto eden gençlere ‘Milli Türk Talebe Birliğinin’ organizesindeki gericiler silah ve sopalarla ‘din elden gidiyor’ diye saldırmış, tarihe Kanlı Pazar olarak geçecek katliamı yaşamıştı. Ve olaylardan sonra Demirel Hükümetinin yetkilileri ölenlerin sağcı mı, solcu mu olduğunu soracak kadar küçülmüştü…

Öğretmenler işte böyle bir iklimde hak aramak için boykota gidiyorlardı. Boykot’un parolası “ Boykot kırılmaz Geri Dönülmez” boykota katılacak  üyelerin en büyük dayanağıydı. Sık sık bu sloganı tekrarlayarak hem kendilerine, hem birbirlerine cesaret veriyorlardı.

Boykot günü için valilik de boş durmamış boykotun katılımcılarını ve çapını tespit için  adamlar görevlendirmişti.

Erfelek’te Boykot

15 Aralık 1969 Pazartesi,boykotun ilk günü:

Stajyer öğrencileri kontrol için M. Eğitimin şoför Abaza Remzi(Güney) in kullandığı ciple  Öğretmen okulu hocalarından Ali Bey, Karabağ’a gelir. Karabağ köyü öğretmenleri Müdür Kemal Saraç, Döndü Köklü, Münevver Saraç (ve 18 stajyer öğretmen) boykottadırlar. Ali Bey’den, gezdiği  Staj okullarının hiç biri boykota katılmazken yalnızca Karabağ (kendi) okulunun katıldığını öğrenen Müdür Kemal Saraç’ta bet beniz atar. Ali Bey’in denetimini bitirip köyü terk etmesinin ardından Müdür Kemal Bey telaş ile yayan yapıldak, kestirme yollardan koşarak Erfelek’e iner. TÖS binası ilçe girişinde, köprü başındadır. Uzaktan Sendika binasındaki öğretmen kalabalığının şenlik yaptığını görünce rahatlar. Anlamıştır ki çoğunluk boykottadır ve birlikten kuvvet doğar.

Ancak bu sevinç boykota katılanların tümüne soruşturma açılıncaya kadar devam edebilecek, sonra sıkıntılı günler yine başlayacaktır.

Boykotun peşinden Sinop Valiliği de boykota katılan öğretmenlerle sendika yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yapıldı.  Boykota katılan öğretmenler hakkında ‘Öğretmenleri görevlerini terke teşvik, görev yapmaya engel olmak ve Devlet Personel Yasasına aykırı hareket’ten dolayı soruşturma istendi.

Savcı Berin Taşan soruşturma sonucunda “Öğretmenlerin valilik yazısında belirtildiği gibi eylemlerinde yasalara aykırı bir halin bulunmadığı, her yurttaş gibi yasal haklarını kullandıkların, bu nedenle kamu davası açılmasına gerek görmediğini” belirterek soruşturmayı kapadı.

 

 ***

Boyabat’ta Boykot

Provokatörler Emniyet Amiri  Erol Tirli  koordinesinde Orta Çarşı’daki Kemal  Dede Camisi’nin yanındaki Çağlayan Pastanesin’de birkaç kez toplanıp, yapacaklarını tartışıp, yapılacaklar belirlerler.  Provokasyon grubu artık hazırdır.

Ertesi gün…15 Aralık 1969

Boykotu öğrenen bu provokatör  gurup,  önce TÖS binasına saldırır. Saldırganlardan görevli bir komiser TÖS levhasını ayaklarıyla ezerken fotoğraflanır. TÖS’te kimseyi bulamayan gurup, kasabanın kenarındaki boykota katılan Boyabat Lisesine doğru yürürler. Kalabalığın Lise binasına girme çabalarını Jandarma engeller.    

Slogan atarak kasaba merkezine yönelen kalabalık, belediyenin arka tarafına doğru gelirken olayları takip eden Boyabat’ın tek gazetecisi  ve tek matbaasının sahibi Ali Sezer olayları rahat görebileceği belediye binasına çıkıp, gurubu takip etmektedir.  Gurup, belediyenin yanına ulaşınca yolun solunda bulunan ilçenin tek gazetesinin basıldığı Ali Sezer’in matbaası önüne gelirler. Matbaada bulunan Matbaacının oğulları İsmet ve Murat (Sezer) kardeşler ile Matbaa kalfası Ömer(Bilgili) ve yanlarındaki çırak, kalabalığı izlemek için dışarı çıktılar.

Kısa süre içinde matbaa önünde biriken kalabalık sloganlar atarak aniden binayı  taşlamaya başladılar. Ali Sezer Sokağın karşısındaki belediye binasından matbaasının taşlanmasını izlemek durumunda kalırken; matbaanın üst katında oturan matbaa sahibi Ali Sezer’in eşi Seher Hanım, camdan saldırganlara kuzinenin üzerindeki sıcak suyu boca ederek karşı koymaya çalışsa da kalabalık savunmasız matbaanın  camlarını kırıp, makinelerini parçaladılar. Kırılan camlar ve dağıtılan matbaa ile içlerindeki öfkenin kısmen boşalmasıyla sakinleyen gurup, bekçi ve birkaç polisin müdahalesiyle dağıldılar. Matbaa çalışanları içeri girdiklerinde gördükleri manzarayla şok oldular. O tozun dumanın içinden, dağılmış harf kasalarını dibine düşmüş ancak hala çalmakta olan kızdırmalı radyodan; yaşananlarla ironi yaparcasına Gönül Akkor’un “Böyle gelmiş, böyle geçer; Günlerimiz bitecek bir gün saya saya ” şarkısının sözleri yükseliyordu …

Saldırganlar  boykot günü tam da Boyabat TÖS Şube Başkanı Ali Şarapçı’nın boykot öncesi aldığı duyumlar, yaptığı araştırmalar sonucunda tahmin edildiği gibi hareket etmişler, büyüklerinden(!) aldıkları talimatları harfiyen yerine getirmişlerdi.

Ancak tüm yaptıkları fotoğraflarla TÖS’lü öğretmenler tarafından kare kare saptanan 38 saldırgan Cumhuriyet Savcılığının isteği üzerine Sulh Ceza Yargıçlığınca tutuklanıp ceza evine atıldılar.

Bu saldırganların içinde polis komiseri gibi devlet görevlilerinin yanında, Boyabatlıların ‘maydalak’ dedikleri şoför gibi sıradan, zavallı, cahiller de çoğunluktaydı. Bunlar öyle güvenceler almış olmalıydılar ki, sonradan çıkarıldıkları mahkemede hakimlerin sorularına karşılık (Maydalak’ın yaptığı gibi )“ham hum şaralop” gibi alaycı cevaplar vereceklerdi. Bu had bilmezlik uzun yıllar Boyabat’ta bir çeşit “deyim” olarak, özellikle çocuklar arasında söylenecekti. Ancak çeşitli güvencelerle öğretmenlerin üzerine sürülen bu güruhtan hiç biri onurlu hakimlerden cezasız kurtulamadılar.

***

92 üye ile kurulan TÖS hızla yaygınlaştı. 20 Eylül 1971’de kapatıldığında şube sayısı 535, üye sayısı ise 72 000 kadardı. Eyleme tüm öğretmenlerin %70’ini oluşturan 110 000 öğretmen katıldı. Demirel Hükümeti, boykota katılan 50 300 öğretmen aleyhinde kovuşturma açtı. Binlerce öğretmene çeşitli cezalar verildi.

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE