İMECE SEVGİLİ DOSTLAR! - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 18 Kasım 2017, Cumartesi 11:46:19

Sizden sonra da isminizin kalmasını ister misiniz? Ya yakınlarınızın (anne-baba-kardeş) isminin yıllar sonra hatırlanması… Yakın arkadaşlarınızın, tanıdıklarınızın yıllar sonra isimlerinin anılması…
İMECE SEVGİLİ DOSTLAR!
Geçen yaz sizlerin desteğiyle ortaya çıkan ve yayımladığımız ‘1960’lar Sinop ve Çocuk’ isimli (çocuk oyunları merkezli, zamanın tanınan Sinopluları ile Sinop kültürünü içeren)çalışmamız Sinoplu’dan teveccüh gördü, beğeni aldı.

Bu çalışma bir çeşit Sinop’un resmi olmayan yakın tarihi vazifesini görerek kentimizin belleğine katkı sağlayarak bir ilki gerçekleştirdi.

Ancak takdir edersiniz ki sınırlı çevre ve sınırlı mekânla, sınırlı sayıda öyküler yüzünden –o zamanki- Sinop kültürü ile ilgili birçok eksik kaldı.

 

Tanıdıklarım ve dostlarımdan bu çalışmanın devamı yönünde istekler ısrarla sürüyor…

Böyle bir samimi isteğe kayıtsız kalınamayacağı da gerçek.

 

Ancak:

 

Ancak bu kez biraz farklı düşünüyorum.

 

İmece!

 

Ben böyle bir çalışmayı sizlerle birlikte hayata geçirmeyi planlıyorum.

Merkezini siz, arkadaşlarınız ve yakınlarınızdan oluşan kahramanlarla –özellikle ilk kitapta yer verilmeyen 1960 /2000 tarihleri arasında çocukların oynadıkları oyunları içine kültür öğelerini de katarak gerçekleştireceğiniz dramatizasyonlarla oluşturacağınız öyküleri  ve/veya başınızdan geçen ilginç olayları yeni çalışmaya adapte ederek birlikte (Sinop olarak bir başka ilki gerçekleştirip) bir eser oluşturup, geleceğe bırakmaya ne dersiniz?

 

Çalışmalarınızın-öykülerinizin- bire bir gerçekleşmiş olması gerekmez. Yeter ki birileri tarafından yaşanmış, tanık olunmuş gerçekler olsun.

Kahramanlar ve mekânlar da olabildiğince gerçek ve olabildiğince tasviri yapılarak dramatize edilirse…

Bir de fotoğraflarla desteklenirse…

Hem kişiler hem mekânlar kalıcı olur, hem de yazan.

 

 

Sizin gibi duyarlı ve becerili arkadaşlarla kent olarak bir kitap ortaya çıkarıp geleceğe bırakmanın gururunu yaşamak arzularımla saygılar sunarım.

 

Not: Birinci kitapta işlenmeye çocuk oyunlarından bazıları: Kukalı saklambaç, köşe kapmaca, Aç kapıyı bezirgan başı, kutu kutu pense, aşık atmak, Kulaktan kulağa, sessiz sinema oyunları, yağ satarım-bal satarım ve diğerleri…

 

TEL: 0536 630 70 57

[email protected]

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
Kaz
E-GAZETE