ÖĞRENCİ ANDI ÜZERİNE TAHLİL - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 28 Ekim 2018, Pazar 18:01:46

........
ÖĞRENCİ ANDI ÜZERİNE TAHLİL
Müjde.

Yeni bir ayrışma alanımız daha oldu.

1933’den 2013 yılana kadar okullarımızda öğrencilerimiz tarafından seksen yıl okunan, 2013 yılında kaldırılan Öğrenci Andı’mız Danıştay’ın yeniden okutulma kararı ile  yeni bir ayrışma, tartışma konusu olarak ülkemizin gündemine oturdu.

Andımız ayrışması diğer anlaşmazlık alanlarının aksine ülkeyi ikiye değil,  diğerlerinden farklı olarak üçe böldü.

1-İktidara karşı olup Andımızı isteyenler.

2-İktidardan yana olup Andımız’ı istemeyenler.

3-İktidara karşı oldukları halde Andımız’ı istemeyenler.

İktidara karşı olup Öğrenci Andını savunanlar:  Andın kaldırılmasını isteyenlerin toplumu, endüstri devrimi ile vücut bulmuş modernitenin, uluşçuluğun/ulusalcılığın da gerisini götürmek; ümmetçiliğin, feodalizmin hakim olduğu bir toplum, bir dünya hayaliyle bunu arzuladıklarını düşünüyorlar. Bu korkuları yüzünden Andımız sembolüne sıkı sıkı yapışmak istiyorlar.

İktidardan yana olup Andımız’ı istemeyenlerin çoğunluğu: Ümmetçi/feodal mantığıyla düşünüp/ düşündürüp, modernler gibi yaşamayı isteyenlerdir. Söz gelimi inançları gereği ast olanın millet değil, ümmet olduğunu; birleştirici unsurun İslam olduğunu savunmalarına rağmen yer yüzünde örnek alınabilecek tek İslam devleti gösteremezler. Kendilerinden, tarikatlarından başkasını (gerçek!)Müslüman dahi yoktur. Ancak en bağnazları dahi, fırsatını bulunca düşman gördükleri batının konforunu sonuna kadar kullanırlar.  Fırsatını bulunca mübarek deveyi hatırlarına getirmeden “gavur malı” dedikleri arabaların en iyisine binmeleri, televizyona haram deyip kendi televizyon kanallarını kurmakta sakınca görmeleri, konaklar,jet skiler, telefonlar  vb. modern yaşama heveslerinin göstergesidir.

Ama…. And da eğer modernitenin(ulusçuluğun) sembolü ise onlar fikren karşı oldukları moderniteye (onun sembolü Andımız’a) geçit vermemeliler ki, kitlelerini ümmet düşüncesiyle olabildiğince bir arada tutabilsinler.

 

Bir de iktidara karşı olup, iktidar gibi Andımız’ı istemeyenler var dedik. Bunların gerekçeleri ümmetçilerden çok farklı.

Bunlar kısaca; “Günümüzde insanlığın modernin de ötesine, postmoderniteye (endüstüri dönemi ötesine) geçeli   hayli uzun zaman olduğunu; hatta günümüz gelişmiş toplumlarının endüstüri 4.0’ı bazılarının ise 4.1’  gerçekleştirdiğini, dolayısıyla modernizmin bile çok eskidiğini ileri sürmektedirler. (*) Yani post- post modern toplumlara ulaşılan günümüzde, ulusalcılık (bu günün gelişmiş toplumlarına göre) geri toplumu işaret etmektedir. O zaman ulusalcılığın sembolü  Andımız’ın okullarımızda yeniden okutulmasına  da gerek yoktur.” Demektedirler.

Ben de Çetin (Altan) Usta gibi, “ enseyi karartmayın, insanlık geriye gitmez” diyeceğim; ancak ensede beyaz yer kalmadı gibime geliyor.

(*)Endüstrinin bu aşamalarını bir başka yazının konusu yapalım.

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE