Ne mi yapacaksınız?.. - Ertuğrul MAT

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 16 Mart 2017, Perşembe 11:52:27

Önce, gerginlik politikasını terk edeceksiniz..
Ne mi yapacaksınız?..
O İsmet Paşa- Fethi Okyar, İsmet Paşa – Fevzi Çakmak, İsmet Paşa-Kâzım Karabekir, İsmet Paşa- Celâl Bayar, İsmet Paşa-Adnan Menderes, İsmet Paşa-Demirel, Ecevit- Demirel, Deniz Baykal-Demirel, İnönü – Özal, Ecevit – Demirel, Baykal- Erdoğan kavgalarının genlerinize işlediği gerginlik politikalarını tarihe gömeceksiniz.
Taaa Fethi Okyar’ın Serbest Fırkasının tasfiye taktikleri günlerine uzanan , askerden, hâkimden, memurdan güç alarak, rakiplerini tasfiye arzusundan vaz geçeceksiniz.. 
Fethi Okyar’ı, Fevzi Paşa’yı, Kâzım Paşa’yı, Celâl Bayar’ı tasfiye ettiğiniz gibi, bugünün iktidar sahiplerini tasfiye etmeyi düşünmeyeceksiniz..
Onları seçmen eliyle değil; o üçlü güçle devirdiğiniz zaman sevinmeyeceksiniz..
Demokrasilerde tek gücün, güvenilir olmak olduğunu, eşitlik olduğunu, evrensel değerlere inanmak olduğunu unutmayacaksınız.
Dağdaki çobanla, bağdaki adamla , Cihangirdeki kadınla tek tek ilgileneceksiniz..
Hiçbirini ihmal etmeyeceksiniz; hiçbirini diğerinden değerli görmeyeceksiniz. 
Haaaa! Bir de, sosyalizmi öğreneceksiniz.. Demokrasimizin teklemesinin, sol kanadının güdük kalmasının temel sebebi, sizdeki hocaların sosyalizmin, Marksizm’in derinliklerinden, siyasetin kulvarına giremeyişleri olduğunu anlayacak; bunun için onlara yol vereceksiniz.
O sizin danışman kadrolarınızdaki, o sizin merkez bilmem ne adlı yönetim kurullarınızdaki , parti okullarınızdaki hocalarınız var ya,evet, onların hiçbirinin sosyalizmi bilmediğini tespit edecek, onlardan kurtulacak, sosyalizmi bilenleri aranıza katacaksınız..
Biliyor musunuz ? Biz sağ kulvarda politika yapanlar, 60 yılı aşan politik yaşamımızda, sizin gerçekte ülkenin yarınları hakkında ne düşündüğünüzü bir türlü öğrenemedik; hiç birşeyi saklamadan bize de anlatacaksınız.
“Kürt raporu hazırlattık” diyorsunuz; kendiniz inanmıyorsunuz, önce kendiniz inanacaksınız.
Oysaki Doğu Ergil hocanın o raporu 25 senedir raflarda, dolaplarda duracağına, kafalarınızda yer alsaydı; bize anlatsaydınız, anlattıklarınızın arkasında dursaydınız, Türkiye bugün başka bir yerde olurdu, bunu anlayıp pişman olacaksınız.
Darbeci Kemalistlerden kurtulduğunuzu söylüyorsunuz, ama bir kesimin temsilcisi olmak iddiasından kurtulamıyorsunuz; bundan da ,kurtulacaksınız
Partiyi alevileştiriyorsunuz, sonra da lâikliği savunuyorsunuz; biz, kimsenin dini inançlarına karışmıyoruz, ama badem bıyıklıların bir partinin sembolü haline gelmesine nasıl üzülüyorsak, sizin de ilçe başkanlarınızın, milletvekili adaylarınızın seçim listelerinizin imajı olmasından rahatsız oluyoruz, bunu önleyeceksiniz
Devlet Dersim olayı ile yüzleşti; ya siz? Siz kendinizle yüzleştiniz mi ? Yüzleşeceksiniz.
Siz kendinizle yüzleşseniz, Dersim olayının yaşanmasındaki payınızı anlayıp siz de özür dileseniz, partinizin Alevileşip Alevileşmediği kimsenin umurunda olmayacak; bunu bileceksiniz.
Bu yolda giderseniz, HDP ‘nin PKK karşısında yaşadığı ikilemi, siz Ortadoğu’da daha uzun yıllar devam edecek olan Alevi- Sünni çekişmesinde yaşayacaksınız; bizi bunlar da marjinalleşip, tarihe karışacak mı endişesinden kurtaracaksınız?
Hırçın muhalefetin temsilcisi grup başkan vekillerinden vazgeçeceksiniz?
Meselâ, Trabzon Milletvekili Halûk Pekşen gibi, güler yüzlü bağırıp çığırmak yerine, güler yüzle espriyle anayasa değişikliğini anlatan milletvekillerini ön plâna çıkaracaksınız.
Bizim, alternatife ihtiyacımız var; bunu unutmayacaksınız..
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Ertuğrul MAT Yazıları
E-GAZETE