FESTİVAL VE VOLKAN - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 08 Ağustos 2018, Çarşamba 10:59:35

Bu günkü konuğumuz Sinop’ta ULUSLAR ARASI FESTİVAL, SİVİL İNSİYATİFLE 23 NİSAN ŞENLİĞİ gibi ilkleri başaran Sinop sevdalısı, laftan çok iş gören, aktivist, fotograf sanatçımız Volkan Atılgan Emek. Son günlerdeki internet üzerinden yaptığı açıklamalar ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
FESTİVAL VE VOLKAN
-Bir grup Sinop sevdalısı arkadaşınız ile olağanüstü bir emek, çaba ve inançla sürdürdüğünüz ;Bu yıl 25 Ağustos-Bir Eylül arası üçüncüsünü hayata geçirmek için tüm hazırlıkları tamamlayarak programını kesinleştirdiğiniz , " III. Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali" programını iptal  ettiğinizle ilgili açıklamanızı internet medyasından açıkladınız. İptal sebebiniz neydi?

-Herkesin bilebileceği gibi, merkezi ve yerel kamu kurumlarının böyle bir kültürel etkinliğe maddi manevi yeterli-asgari- desteği vermemesi nedeniyle Dünyanın "Mutluluk" temalı tek Şehir festivalini iptal etmek durumunda kaldık.

- İptal edilen festivalde Sinop’umuzun ünlü şairi Ahmet Muhip Dıranas ile ilgili etkinliklerin Sinop’un tanıtımına büyük katkı sağlayacaktı. Bu kaybı nasıl telafi edeceksiniz?

-Bu yıl ki Festivalin ana omurgası Edebiyat ve Şiir idi . Bu doğrultuda Sinop'un, memleketimizin Arması olmuş , kadir kıymeti bilinmemiş Ahmet Muhip Dıranas adına bir kentin değişik yerlerinde farklı etkinlikler ile Şiir Armağanı düzenlemiştik. Bunların bir kısmını iptal ederek olanaklar ölçüsünde armağanı 27 / 28 Ağustos 2018 tarihleri arasında Sinop'ta gerçekleşecek bir edebiyat / şiir ve seçkin gazetelerimizin okur / yazar buluşmalarıyla vereceğiz.

Ardından Sinop'un olmazsa olmazı balık ve balıkçılık konulu Sinoplu balıkçıların söyleşisiyle Tersanemizin emektar balıkçılarına verilecek ödüller ile de etkinliğe son vereceğiz .

-İşsizliğin, enflasyonun, geçim sıkıntısının yaşandığı bir zamanda Neden Mutluluk.? Ne Festivali .?

- İşte tam da bunun için Mutluluk ve Mutluluk festivali.

Mutluluğu elde edebilmenin şartlarının farkına varmak için,   gelişme ve ilerlemeye olmadan mutluluk olmayacağı gerçeğinin altını çizmek için, çaba göstermeden mutluluk beklemenin ham hayal olduğunu bir kez daha anlatmak için  , yaşama sevincimize ket vuranlara karşı dik durabilmek için mutluluk festivali…(idi…)

 

Haksız eleştirilere ( yargılamalara ) !

Mutluluk Festivali

Mitolojiye göre Olympos'ta yaşayan tanrılar, mutluluğu insanlardan saklamaya karar verirler.

Tanrılardan biri onu göğün en uzağına, diğeri okyanusun en dibine saklamayı önerir. Sonunda tanrılardan biri mutluluğu insanın içine saklamayı teklif eder.

İnsanı, evreni, doğayı anlamaya ve yorumlamaya çalışan filozoflar belki de en çok insanın mutluluğu nasıl elde edeceğine kafa yormuşlardır. Ancak, mutluluk nasıl elde edilir? Sorusunun yanıtı hepsinde farklı farklıdır. Filozoflar geçici olanı değil kalıcı olanı arayan kişilerdir.

Hayatı sorgularken ister idealist ister materyalist olsunlar insanın yaşamdaki amacının mutluluk ve adalet olduğu görüşünde birleşirler.

Mutluluk nedir? İnsanın mutluluğu neye bağlıdır? İnsan mutlu olma gerekliliğinin farkında mıdır?

Sokrates'e göre mutluluğa ulaşmanın yolu bilgiyle ulaşılmış erdemden geçiyordu.

Aristo için mutluluk, tüm insanların en yüksek arzusu ve hevesidir. Başka bir deyişle insan kendinde en yüksek değerleri var ettiği takdirde mutluluğa erişecektir.

Mutluluk, hissedilebilir bir durumdan ziyade bir hayat tarzıdır. İnsan, kendi fikirlerini kısıtlayan bütün engelleri aşacak bir güç ve mücadele ruhuna sahiptir.

Sinoplu Diogenes ( Diyojen ) ve Kiniklere göre mutluluk ancak kendine yetmek ve boş gereksinimlerden kurtulmakla mümkün olabilirdi.

Tükettikçe mutlu olduğumuzu sandığımız şu günlerde Diogenes' den öğreneceğimiz ne çok şey var.

Kapitalizmin insana dayattığı kalıplara tüketim alışkanlıkları, yabancılaşma da eklenince mutsuz olmamak elde değil.

Kapitalizmle birlikte tüketim alışkanlıklarımız gibi mutluluk algımız da değişti. Mutluluğun ne olduğunu bilmeyen bir toplumla karşı karşıyayız. Her şeyin satılıp alındığı nesneler dünyasında tükettikçe mutlu olduğunu zanneden İnsanlar.

Reklamlar ve medya/ Sosyal medya aracılığıyla mutluluk tacirleri her yerdedir. En çok tüketen en mutlu olandır. Bu bitmeyen bir döngüdür. Bu süreçte insan kendine yabancılaşır. Kendi ürettiği ürünlerin kölesi haline gelir. Tüm insanî ilişkiler neredeyse metalaşmıştır. Mutluluk tacirleri apaçık mutsuzluğu bize mutluluk diye pazarlamıştır. Oysa eşitliğin ve adaletin olmadığı yerde gerçek mutluluk da yoktur.

Peki, nedir mutluluk? Nasıl elde edilir? Mutluluğun en iyi tanımını bizlere diyalektik verebilir. Diyalektik felsefede her şey karşıtlarıyla vardır.

Karşıtlar birbirlerinin varlığını koşullandırır. Her nesne, her olay kendi karşıtının yaşam koşullarını yaratır. Sıcağın soğuğun varlık koşulu olması gibi mutluluğun koşullarını da mutsuzluk yaratır. Mutsuzluğun olmadığı yerde mutluluktan bahsedilemez.

Mutsuzluk ise ihtiyaçlarımızın karşılanmamasından ve içinde yaşadığımız şartların eksikliğinden doğar. Bu yokluk giderildiğinde mutsuzluk yerini mutluluğa bırakır. Sömürülen, ezilen insan mutlu olamaz. Mutluluğu elde edebilmek için şartları değiştirmeliyiz. Mutluluk gelişmeye ve ilerlemeye bağlıdır. Emeğimize sahip çıkmalıyız, okumalıyız, örgütlenmeliyiz. Haklarımız için mücadele etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Marks’ ın da dediği gibi en mutlu olan en çok sayıda insanı mutlu edendir. Bir söyleşide Aziz Nesin şöyle demiş “Güzelliği, iyiliği, coşkuyu ve bunların insana verdiğini paylaşmak istemeyen ve bunu gereksinmeyen, duyumsamayan insanlar o kadar çok ki” Bence bunlar bencil kişiler.

Güneşin doğuşu, batışı, rakı içmek, bir eseri galeride sergide, müzede, festivalde seyretmek güzel bir şey.

Düşünüyorum bir yazar okurlarını mutlu edemeyecekse neden yazar olsun?

Cemal Süreyya' nın dizelerinde de belirttiği gibi

“ Eksikliğe mi alışmış? Mutsuzluğa mı yoksa? “

Halkımız mutsuzluğu hak etmiyor…

Volkan Atılgan Emek

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE