GÜNDOĞRUSU - 24 EKİM PAZARTESİ - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 24 Ekim 2016, Pazartesi 19:40:30

BİR PANEL - BİR DÜĞÜN’DEN FAZLASI - CUMHURİYET KUPASI
GÜNDOĞRUSU - 24 EKİM PAZARTESİ

BİR PANEL
'Yaşanabilir Çevre İçin, Sinop ve Sinopluya Saygılı İmar Planı' adı verilen bir panel vardı Cumartesi günü. Akın Atauz moderatörlüğünde Prof. Dr. Aziz Konukman, Dr.Ümit Özcan, Oya Asak ve Erkan Uçkun Sinop İmar planı üzerinde konuştular. Oya Hanım 22 yıl Belediye İmar işlerinde çalıştığını söyledi. Erkan Uçkun 1988 yılındaki Sinop İmar Planını yapan şahsiyetti. Ümit hanım konuşurken bir yerlerden matkap gürültüsü geldi insanın beynini deler gibi sesler çıkartıyordu. Dr. Ümit Özcan, "Bu sabotajdır" dedi. Kısa bir süre sonra o delirten ses kesildi. Panelistlerin konuşmaları bitince bir izleyici, adının Özcan Keser olduğunu sonradan öğrendiğim emekli bir öğretmen bu gürültüyü örnek alarak, eline geçirdiği mikrofonda "Burada gazeteciler var mı? Hepsi geldi mi?" gibi abuk sorularla gazeteciliği sorgulamaya başladı ve ardından da "Bakalım gazetelerinizde bu acayip gürültüyü yazabilecek misiniz?" dedi. Bilmiyorum orada bulanan basın mensubu arkadaşlar ne yapar, ama Özcan Beye naçizane önerimiz; gazetecilere sataşmaktan önce sizin kendi meselelerinize sahip çıksanız daha rahat eder ve bir sonuca ulaşırsınız. Belki de hiç okumadığınız o gazete ve gazeteciler size de gerekebilecektir.

BİR DÜĞÜN’DEN FAZLASI

Sinop’un İncedayı Mahallesi’nde yaşayan down sendromlu Reyhan Eriş, televizyonda gördüğü down sendromlu bir bayanın evlenme haberi üzerine ailesindenkendisine de düğün yapılmasını istemiş. Ailesi de Reyhan’ın bu isteğini kırmamış. Reyhan Eriş’in yeğeni Ali Onat, rol gereği damatlık yapınca Cumartesi günü anlı şanlı muhteşem bir  düğün gerçekleştirilmiş oldu CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Melih Keleş, Belediye başkan Yardımcısı Rahmi Balfidan, Sinopspor Kulübü Başkanı Ayhan Özhan'ın da katıldığı düğüne ilgi büyüktü. Düğünün çok kalabalık olduğu ve herkesin bu mutluluğu paylaştığı gözlendi. Düğünde pasta kesimi ve takı töreni dahil her şey Reyhan Eriş’in hayalindeki gibi gerçekleştirildi. Reyhan Eriş’in annesi Sabiha Eriş, "Televizyonda down sendromlu Adanalı kıza düğün yapıldığını izleyince ondan çok etkilendi. Ondan sonra ‘ben de düğün istiyorum’ diye diretti. Biz de düşündük taşındık onu kırmak istemedik. Kardeşim, oğlum, annem karar verdik ve yapalım dedik. Salonumuzu tutmakta ve organizasyonda Belediye Başkanımız Baki Ergül ve Belediye Başkan Yardımcısı Rahmi Balfidan bizlere çok yardımcı oldu. Salon masraflarımızı onlar karşıladı. Gelinliğimiz İvyanlılar’dan, diğer bütün ihtiyaçlarımıza herkes yardımcı oldu. Yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. En basit tanımıyla Down Sendromu çocuğun vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır.Down Sendromu konusunda iki şey kesinmiş. Birincisi, Down Sendromunun kaynağı anne-baba değil ve hamilelik öncesi veya sırası olan hiç bir şey çocuğun Down Sendromlu doğmasına yol açmazmış. İkincisi de, diğer çocuklar gibi Down Sendromlu çocukların da kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri ve düşünceleri varmış. Diğer çocuklar gibi onlar da farklı kişiliğe sahip bir birey olarak büyüyecekler.Dolayısıyla Down Sendromunu yaşamın doğal bir parçası olarak kabul etmek yanlış olmasa gerek. İşte bu nedenlerle Reyhan Eriş hanımefendiye yapılan düğün bir düğünden fazlasıdır. Eöeği geçenlere, katkı verenlere, düğüne katılanlara, Reyhan Eriş'i çok sevenlere teşekkür etmek gerekir.

CUMHURİYET KUPASI
Sinop'ta denizciliğin ve yelkenciliğin tarihi kuşkusuz çok çok eski çağlara, bu güzel kentin Kuzey Anadolunun en önemli ticaret limanı olduğu dönemlere, Helenistik çağa, hatta daha da öncesine dayanır. Hafta sonunda Cumhuriyet Kupası yarışları vardı. Geçtiğimiz haftada Sinop Belediye Başkanlığı yelken yarışları 6.Belediye Başkanlığı Kupası yarışları dereceye giren sporculara madalya töreni ve tüm branşlarda madalya kazanan kulübe Belediye Başkan yardımcısı Rahmi Balfidan tarafından verilmişti. 2 bin liralık çek de önemliydi bu spor için. Cumhuriyetin unutturulmaya çalışıldığı günümüzde Cumhuriyet Kupası yarışmaları düzenlemek çok önemlidir. Yelken Federasyonu il temsilcisi arkadaşımız Tufan Bilgili ile emeği geçenleri kutluyoruz. Teşekkür ediyoruz.
 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE