CEMRE SUYA DÜŞERKEN!.. - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 23 Şubat 2021, Salı 12:42:51

Cemre düştü; İki kelimelik bu cümle özellikle eskilerde çok kullanılan bir deyimdir.
  CEMRE SUYA DÜŞERKEN!..
Cemre ne demektir nerden nereye düşer buna bakalım.

Öncelikle Cemre isminin kökeni nereden gelmektedir?

Cemre isminin kökeni ve anlamı ile ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır. Ağırlıklı olarakta; Arapçadan gelen ''ateş, ateş parçası, kor'' şeklinde anlamlara sahip olduğu bilinmektedir. Öte yandan Anadolu'dan gelen ''imre, imere, zemheri ya da cemre'' şeklinde adlandırıldığı da söz konusudur.

Tüm bunlardan en yaygın kullanılanı cemre kelimesidir. Cemre kelimesi, halk nezdinde sıcaklığın artması şeklinde bilinmektedir. Yazımızın başlığı ise bendenizin kaleme aldığı Anadolu gencinin hayata dair mücadelesini konu alan "Cemre Suya Düşerken adlı yayımlayamadığım Romanımın adıdır.

Şimdi Cemreye bakacak olursak; Cemrenin girmesi/düşmesiyle doğa da birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bunların en başında ise havayı, toprağı ve suyu ısıtması ile sıcaklıkların artması cemre düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Cemre, ilkbahar ayının başlangıcından hemen önce, birer hafta arayla sırasıyla havaya, suya ve en son toprağa düşer. Bu durum yani ilk cemre ne zaman ve nereye düşecek sorusu da insanımızın kafasını meşgul etmektedir.

Bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte cemre düşmesi merak edilen konular arasında yerini alıyor. Cemre 20 Şubat tarihlerinde düşmesiyle insan üzerinde en azından kırsal kültüre sahip insanlarda psikolojik etkiler yapar. Cemrenin düşmesiyle "dışarıda kalan hayvan üşümez lafı" anadoluda yaygındır. Peki, ilk cemre ne zaman ve nereye düşecek? Sorusuna yukarıda verdiğimiz cevaptan hareketle; havaya, toprağa ve suyu düştükten sonra sular donmaz yani havada ısınmalar başlar. Bibakıma Cemre düşmesi ilkbaharın gelişini müjdeleyen bir dönemdir diyebiliriz.

 

İLK CEMRE BUGÜN(20 ŞUBAT)HAVAYA DÜŞÜYOR!

Cemrelerden ilki 19 ve 20 Şubat tarihleri arasında, havaya düşecek. Bu doğrultuda, cemrenin düşmesiyle birlikte ilk olarak havayı ısıttığı, arkasından suyu ve en son toprağı ısıttığı söylenir ve böylede inanılır. Her ne kadar cemre düşmesiyle birlikte hava sıcaklıklarının da doğru orantılı olarak artacağı inanılsa da, bazen cemrenin düştüğü günlerde de havaların soğuduğu bir vakıadır.

 

KAÇ TANE CEMRE DÜŞMESİ GÖRÜLECEK? CEMRELER NE ZAMAN DÜŞECEK?

İlkbaharın gelişini yansıtan en güzel doğa olaylarından cemre düşmesi havaya, suya ve toprağa olmak üzere 3 kez düşecek. Böylece 20 Şubatta Havaya 26 Şubatta Suya 6 Martta da Toprağa düşecek ve baharın müjdesini de vermiş olacak.

CEMRE DÜŞMESİNİN KÜLTÜRÜMÜZDE ÖNEMLİ YERİ BULUNMAKTADIR.

Halk arasında cemre düşmesi sonrasından Nevruz ve Hıdrellez kutlamaları geleneği görülmektedir. Cemre, yalnızca bir doğa olayı olmakla kalmayıp kültür ve edebiyat alanlarında da kendini göstermiştir. Örnek verecek olursak, Osmanlı döneminde Divan şairleri cemre zamanı geldiğinde önemli isimlere övgü isimleri yazarlardı. Bu yazılan şiirlere ''cemreviye'' adı verilirdi.

Cemre insan hayatında önemli yer tutsa da genç kuşaklar tarafından çok da fark edilmemektedir.

Ama biz bu takvim geleneğimize işaretle bu günü hatırlatmak istedik.

Selam ve dua ile hoşça kalın.

Nezih Yıldırım

20.02.2021

(Not:Eski bir yazı)

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE