KADIN’A TEK GÜN YETERMİ? - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 08 Mart 2022, Salı 14:32:09

Her yıl 8 Mart günü dünya Kadınlar günü olarak kutlanmaktadır.Bugüne veya diğer "ÖZEL GÜNLERE..! Dair birçok yazı yazmıştım. Bugün de kadınlar günüyle ilgili düşüncelerimi aktarmak istedim.
KADIN’A TEK GÜN YETERMİ?
Herkes bilir ki; "Milletlerin” kendine özgü dini ve milli günleri vardır. Devletlerin de başta can ve mal güvenliği olmak üzere insanların,“yaşama, barınma, aklını ve neslini koruma” gibi önemli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Devletler,sorumluluğunu yerine getirirken, yasaklayıcı anlayıştan uzak, insan haklarına saygılı hukuka bağlı bilinçli ve eğitici girişimlerle insanın mutluluğu için ilke ve prensipler ortaya koyma durumundadır. Bu prensipleri uygulayan devlet insanını kötülüklerden, korumuş ve kötülüğe teşvik etmemiş olur.

Bu durum bizim devlet geleneğimizde nasıl işlemektedir? Birçok kurum veya kuruluşun teşviki ile “14 Şubat sevgililer gününü” kutladık. Peki, bu “sevgili kelimesi” ne, hiç baktık mı? “Sevgili kelimesi” acaba ne anlama gelmektedir. Bu kelimeye farklı anlam yüklenmiş olsa bile; Türkiye de “sevilen, hoşlanılan, arzu edilen, âşık olunan” gibi bir bakıma da cinsellik içerikli ifadeler de kapsamaktadır.

Belki kalplere “Allah’ın verdiği ‘dost’ anlamına gelen şekliyle düşünüldüğünü söyleyenler de bulunabilir ama bu çok sayılmayacak kadardır. Zaten görsel/basılı medya da bizim birincil olarak değerlendirdiğimiz manada objektif düşüncelerle haberler yapmaktadır.

Sevgililer günü için düzenlenen programların reklamlarında bile gayrimeşru ilişkiler ve cinsellikler ön planda ve teşvike yönelik olduğu görülebilir.

Aslında Nişanla Nikâh arasındaki farkı sorsak, mutlaka mantıklı cevaplar alacağızdır. Ama birçok yanlışa sessiz kalacağımız da muhakkaktır. Şeklinde ifadelerle daha önceki yazımızda eleştirel bir bakış ortaya koymuş olduğumuzda malumdur;

Bu yazımızda ise;(8Mart 2022)Dünya kadınlar gününün tarihçesine bakmadan bu güne dair düşüncemi sizlerle paylaşacağım.

“KADIN’A TEK GÜN: Kadınlar gününde; Özellikle STK’ları: Mesela sendikalar işyeri girişinde ve bir günlüğüne çoğunun içi gülmez kadınlarımızı “gül sunma güzelliğinde” karşılıyorlar. Bazı derneklerde buna benzer faaliyetlerle görüntü veriyorlar.

Biz içi dışı farklı ve günlük bile olsa bu davranışı güzel olarak kaydetmek ve ana doludaki kadınlarımızın durumlarına bakmak istiyoruz.

Lafta "kadınlarımız her şeyimiz", ama özellikle kırsal kesimde çekilmez çilesini hiç görmüyoruz kadınlarımızın. Tarlada tapanda bağda bahçede çalışan kadınlarımızın duygu ve düşünceleriyle hiç ilgilenmiyoruz.

Şehirlerde, kadını belli objelerden ibaret görüyor hak ettiği değer ve saygıyı göstermekte cimri davranıyoruz. Onları kıskanıyor "saçı uzun aklı kısa" mantığında (hemcinslerime söylüyorum) kendimize kul gibi görürüz. En iç acıtanı ise onlara baskıyı terbiye usulü kabul ediyoruz.

Daha kötüsü onları her suçun unsuru görüyor (Allah korusun) hissizce(ürpertici/vahşice) dövüp/öldürüyoruz. Son yıllarda artan kadın cinayetleri kan dondurucudur. Dünya genelinde 'baskının, tacizin, yok sayılmanın ve dövülmenin/öldürülmenin' tarafı hep kadınlar oluyor.

Daha dün diyecek kadar yakın tarihte (5.03.2019) İstanbul’da bir anne ile kızı boğularak öldürülmüştür. İş hamasete kaldığında, mangalda kül bırakılmamaktadır. Ama söylenenler realiteyle örtüşmemektedir.

Kadın cinayetlerinin ekseriyetinde kadının cinsel obje görülmesi ağırlıklı ve etkilidir.

Bu durum da bizim toplumun kadına bakışının mükemmel olmadığını gösterir.

Birde din kisveli bazı soytarılar abuk sabuk açıklamalarıyla cemiyet hayatını etkiler.1400 küsur yıl önce şanlı peygamberimiz (sav)in veda hutbesinde ki kadınlar için yaptığı çağrıyı anlamaktan uzak dururlar ve sokak ağzıyla konuşmalar yaparlar.

Yersiz ve bilgisiz açıklamalar insanımızı çekingen güvensiz, sevimsiz ve sevgisiz toplum haline getirme çabaları gibi geliyor. Milletin ilgisiz ve “sevgisiz” toplum olmasını asla istemeyiz.

Kadın, erkek İnsanların birbirine sevgi ve muhabbet beslediği, saygı gösterdiği hak ve hukukun çiğnenmediği bir toplum her zaman arzumuzdur.

İnsanımız bilhassa yetkili makamlarda bulunanlar dikkatli olmalı ve sorumlu davranmalıdır. Toplum “KADIN’A BİR GÜN’Ü” Yeterli görmemeli. Kötü niyetlilere meydanı boş bırakmamalı ve fert, fert kadına hak ettiği güzel hayat sunma gayretimiz olmalı.

Hoşça kalın.

Nezih Yıldırım 7.03.2022

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE