HALKIN FERASETİ VE NÜKLEER TOPLANTISI - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 09 Şubat 2018, Cuma 11:43:23

6 Şubat 2018 Salı günü, Sinop ‘ta kurulmaya çalışılan nükleer santralin ÇET (nükleer bilgilendirme)raporu açıklaması için bir kısım Sinoplu Sabah 7.30’da toplantının yapılacağı Sinop’a 10 Km uzaktaki (Akliman’daki) toplantı salonuna gitmek için yola çıkıldı. Otobüs, minibüs ve özel arabalarıyla Akliman Havaalanı yol ayrımında yaklaşık 250-300 kişilik bu gurup’un önü saat 8.00 gibi kesildi. Yaklaşık 30/40 dakika güvenlik araştırması nedeniyle burada bekletildiler. Bu arada Akliman’a başka yollardan gitmeye çalışanların da yolları kesilerek Havaalanı yoluna yönlendirildiler. Bekleme süresinin sonunda yol verilen gurubun önü Akliman yolunun ilk köprüsüne ulaşmadan, toplantı salonunun yaklaşık 3-4 kilometre uzakta barikatlarla ve güvenlik güçlerince kesildi. Ve toplantıya gitmek için sabahın köründe yola çıkan bu insanlar ‘salonun katılımcılarca doldurulduğu gerekçesiyle rüzgarda, yağmurda açık alanda bekletildiler.
HALKIN FERASETİ VE NÜKLEER TOPLANTISI
Sinoplunun sözünü ettiğim bir kısmı 7.30 da hareket ettiği halde 20 dakikalık mesafeye yetişemezken; ferasetli ve çok duyarlı, nükleer bilgisine aç bir diğer kısmı (ne kadarı nasıl Sinopluysa) salonu doldurmuş muş.

Sonradan seyredilen videodan izlendiğinde yaklaşık 04 dakika kadar süren bu toplantı sonunda katılımcıları toplantıdan gayet yararlı şekilde faydalanıp toplantıyı bitirmişler.

Katılımcılar ‘nükleer enerji, nükleer santraller, Sinop’a getirisi götürüsü , dünyada kapatılan santrallerin nedenleri, santrallerin ömürlerinin sonundaki yıkım maliyetleri, ham maddesinin ithali, atıkların saklanması, imhası ve benzeri , kilovat saati maliyeti, çevreye etkileri ve daha yüzlerce sorunun yanıtını 04 dakikada alarak ferasetlerini göstermişler. Toplam 23 dakika süren birliktelikte dört dakika dışındaki zamanda da izleyicilerin daha derin, daha felsefi, daha anlaşılır konuları paylaşarak zamanın verimli şekilde kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Yani bu  katılımcıların zihinleri sunucular tarafından tereddütsüz aydınlatılmış olmalı ki soru sorulmadan ve sorunsuz(!) olarak toplantıyı sonlandırılmış.

Feraset deyince de doğal olarak “Ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum" açıklamalarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Bülent Arı aklımıza geliyor. Ve bu zata bir kez daha hak vermemek için Sinoplunun bu yaşadığından iyi örnek de zor bulunur. Şöyle:

Bu, sabah 7.30’da yola çıkıp 20 dakikalık yolda saat 09.00’daki toplantı salonu dolana kadar yetişemeyen gurubun yaklaşık % 80’inin üniversite okumuş olduğu, hatta aralarında üniversite hocası olan profesörlerin de bulunduğu gerçeği ile…

Toplantıya katılanların nükleer ile ilgili kendilerine sunulanları birden ve tümden kavrayabilmeleri resmi ,sözünü ettiğimiz feraseti kabak gibi ortaya çıkarıyor.

Adamların/kadınlar da var, bu ferasetleri ve becerileri sayesinde erkenden yola çıkıp emniyet güçlerinin tuttuğu yollardan kıvrak vücut hareketleriyle geçmeleri, salonu doldurup yayılmaları, hatta iki çıkım uyumaları, söylenenleri söylenmeden kapmaları feraset değil de nedir?

Gerçi fotoğraflardan bazı katılımcıların utanma gibi zayıf(!) duyguları olduğu anlaşılıyorsa da… Çoğunluğu ferasetlerinden emin görünmektedir.

 

Şimdi düşünün; toplantıya gitmek için cebinden para harcayan, arabasına atlayıp gelen, gene de geç kalan(!) yağmurda, rüzgarda, soğukta dışarıda bekleyen, hırpalanan biraz da gazlanan aralarında  Millet Vekilinin, Belediye Başkanlarının (Sinop ve Gerze Belediye Başkanları),üniversite hocaları gazeteci ve diğer meslek sahibi vatandaşların olduğu gurup bu toplantıya katılsaydı…

Soru, soru, soru!

Amaaan ne sıkıcı…

Feraset ile ilgili tespitte bulunan devlet büyüğü. Sizi gözlerinizden öpüyorum.

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE