FENERLİ VE ŞEHİTLERE SAYGI - Tufan BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 28 Aralık 2016, Çarşamba 12:48:11

Ülke olarak geçirdiğimiz bu zor günlerde futbol seyircilerinin tribünlerden terörizm aleyhine tezahüratları; polisler lehinde yapılan tezahüratlar; futbolcularımızın gollerden sonra asker-polis selamı vererek verdiği destek halkımızı mutlu ediyor.
FENERLİ  VE ŞEHİTLERE SAYGI
Yine vatanımızın zor duruma düştüğü şu günlerde ; TFF ve Kulüpler Birliği'nin düzenlediği ve tüm geliri şehit ailelerine bağışlanacak "Şehitlere Saygı Maçı" 22 Ara 2016 tarihinde   Vodafone Arena'da yapıldı. Milyonluk kramponlar  sakatlanma riskini göze alıp, hiç bir çıkar gözetmeden ;Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geldiği organizasyonda Spor Toto Süper Lig'deki 18 takımın bazı yabancı ve yerli futbolcuları, son dönemde yaşanan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla dayanışma maçı yaptı. "Maçtan önce yapılan açıklamada organizasyon kapsamında 50 milyon 630 bin lira bağış toplandığı belirtildi. Organizasyonda sponsorluk gelirleri, bağışlar ve yayın haklarından elde edilecek gelirler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla şehit ailelerine bağışlanacak.(Basından)

Harbiye Nezaretine,

Fenerbahçe’nin kuruluşundan bu yana futbol oynamaktayım. Vatanımızın zor duruma düşğü şu günlerde cepheye gönüllü gidip savaşmak istediğimi bildirir, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

                Böyle yazmıştı Fenerbahçeli Arif, Harbiye Nezareti’ne. Çanakkale’de savaşmak için gönüllü olan bir avuç okumuş vatandaştan biriydi. Davutpaşa kışlasına gitti ve komutanı onu emir eri yapmak istediği  halde idmanlı olduğu ve daha yararlı olacağını ileri sürerek nişancı oldu. Kalbi vatan ve Fenerbahçe aşkı arasında bölünmüştü. Bu yüzden komutandan aldığı izinle maç varsa yirmi altı saat at sürüyor ve Papaz Çayırı’na yetişiyordu. Yol yorgunluğu ile nasıl maça çıktığını soranlara “Ben Fenerbahçeliyim. Allah kuvvet verdiği sürece maça geleceğim, arkadaşlarım beni bekler.” Diyordu.

                1919-1920 sezonunda Fenerbahçe’nin İdman Yurdu ile maçı vardı. Arif’in mutlaka bu maçta olması gerekiyordu. Çünkü Arif varsa mesele yoktu, galip gelmemek imkansızdı. Sahada faulsüz oynar, fırtına gibi eserdi. İdman Yurdu sahaya çıktı. Fenerbahçe hazırlanıyor, bir yandan da Arif’in gelmesine bekliyordu. Ne de olsa bu maça da yetişecekti. Arif’i akşama kadar beklediler, maçı başlatmadılar. Çümkü Arif yalnızca Fenerbahçelilerin değil, diğer takımların da sevgisini kazanmış bir oyuncuydu. Arif gelmedi ama haberi geldi. Tam kalbine yediği kurşunla şehit olmuştu. Saha bir anda mateme boğulmuştu. İnsanlar birbirlerine sarılarak ağlıyorlardı. Fenerbahçe bu kez Arif için oynayacaktı. Sapaya bir sandalye getirdiler ve Arif’in iki numaralı formasına astılar. O maçta Fenerbahçe, İdman Yurdu’nu 11-1’lik skorla yendiler.

                Arif, Çanakkale savaşında şehit olan futbolculardan yalnızca biriydi. Çanakkale Savaşı’nda  şehit olduğu bilinen Galatasaraylı yirmi üç, Fenerbahçeli beş ve Beşiktaşlı iki futbolcu vardı.Diğer illerden savaşa katıldığı bilinen ancak kayıtları tutulmadığından sayıları tespit edilemeyen bir çok futbolcu daha vardı.

               Dün: Milliyetçi ve hükümet yanlısı tavırlarıyla bilinen Milli Takım hocamızın yılda 3,5 Milyon yuro, 962 500 liralık  ücretiyle dünyadaki meslektaşlarını kıskandıran Fatih Terim geçtiğimiz yılda  büyük fedakarlık yaparak Hollanda Maçı galibiyetini Şehitlere armağan etmişti.

                Ve bu gün: Ülkenin taşı, toprağı, ırmağı, deresi için ölen Türk milliyetçileri Atatürk’ün heykelinin Rize meydanından kaldırılmasını büyük huşu içinde izlediler.

(*)Ferdi Bişkin/Kitap, Kahve- Kırmızı Kalem

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Tufan BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE