Kızak Kaymak ve 6. Filo-2 1960’LAR SİNOP VE ÇOCUK - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 07 Şubat 2017, Salı 10:54:27

On beş tatilin hafta sonu başlayan sulu sepken kar, önce tipiye, sonra kuşpalazına dönmüş; lapa lapa yağan kar bele kadar yükselmiş okula bir hafta daha ara vermişti. İlave tatil, tatil ödevlerinin tamamlanması için fırsat sunuyordu ya… Kime?!
  Kızak Kaymak ve 6. Filo-2  1960’LAR SİNOP VE ÇOCUK
 

1969 Şubatı Sinop’ta mevsim olarak yılın en soğuk zamanlarını yaşatırken Mehmet Şevket Eygi’nin İslamcı Bugün Gazetesi, İstanbul’daki siyasi ve sosyal olayların oldukça sıcak geçtiğini Anadolu’ ya aktarıyordu.

(*) Çocuğun muhafazakar babasının abone olduğu Bugün Gazetesi, yaşananların; başkanlığını (sonradan T.B.M.M.Başkanlığı da yapacak olan) İsmail Kahraman’ın yaptığı Türk Talebe Birliği, İlim Yayma Cemiyeti, (‘ABD’nin finanse ettiği**) Komünizmle Mücadele Derneği gibi derneklerle örgütlenmiş Türk-İslamcı gençleri çok rahatsız etmeye başladığını...

 Sol gösterilere karşı bir de Kırklar Komitesi adıyla bir “direniş komitesi” kurmuş olan gençlerin bu olanlara sessiz kalmayacağını yazıyordu.17 Şubattaki (Bugün) gazete:16 Şubat 1969’da komünist gençlerin ve aldatılmış işçilerin Beyazıt’tan Taksim’e (‘Emperyalizme Karşı Mustafa Kemal Yürüyüşü’ başlattığını; 40 bine yakın bir kalabalık toplandığını. En önde Türk bayrağı, arkada ise: ‘Geldikleri gibi gidecekler’, ‘Emperyalizm ve yerli uşaklarına karşıyız’, ’Sükan’ın polisi Türk olduğunu unutma’, ‘Öleceğiz, Atatürk’ün yolundan dönmeyeceğiz’, ‘Rezil Coni bir daha gelme’, ‘Amerikan iti toprağımızda havlayamaz’, ‘Amerika’yla tartışılmaz, savaşılır’, ‘Yaşasın ezilen dünya halklarının kurtuluş savaşları’, ‘Emperyalizm ve sömürüye karşı işçi yürüyüşü…’nü kastederek) pankartlarla yürüyüş düzenlediklerini,  bunun milliyetçi ve maneviyatçı gençleri rahatsız ettiği...

 Bunlara karşı milliyetçi ve maneviyatçı gençlerin, olayların heyecanıyla namaza durduklarını” yazıyordu.

Aynı olayı bazı basın organları bu (milliyetçi/muhafazakar) gençlerin Dolmabahçe’de demirli 6. Filo’ya ait bir gemiyi “kıble” yapıp namaz kıldığını, yazmışlar resimlerini gazetelerinde boy boy basmışlardı… 

Çocuk soğuk kış günlerinde, maneviyatçı (Bugün)  gazeteden:

 “Anadolu’nun öz evlatlarının ‘Tekbirlerle kılınan “cihad” namazından sonra “Ya tam susturacağız, ya kan kusturacağız”, “Kanımız aksa da zafer İslam’ın” sloganlarıyla Taksim’e yürüdüklerini… 

Taksim’e komünist gençlik liderlerinin resimleri asıldığını… Duvarlara“Görüldüğü yerde öldürün” ilanları yapıştırıldığını…

Taksim Meydanı’na gelen solcuların, karşısında birden bire bu “inançlı gurubu ” bulduğunu;  Polisle birlikte solcu gençlere gereken cevabın verildiğini…

Bazı yaralanmaların olduğu, Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan’ı  isimli gençlerin arbedede öldüğünü  okuyordu.

Tüm bu olaylardan sonra zamanın Başbakanı Nihat Erim Amerikan Ajansı AP’ye   ‘Solcular ezildi. Amerikan filosu artık gelebilir’ şeklinde demeç veriyordu.

Ve seneler sonra bu olay ‘Kanlı Pazar’ diye geçecekti tarihe…

***

Karla, kızakla, 6. Filo haberleriyle on beş tatile eklenen bir haftalık kar tatili göz açıp kapayana kadar geçmiş, on beş tatille birlikte yirmi bir günlük tatil tükenmişti. Tatilin son akşamüzeri, kızak tamiri yaparken sağ elinin işaret parmağını da kesmişti. Sonuçta Pervin Öğretmen’in yaklaşık yirmi sayfa tutan zaten yetiştirilmesi mümkün olmayan ödevler parmak bahanesiyle yapılamamıştı.

Pazartesi ödev kontrolü anında ödev soran öğretmene bez sarılı parmak gösterilmiş, bir (ödev) fırtınası, bir kaza ile ucuz atlatılmıştı.

Bez, yara iyileşmesine rağmen bir hafta kadar -özellikle okulda- parmakta sarılı kalmış, ödevden muafiyetin keyfi yaşanmıştı. Bir hafta sonra bir problemin çözümü için heyecanla izin isteyip, tahtaya kaldırılıp tebeşiri tutunca o keyifli günler sona ermiş, ödev endişeli günler sürüp gitmişti.

***   

Bu hengamelere yıllar geçecek Müslüman, muhafazakar, milliyetçiler kazanıp(!) sonucunda gazeteler; “ Başbakan’ın ‘ solcuların ezildiğini; artık, ABD filosunun ülkemize korkusuzca gelebileceği”, demecini yazacaktı.

(-1969’da Mehmet Şevket Eygi’nin, ABD 6. Filosu’nu protesto edecek solcu gençlere karşı neden o kadar büyük bir kampanya yürüttüğü çok sonradan anlaşılacaktı. Kanlı Pazar’dan tam 20 gün sonra Mehmet Şevket Eygi adına Cidde’den gönderilen tam 350 bin dolar, Hollanda da bir bankaya yatırılmıştı. (München Commerzbank a.g.jurnalist Mehmet Şevket Eygi. Konte No: 86473/4936, Tarih: 8,3,1969).

(Cengiz Özakıncı’dan aktaran: Gürkan Hacır, “6. Filo’yu Kimler Kıble Yapıp Namaza Durdu?”, Akşam, 12 Aralık 2010.)Çocuğun Mezuniyetinden 10 yıl sonra Pervin öğretmen başka grup öğrencileriyle İstiklal İlk Okulunda 18/01/2017’de de Ankara’da vefat edip Sinop’ta defnedildi.

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE