ÖZEL GÜNLER!... - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2018, Çarşamba 10:36:49

Her milletin kendine has dini ve milli günleri vardır. Ayrıca devletlerin de halkının mutlu olması için yapması gerekenler bulunmaktadır. Bir devlet fertlerinin yaşama, barınma, mal ve can güvenliği, insanların aklını ve neslini koruma gibi görev ve sorumlulukları da bulunmaktadır. Devlet milletine karşı sorumluluklarını yerine getirirken yasaklayıcı anlayıştan uzak, bilinçli ve eğitici girişimlerle hukuk çerçevesinde insanın mutluluğu için ilkeler ortaya koymalıdır.
ÖZEL GÜNLER!...
Ve insanını her türlü kötülükten koruma hak ve sorumluluğunu bilmezmiş gibi davranmamalı ve insanını kötülüğe teşvik etmemelidir.
Bizim devlet geleneğimizde bu durum nasıl işlemektedir. Mesela bizimle uzaktan yakından alakası olmayan “14 Şubat sevgililer gününü” kutladık. Sevgilinin lügat manasına bakıldığında farklı ifadeler yazılmış olduğunu görürüz. Ancak genel anlamda Türkiye de sevgili anlayışı “sevilen, hoşlanılan, arzu edilen, âşık olunan” gibi cinsellik içerikli ifadeleri kapsamaktadır. Allah’ın kalplere verdiği “dost” anlamına geldiği şekilde düşünüldüğünü sanmıyorum.

Zaten görsel/basılı medya da bizim düşündüğümüz manada objektif düşüncelerle haberler yapmaktadır. Otel reklamlarında bile gayrimeşru cinsellikler ön planda ve teşvike yönelik olduğu belirgin durumdadır.
Biz insanımıza Nikâhla Nişan arasındaki farkı sorsak, mutlaka mantıklı cevaplar alacağızdır. Ama basının yönlendirmesiyle birçok yanlışa sessiz kalma durumunda bulunacağızdır.

Pekiyi bu durumu nasıl değerlendirilmelidir? Yıllarca Müftülük yapmış Yusuf Kavaklı hoca bile televizyon programına başlarken “sevgililer gününüz kutlu olsun” diye başlarsa benim sokaktaki insanım bu işlerin doğruluğuna inanmıyacakmıdır? İçimiz burkularak, hangi sevgili ve ne sevgisi diye sorma hakkımız olmayacak mıdır?
Ola ki sevgisiz, sevimsiz ve sevgilisiz bir toplum düşündüğümüz sanılmasın. Asla ilgisiz ve “sevgisiz” bir toplum istemeyiz. İnsanların birbirini Allah için sevdiği saydığı milli ve manevi değerlere bağlı bir topluluk her zaman arzumuzdur.

Ama ülkemiz insanına kurulmak istenen tuzaklara ve bu tuzağa düşen “saftirik aydınlara” dikkat çekmek istiyoruz.

Biz millet olarak zaten “tüketim toplumu” haline getirilmişiz. Üretim/Tüketim dengelerine bakıldığında nereye doğru gittiğimiz görülebilecektir.İthalat/İhracat rakamlarındaki olumsuz farklar ve ithalattaki kozmetik ürün rakamları durumumuzu açıkça göstermektedir.
Biz batının “Herzeleriyle” Sevgililer günü, Kadınlar günü, anneler günü, Babalar günü, Papatyalar günü, Kanaryalar günü vs. bir sürü günler ihdas ederken esas gündemimizi de kaçırmış oluyoruz.

Birçok şeyi bir günle geçiştirerek bir birini düşman gören, kadın ve aile içi diğer cinayetleri, akraba saldırıları, insanların maddeye düşkünlükleri, trafik canavarlarının boy saldığı “Sevgisiz” bir toplum inşa ediyoruz.

Korkularım bu nedenledir. Türkiye de bir yılda 132 bin kadın Kürtaj olmuş. Bu rakam “Tüik” in bildirdiği rakamlardır. Mevcut varlığı yok etme olan kürtaj bir cinayet değilmidir.

Her gün binlerce cinayet işlenen bir toplumdan ne “sevgisi” beklenmektedir.

Haberlerle “sevgililer” günü pompalamak gayri meşru yaşamayı ve manevi değerleri aşındırma ve birbirlerine güvensiz bir toplum oluşturmayı hedeflemek değilmidir.

Bu 132 bin rakamının dışında merdiven altı tabir edilen yerlerde yapılan “kürtajlar” bu rakamlara dâhil değildir. Hiç doktora veya herhangi bir sağlık kuruluşuna uğramadan ilkel yöntemlerle çocuk düşürenler de işin cabasıdır.
Dini ve Milli değerlerimizden uzaklaşarak, zaten “Tüketim Toplumuna” dönüştürülmüş bir Türkiye’de yabancı menşeli “Özel Günlere” dikkat edilmelidir. Bu hususlara dikkat sorumlu her vatandaşımızın görevi ve geleceğidir.
Yoksa cephelerde yenilmeyen milletimizin “özü” yara aldığında tedavisi pek kolay olmayacaktır.
Gereğinden fazla ilgi gösterdiğimiz “özel günler” gelecek için bir habis olma durumunda görünmektedir.
Ve dikkat edilmelidir. Selam ve dua ile.

Not :Bu yazım eski tarihlerde yayımlanmıştır ama yeniden yayımlama ihtiyazı hissettim.

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE