CENAZE MERASİMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 10 Mayıs 2018, Perşembe 15:23:03

Bugün(8.5.2018) Milli Görüş Lideri Prof.Dr.Necmettin Erbakan'ın yol arkadaşlarından RefahYol döneminin Bayındır ve İmar İskan Bakanı Cevat Ayhan'ı Ankara Hacıbayram-ı Veli Camisinden ikindi namazını müteakip ebedi istiragahına yolcu ettik.
CENAZE MERASİMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Allah rahmet eylesin ve mekanı cennet olsun.
Bendenizde cenaze merasiminde hazır bulundum.Cenazeye eski yeni birçok milletvekili bakan ve bürokrat olmak üzere çokça tanıdık geldi.
Ben orada şunu gördüm.Geçmişte bizleri tanıyıp bulundukları "Makamlarda" gördükleri dil ucuyla merhaba dedikleri insanlara makamları elden gidenlerin daha samimi davrandıklarını gördüm.

Makamlarda kasılıp makamları elinden giden çoğunun nekadar garibanlaştığını ve çok alçak gönüllü olduklarını görmek beni hem üzdü ve hemde İnsanoğlu niçin bukadar garip diye düşündürdü.
Yanlış olmasın belki kişisel olarak bizimde mutlak sürette hatalarımız olmuştur.Ama bulunduğumuz makamlarda ertesi günü kalkacağımızı düşünmüşüzdür.
Hatta bir bilim adamının "yukarıya çıkan adam merdivenleri tırmanırken sağında ve soluna bak, zira inerken onları göreceksin" demesi şahsen bana ilham olmuş hiç bir zaman büyüklenmemişimdir.
Ama geçmişte bıyığını balta kesmeyen bir çok adamın yelkenlerinin suya düşmüş olduğunu gördüm.

Cevat Ayhan ağabeyimiz siyasetin bile kirletemediği samimi birçok insanın elinden tutan bir adamdı.

Refahyol kurulurken Erbakan Hocamız Cevat beyin Çevre Bakanı olmasını istiyordu.Bugünkü Saadet Partisi Genel Başkanı Sn Temel Karamollaoğlu'nu da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı yapacaktı.Koalisyon ortağı Tansu Çiller hanımefendide Turan Tayan'ı Milli Eğitim Bakanı yapmak istiyordu.
Ancak Refah Partisi yetkilileri Turan Tayan'ın Milli Eğitim Bakanı olmasını istemediler.

DYP' yetkilileride "Sivas olayları olarak tarihe geçen Madımak Otel yangınını " bahane ederek Temel Karamollaoğlu'nun Bakanlığını kabul etmemişlerdi.(Sanıyorum bu durum hiç yazılmadı)

Böylece yapılan değişiklikle Cavat Ayhan ağabeyimiz Bayındırlık bakanlığına kaydırılmış Çevre Bakanlığınada Ziyaeddin Tokar getirilmiş Turan Tayan'da milli savunma bakanlığına kaydırılmıştı.
Böyle bir anekdottan sonra bir anımı daha arzederek yazımıza devam edecek olursak RefahYol hükümeti devam ediyordu.
Sanıyorum kısmi mahalli seçimler yapılmıştı.Rahmetli Erbakan Hocam Başbakanlık Resmi Konutunda bir ekonomik istişare toplantısı yapıyordu merhum Cevat Ayhan'ı geçerken gördü ve "Cevat cevat" diye seslendi.

Buyurun sn Başbakanım diyen Cevat beye sanıyorum Hendekti "seçimini niye kaybettik" diye sordu. Hocam adayımız yabancıydı tanıtamadık vs dedi.Rahmetli erbakan'da "peki niçin baştan düşünmediniz" şeklinde söyleyince "hocam hata ettik haklısınız" dedi. Olay oracıkta kapandı ve o toplantıya Cevat ağabeyimizde iştirak ederek çalışma gece 02.30'a kadar devam etmişti.O ekip öyle çalışıyordu ve Refah Yol hükümetinin ekonomik rahatlamayı sağlayabilmesinin altında bu samimi çalışmalar yatıyordu.
Evet bugün bu güzel ekipten birini daha yolcu ettik.Orada bulunanların çoğu birbirlerine içinde hüzünler barındıran tebessümlerle bakıyor birbirlerini samimiyetle kucaklıyorlardı.
Burada isim vermeyeceğim ama içimden bir çoğuna keşke görev başında olduğunuz zamanlarda da bu samimiyeti gösterseydiniz diye geçti içimden.
Hatta bizim Sinop Milletvekilimiz Nazım Maviş'te cenaze merasiminde bulunuyordu.
Selamlaştık ama ayrıntılı konuşamadık.
Sadece Ankara Büyükşehir eski Başkanı Melih Gökçekle fotoğraf çektirdim.Çünkü ben haksızlığa uğrayanların yanındayım.
Halbuki Belediye Başkanları tespit edilirken Bandeniz Melih Gökçek beyin 5.defa aday yapılmasını hiç istemedim.Gücüm yettiğincede partili yetkililere söylemeye çalıştım.Ama aday yapıldı kerhende olsa oy verdim ve seçildi.O zaman süresiini tamamlamalıydı.Bu nedenle haksızlığa uğradı diyorum.

Ayrıca geçmiş dönemin DYP Gnl Başkan yardımcısı Sn Nevzat Ceylan'ın (bugüne kadar DYP'ne hiç oy vermediğim halde, samimiyetinde hiç bir değişiklik görmedim.O günde bugünde hep ayni durumdaydı ve "28 Şubat Darbesi ve Darbelerin Yakın Tarih Aynası "adlı kitabımı bulamadığını söyledi bende Gazeteci Yazar Sedar Arseven'le ikisinede ulaştıracağım sözünü verdim.

Sonuç olarak efsanevi bir ağabeyimizi bugün hakka uğurladık mekanı cennet olsun.Ama orada ki eski Milletvekili Bakan ve bürokrat birçoüğunun makamda bulundukları zamanlardan daha da samimi olduklarını gördüm ve Keşke zamanın da bu samimiyeti görseydik te gönlümüzdek yeriniz daha farklı olsaydı diye düşündük.
Bunu saklamanın bir faydası yok "CENAZE MERASİMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ" ni böylece paylaşmış olalım istedim.
Selam ve dua ile.
8.05.2018

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE