İzden Sızan - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 09 Mart 2018, Cuma 13:13:15

“İzden Sızan’ı” önce gazetemiz okuyucuları okuyacak….
İzden Sızan
2017 yılının yazında  sizlerin desteğiyle ortaya çıkan ve yayımladığımız ‘1960’lar Sinop ve Çocuk’ isimli (çocuk oyunları merkezli, zamanın tanınan Sinopluları, olayları  ile Sinop kültürünü içeren)çalışmamız sizlerden oldukça ilgi gördü, beğeni aldı.

Bu çalışma bir çeşit Sinop’un (kısmen) resmi olmayan yakın tarihi vazifesini görüp, kentimizin belleğine katkı sağlayarak bir ilki gerçekleştirdi.

Ancak sözü edilen çalışmada, sınırlı sayıda öykülerde resmedilen  sınırlı çevre ve sınırlı mekân  yüzünden –o zamanki- Sinop kültürü ile ilgili anlatılamayan birçok eksik kaldı.

Tanıdıkların ve dostlarımın bu çalışmanın devamı yönünde istekleri ve ısrarları sonucunda ilk kitapta eksik kalan mekan, kişi, kuruluş ve kültür ile ilgili bir kısım eklemeleri içine alan yeni bir çalışmayı ortaya çıkardık.

Roman türündeki bu çalışma ilk okulu bitirmiş Sinop’ta eğitimini sürdürmeye çalışırken genç yaşta yaşama veda etmek, ettirilmek zorunda bırakılmış bir genç kızın yaşamının izinden sızdığı kadarıyla; hem genci, hem dramını, hem toplumu, hem Sinop’u ifade için kaleme alındı.

Birinci kitapta olduğu gibi bu çalışma da bir tarih çalışması değil. Ancak yalnızca hayalden ibaret  bir kurgu da değil. Bu romanda kişiler, olaylar ve mekanlar gerçek olmasına rağmen, kişinin resmedilen durumda olaya doğrudan tanıklık etmesi veya yaşaması da söz konusu olmayabilir. Ancak hemen tamamının muhakkak ilgili zamanda/mekanda yaşamış, duymuş ve ya tanıklık etmiş gerçek kişiler olmasına özen gösterilmiştir.

Evet zaman hızla geçiyor ve her geçen gün bir çok gerçeğin üzerini kalın bir kar tabakası gibi örtüp gizliyor, yok ediyor. İnsan hafızası bu gerçeği belli süre ve belli aralıklarla hatırlayıp yad edebiliyor. Tanıklar da göçünce… Yaşananlar kağıda dökülüp, kayıtlara geçirilebilirse… O zaman yaşananlar kalıcı olabilecek,  gelecek kuşaklar için mihenk taşı olup kerteriz alınarak daha doğru rotalarla, hedeflere daha sağlıklı ulaşılabilecektir.

Biz de yıllar sonra bir gencin yaşamının izinden gidip, bu izden sızdığı kadarıyla; yirminci yüzyılın ortalarıyla ilgili birinci kitapta eksik bıraktığımız Sinop’un bir kısmını daha sizlerle birlikte kayda geçirelim istedik.

Çalışma sırasında sizlerden gelen öneri, eleştiri ve tavsiyelerin dikkate alınacağının da bilinmesini isterim.

Bu çalışma ile ilgili beni destekleyen,eşime, kızıma, katkı sunan dostlarıma, arkadaşlarıma, ilgi gösteren sanatçılara, aydınlara ve tüm Sinoplulara saygılarımı sunarım. 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE