Pandemi Sıkıyor Nükleer Irgalamıyor - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 13 Temmuz 2020, Pazartesi 13:02:20

Geçen gün (09/07/2020) Sinoplunun itirazına rağmen bir oldubittiye getirilen İnceburun’da yaptırılmak istenen Nükleer enerji santralinin hukuksuz çevre değerlendirme raporunu karşı bir avuç ( damla, damlacık) çevreci Şehircilik Müdürlüğüne dilekçe verdi.
Pandemi Sıkıyor Nükleer Irgalamıyor
Niye mi bir avuccuk?

İnsanımızın birazı ihtimal ki habersizdi. Bir kısmının o saatte işi vardı. Bir kısmı kolu bacağının ağrısı gibi rahatsızlığından harekete geçmemişti. Bazıları zaten pandeminin verdiği rahatsızlık nedeniyle  yorgundu. Birazı iktidara kötü görünürüm endişesiyle uzak durmuştur. Büyük kısmı ‘bana neci’ olduğundan durumla ilgilenmedi. Büyük çoğunluğuna da, bırakın nükleeri tehlikeyi  hukuku, mukuk gerekmediği için dert etmedi.

Yani her zaman birilerinin dediği gibi “yine marjinaller(!)” işbaşındaydı!

 

***

Korona virüs salgınında (Pandemide) tüm insanlık akla hayale gelmeyecek, en kötü senaryo yazarının tasarlayamayacağı türden sıkıntılar yaşandı, yaşıyor. Yüz binler öldü. Onlarca katı hastalandı. Ölümler hala sürüyor…

Aylarca evlerden çıkamadık. Dışarıdan eve giren para dahi tüm nesnelere dokunamadık. Dokunduktan sonra çeşitli malzemelerle temizlenme (dezenfektan) yoluna gittik. O kadar steril yaşamaya başladık ki bağışıklığımız tükenmeye başladı. En yakınlarımızla ilişki kuramadık, kuramıyoruz. Dışarı çıktıktan sonra insanlarla fiziki mesafeyi korumaya zorunlu hissettik. Maskesiz kalabalıklara giremedik, giremiyoruz.

Akla hayale gelmeyecek bu gerçek, çok sıkıntılı geçiyor. Sonuçta insanları yoruldu, yıprandı. Tehlikeden biraz uzaklaşıldığını düşünen bazılarımız ise bu yasakları askıya almaya, savsaklamaya başladı. Yasağa rağmen maske takmıyor. Ya da usulüne uygun takılmıyor. Fiziksel mesafeyi yeterince dikkate almıyor. Eskiden olduğu gibi nesnelere dokunurken o büyük tedirginliği göz ardı ediyor vb.

Ancak ne kadar sıkıntılı, alışılmadık olursa olsun bu salgın en çok iki, üç yıl içinde gidecek, yaşanılanlar zamanla unutulacak diye umut ediyoruz.

***

Peki bu dayanılmaz sıkıntıların, yüzbinlerin ölümüne neden olan musibetin onlarca katı ile bir bela ile karşılaşırsanız?

Yani  bu gün bir müddet, yarım yamalak takmakta olduğunuz maskenin sizi korumaya yetmeyeceği, ancak gaz maskesi ile bir müddet korunabileceğinizi bir tehlike… Açıkta kalan yerlerinizin yanacağı, hatta kapalı da olsa elbiselerinizin sizi koruyamayacağı, ancak özel giysilerle bir müddet yaşama şansınızın olabileceğiniz büyük tehlike  desem!… Dışarıdan getirdiğiniz yiyeceklerinizi bir müddet kullanmayıp yada dezenfekte edip de tüketme şansının olmadığı, mevcut hava ile temasının tüm yiyecekleri temizlenmeyecek kadar zehirlediği bir tehlike ile yaşasanız!… Öyle ki etrafınızdaki bitkilerin yaşamasına mani olacak, onları kurutup öldürecek tehlike…

Sizi mi korkutuyorum.

 Yok, o kadarı da olmaz mı?

Var,var!

Hem de yanı başımızda.

Hem de tasvir ettiğimden onlarca kat korkunç!

Tüm çağdaş dünyanın yapımından vazgeçtiği, alternatif enerji kaynaklarına yöneldiği, artık hem en pahallı, hem en kirli enerji türü olan, nükleer enerji arızaları ve atıklarının ortaya  çıkarttığı,pandemiden yüzlerce kat zararlı bela!

İnceburun’a yapılacak nükleer santralden kaza anında sızacak radyasyon bulutları yukarıda anlatmaya çalıştığım sıkıntıların yüzlerce katını size yaşatacak.

Cennet Sinop’umuz (dünyamız) ve içindekiler bir daha geri dönüşü olmayan yıkıma uğrayacak.

Sıkıntıları pandemi gibi iki üç yılda da gitmeyecek. Yüzlerce yıl çevre ölüm saçacak. Bitki dahil kimseye yaşama şansı tanımayacak!

Ama biz üç yaşındaki, en yakın tehlikenin farkında olmayan çocuk gibi, gözümüz yumuk olanları seyrediyoruz.

Bir avuççuk sorumlu,duyarlı, namuslu, cefakar,(belki) yiğit İNSAN direniyor.

***

Geçen gün Sinoplunun itirazına rağmen bir oldubittiye getirilen İnceburun’da yaptırılmak istenen Nükleer enerji santralinin hukuksuz çevre değerlendirme raporunu karşı bir avuç ( damla, damlacık) çevreci Şehircilik Müdürlüğüne dilekçe verdi.

Tanrım (bizden fayda yok!)biz zavallı, aciz, idraksiz kullarına burnumuzun ucundaki tehlikeyi görüp tavır alma bilinci ver. 11/07/2020

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE