İKTİDAR OLMAK İSTEYEN PARTİ VE HALKA DAYANMAK - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 02 Şubat 2018, Cuma 14:55:07

Bir örgütün dayanaklarının sağlamlığı ile başarısı arasında doğru orantı vardır.
İKTİDAR OLMAK İSTEYEN PARTİ VE HALKA DAYANMAK
 Bu bağlamda, sizin partinizin dayanakları nelerdir?

İktidar olmak isteyen partinin dayanakları neler olabilir?

Siyaset ile ilgilenenlerin bir kısmının iktidar olabilmek için en önemli faktör olarak gördükleri öğelerin başında ağzı laf yapan karizmatik lider gelir.

                Onlara göre bir partiyi etkili konuşan karizmatik bir lider, nutukla iktidara taşıyabilir. Yeter ki halkın nabzına göre şerbet versin.

                Siz de buna inananlardan mısınız?

Gerçek böyle olsa idi eskilerden Osman BÖLÜKBAŞI ve Deniz BAYKAL iktidar olur, Bülent Ecevit ömrünü iktidarla geçirirdi.

Günümüzde bilimi ve bilimselliği merkeze almayan, halka dokunmayan ve halka dayanmayan bir örgütün halkın desteğini almasının olası olmadığını bilmeyen değil siyasi, sivil toplum örgütü (Demokratik) dahi kalmadı.

‘Kalmadı mı?’

En azından demokrasilerde, kalmaması gerektiğine inanlardanız.

Bir örgütün babadan kalma yöntemlerle, kendi kabuğuna çekilerek, rakiplerini aşağılayıp küçümseyerek, lafla, hedef kitlesi ile arasına sınırlar koyarak, el yordamıyla yönetip, başarılı olabileceğine inanan varsa…

Yukarıda sorduğumuz soruya dönersek.

Demokrasilerde iktidar olmak isteyen partinin en önemli dayanağı halktır.

O zaman, bir örgüt halka nasıl dayanarak desteğini alır?

Kısaca bakalım.

 Halka dayanmayı hedefleyen bir örgüt bürokratik yapısını oluştururken yapıyı olabildiğince halkın katmanlarına yaymalıdır.

Yani başkan, muhasebeci, halkla ilişkiler gibi klasik yapılanmaların yanında örgütün hedef kitlesinin tamamının; en alt kademeleri için sorumluları belirlenip yönetime eklenmelidir.

Söz gelimi siyasi partiler için ilçe örgütünün altında yöre, semt, mahalle, cadde, sokak vb. sorumluları belirlenmelidir. Böylece örgütün köklerinin hedef kitlenin en derinlerine düğümlenmesi sağlanır.

Bu sorumlular performansları ile orantılı olarak yukarı aşağı veya başka görevlere aktarılabilmelidir.

En başarılı veya en üst kariyer basamağındaki görevlinin dahi görev süresinin sınırı olmalı, tüm yönetim kadrosu sürekli değişerek körlenme ve tutuculaşmaya izin verilmemelidir.

Böylece örgütün en uç basamağında görev alan bir eleman çabalarının sonucunda örgütün en üst seviyesine çıkacağı umudunu görüp yaşamalıdır.

Tüm bu yapılanmanın ölçütleri bilimsel olarak belirlenmeli tarafsız olarak uygulanmalıdır.

Bu şekilde halk örgütün kendileri tarafından oluşturulduğunu, kendilerinin örgütü yöneltme ve yönlendirme olanağına sahip olabildiğini yaşayarak görecek, kendisine doğrudan dayanan örgütüne desteğini sonuna kadar sürdürecektir.

Sizin örgütünüz ne durumda?

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
Kaz
E-GAZETE