İSVEÇ’İ YAKALADIK SIRADAKİ GELSİN - Tufan BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 18 Temmuz 2017, Salı 10:26:48

Evet. Bu başarı öyküsünü paylaşmam gerek. Hep olumsuzlukları paylaşacak değiliz ya! Yiğitlerin de yiğitliklerini söylemek lazım değil mi ya?
İSVEÇ’İ YAKALADIK SIRADAKİ GELSİN
Çevremdeki uygulamalardan anladığım Sinop Belediyesi çöp sorunu kökten halletmiş.

Bu devirde az iş mi?!

Basın yurt dışında olunca: ‘Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artarken İskandinavya ülkesi İsveç, son yıllarda bu konuda en hızlı adımları atan ülkelerden oldu. Özellikle evsel atıkları enerji elde etmek için değerlendiren ülkede evlerden çıkan çöpün neredeyse tamamı elektrik üretiminde kullanılıyor.( http://www.hurriyet.com.tr/isvec-enerji-icin-cop-ithal-ediyor-29317422)’ şeklinde yabancıların başarılarını duyuruyor da…

Bizimki neden bilinmesin?

A haaa!

 

Bizimkiler de  Sinop’ta çöp sorununu bitirdiklerinden (olsa gerek) Yeni Mahalle’de, bizim mahalde, yüz yıldır aynı yerde duran ancak  artık–en azından onların geniş vizyonlarına göre- işe yaramayan çöp konteynırlarını kaldırdı. -Bu arada bazı kendini bilmez saf mahalleli çöp torbaları ellerinde tuhaf tuhaf mahallede dolandılar ya… Biraz komikti. -

Bu başarı takdiri hak etmez de hangisi eder?

Gerçi bazı münafık komşularımız:” çöp konteynırlarının, yanında bulunan meşhur(!) iş yerinin – ki bu iş yeri kanunlara uymadığından olsa gerek yıllarca işletme ruhsatı almak için bekledi. Sonra nasıl olduysa kanuna mı uydu, kanun mu ona uydu ruhsat almıştı.- görüntüsünü ve havasını bozduğu için, yanına çöp konteynırlarının yerine masa atıp işletmenin kazancına –ne karşılığıysa?- destek için kaldırıldığını iddia ediyorlarsa da…

 Münafıklar canım.

Kos koca belediye halkın yararını, bireyin yararına tercih edecek değil ya? Dedik ya. Münafıklar işte.

 Vizyondan ne anlarlar onlar!

Bu belediye geçen yıl da mahallenin hemen yanındaki çöp konteynırını mahalleden uzağa, mahallelinin yetişemeyeceği, etrafında yapılaşmanın olmadığı Eski hastanenin alt tarafına taşımıştı. O zaman da bu münafıklar. Yandaşın birinin evinin manzarasını bozduğu için mahalleden konteynırların kovulduğunu iddia etmişlerdi.

Hal bu ki Belediye, vatandaşın yürüyerek sağlığına katkı sağlaması için olsa gerek böyle bir uygulama gerçekleştirmiş olmalı. Şimdi tüm mahalleli ‘cıva’ gibi. Ellerindeki yüklü an az beş yüz metre fazla yürüyor.

Kötü mü oldu!

Bak alıştılar, sesleri kesildi.

Bu vizyondan nasiplenmemişlerin bir de Belediyeye gidip ilgililere –rahatsız edip-dert anlatması yok mu?!

Tam komedi…

Durum şöyle cereyan ediyor: Görevliye ulaşan şikayetçi nazik şekilde kabul ediliyor.Kibar görevli şikayetleri, şikayetçinin gözünün içine bakarak dinlerken zavallı şikayetçi ‘durumuna hak verildiği, şikayetinin gereğinin yapılacağı gibi komik bir duyguya kapılıyor. Bir umutla çıkıp gidiyor ki…. Odada kalanı alıyor bir gülme… Dışarı çıkanı gören ise yüzündeki mutluluk ifadesine hayran kalıyor!

Hal bu ki görevlinin o safiyane dinleme bakışları şikayetçiye; ‘Vah zavallı ; sen vizyon, misyon bilir misin? Bizim vizyonumuzdan haberin var mı? Yürü sen, anca gidersin! – Olmazsa gene gel. Ben yine, olmadı yine dinlerim seni(!) Bir önemli Türk Büyüğünün dediği gibi-Alışırsın, alışırsın, buna da alışırsın” diyor da… Bizimki yine anlamak istediğini anlıyor! Umutla çıkıyor dışarı.

Ne de olsa vizyonsuzlar, değil mi?

 

Şimdi…. Dönersek kaldırılan konteynır meselesine:

İlk günler şaşkın ördek misali çöp kovası arayan mahalleli duruma alıştı. Kimi sokağın köşesine koyuyor çöpünü, kimi biriktiriyor para eder diye şimdilik. Stoku dolup bir yerlerden çöp atacak yer belirleyenler oraya ulaşmaya çabalıyorlar.

Yani oturdu, oturdu!

Neler oturmadı ki bu oturmasın.

 

Sonuçta, biz  doğal olarak ‘münafıklara’ değil de, Belediye yetkililerinin şaşmaz yeteneklerine güvendiğimiz için, “çöp sorununun halli’ gibi önemli konuyu bitiren yöneticilerimizi kutluyor;

İsveç ne ki; tek rakibimiz Venüs, diyerek dünyaya meydan okuyoruz!

                Sevgili yöneticilerimiz; dualarımız hep sizin için. Tanrı ila nihayet başarılarınızı daim etsin ve sizi bizden ayırmasın.

                Sizler olmasanız biz ne yaparız?! Allah muhafaza.

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Tufan BİLGİLİ Yazıları
Kaz
E-GAZETE