MEHMET’İ ÇAĞIR, MEHMET’İ ÇAĞIRIN - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 17 Mayıs 2016, Salı 11:52:35

Gençlik yıllarımdı, henüz (16-17 yaşlarında) idim, yaz sezonlarında çalış¬tığım Büyükada da (zenginlerin üye oldukları) bir kulüpte otel, lokanta ve oyun salonu bölümleri vardı. Bir gün kat nöbetinde idim. Odalardan birinin ışığı (çağırı zili) yandı, hemen koştum ve odanın kapısını açtığımda nahoş bir kokuyla karşılaştım.
 MEHMET’İ ÇAĞIR, MEHMET’İ ÇAĞIRIN
Geçmişte çok önemli ve yüksek görevlerde bulunduğunu bildiğim ve o günkü ifa­de ile Yaverlik yapmış olarak tanıdığım bir adam, üzerinde iç çamaşırlı ol­duğu halde yatağa abanmış bir şeyler söylemeye çalışıyordu. Ne dediğini anlatmakta da güçlük çekiyor ve homurdanıyordu. Ama dikildiği yerde ve ayağının hemen yanında bir pislik görmüş ve meseleyi anlamıştım.

Hanımının oyun salonunda olacağını düşünerek, hızlıca Oyun salonuna gittim Kulübün üyeleri genelde Musevi asıllı insanlar olduklarından “Mösyö veya Madam ”denilirdi. Bayan “poker oynuyordu”. Yanına vardım ve “Madam, Mösyö odasında hastalanmış, yani altına etmiş sizi çağıyor” dedim.

 

Çok sert tepki gösterdi ve dik ifadelerle;

- “Bana bak ben hastabakıcı mıyım? bir daha bana gelme, ne yapayım hastalandı ise, git Mehmet’i çağır, Mehmet’i çağır” dedi.”

Tabii ben gençtim. Birazda duygusal davranarak, Mehmet de­diği bakıcısını da biliyordum. Aslında aramıştım ama bulamamıştım.

 

O öfke ile geri  odaya gelerek,

 

-  “Mösyö, Madam oyundan kalkmadı. Şeninde ölmeni bekli­yor.”

-          “Karın acımazsa ben mi acıyacağım, zile bir daha basma” de­dim.

Adam bana masum bir bakışla baktı, sanki haklısın ama yapacak bir şeyim yok der gibi idi.

Kalbim o kadar duyarlı hale geldi ki, adamın çamaşırını çıkartmasına yardımcı oldum ve nevresimini çe­kerek yatağa yatmasını sağladım. Yatağına uzandıktan sonra adam öyle bir masum ve utanma duygusu ile bakmıştı ki adeta kalbime tesir etmiş ve beni üzmüştü.

Konuşamayan bu adam yaklaşık 4 saat aynı halde yattı. 4 saat sonra bakıcısı Mehmet geldi. Neredesin öğleden beri seni arıyorum” dediğim de, “ boş ver ölmedi de P…dedi. Şaşırdım ve İçimden ne nan­kör adamsın demekten başka elimden bir şey gelmedi.

Kadına ise Allah merhamet versin demekten başka yapabileceğim bir şey yoktu. Öyle de yaptım ve kocasının yüzü eğilir diye korkan vefalı Anadolu kadınını düşündüm.

Kocalarını hasta yatağında bırakıp oyuna gitmek değil inanıyorum ki dışarı bile çıkmazlar.

Çünkü Anadolu’da kadınlar vefalıdır ve Mehmet’i çağırın, Mehmet’i çağırın” diyen kadına rağmen.

   Selam ve dua ile.

Not:30 yıl önce yazılmış bir yazıdır.

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE