Kayıp Atatürk Büstü (2) - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 13 Nisan 2018, Cuma 14:44:09

24 Şubat 2018 tarihinde Sinop’umuzun neredeyse bir asırlık sembolümüzü, değerimizi konu alan bir yazı yazmıştım bu köşeden. Yani Sinop’umuzun ilk Atatürk büstünden … 26 Ağustos 1927 ‘de Şehir Kulübü önüne yerleştirilen Atatürk büstünden… Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Heykel profesörü Heinrich Krihhel (1883-1945) tarafından Atatürk’ün bizzat modelliğini yaptığı heykelin bir kopyasından…
Kayıp Atatürk Büstü (2)
1960’a kadar Şehir Parkında sergilenen, büyük Atatürk’ü öğrencilerle gösteren eğitim temalı  heykelinin yapılması üzerine 1968 yılından itibaren G.M.Kemal İlkokulunun bahçesinde muhafaza edilip: 2014 yılında Okulun tadilatı sırasında kaldırılan bu hem tarihi, hem sanatsal değere sahip heykel sırra kadem basan, yok olan büstten!

 

Sinop’umuzun aydınlık yüzlerinden; sorumlu, yürekli, üretken yurttaşlarımızdan akademisyen Alpay Tırıl’ın konu ile ilgili ilki 05/12/2014 günlü Bizim Karadeniz Gazetesindeki ‘Kayıp Heykel 1,2,3’ yazılarına rağmen Sinoplunun, doğal olarak Alpay Bey’in de ulaşamadığı heykelden.

 

Güven Dağdelen ağabeyimiz gibi duyarlı Sinopluların o zaman yaptığı araştırma sonucunda tarihi ve sanatsal değeri olan bu heykel’in bir ara G.M.Kemal İlkokulu’nun ardiyesinde olduğu, çıkan bu haber ve yazılardan sonra Okul Müdürlüğü tarafından  Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildiğini öğrendiği heykelden.

Ancak  4 seneyi aşan bu süreç içinde de heykelin halkla buluşmasının söz konusu olmayacağı gibi duran heykelden!

 

 Sinoplunun “inşallah M.E. Müdürlüğü çalışanları bu eseri okutmuşlardır(!) da, Kültür bakanımız yurt dışında eserin izine rastlar, diplomatik çabalar sonucu ülkemize getirir ve sahibi olduğu Sinopluya hediye eder, böylece bu eser Sinopluya mal edilir” diye umut ettiği heykelden!

 

Diğer bir çok tarihi eserimiz gibi yurt dışına kaçırılıp, binlerce lira ve onca emekle kavuştuğumuz eserler gibi olmasına dahi razı olduğumuz /yeter ki ortaya çıksın istediğimiz/heykelden!

 

Sözü edilen yazıdan önce ilgili Milli Eğitim Müdür Yardımcısını telefonla arayıp akıbetini öğrenmek, öğrenip sizlerle paylaşmak istediğimiz heykelden!

İlgili Müdür Yardımcısının haberinin olmadığı, durumu araştırıp bizleri bilgilendireceği sözü verdiği heykelden!

 ***

 

Aradan üç aya yakın zaman geçmesine rağmen yetkililerden  ses, soluk çıkmadı!

Ne oluyor?

Meseleyi unuttular mı?

Ciddiye mi almıyorlar?

Daha önemli işlerinden araştırmaya sıra mı gelmedi?

Tahrip mi edildi?

Evlerine mi götürdüler?(Atatürk sevgileri ağır basmış olabilir)

Sorumluluklarının olmadığını mı düşünüyorlar?

Kendilerini halka açıklama yapmayacak kadar üstün mü görüyorlar?

Yoksa geçen yazımızda düşündüğümüz gibi okuttular mı?

 

Sizce hangisi?

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE