Sahillerimiz - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 25 Şubat 2020, Salı 11:29:35

“Hayal gücünüzü kullanarak bir yer düşünün. Yer sahilin hemen dibinde bir piknik yeri. Etrafa bir göz atıldığında şunlar öne çıkıyor: Park ücreti yok, enfes hijyenik tuvaletler, çöp konteynırı var, yemek masaları var. Ücretsiz duşlar, sahilden içerilere uzanan plastik özel halılar(kumlu ayaklarla arabanıza binmeyesiniz diye),park dolu olduğunda ev sahiplerinin evlerin önüne park edilmesine izin vermesi,tek kullanımlık ızgaralar için çöp kutusu. Belediyenin sorumluluğundaki bu yere haftada bir kez belediye görevlisi geliyor ve çöpleri topluyor. Sanki Sinop sahillerinden söz ediliyor. Bu video Sinop gibi yerlerin reklamını yapıyor. “
Sahillerimiz
Hemşerimiz Gazi Üniversitesi ekonomi profesörü Aziz Konukman'ın, sosyal medyada, ayak üstü paylaştığı yukarıdaki sahillerimiz ile ilgili hayalini okuyunca…

Benim de gözümde işgal edilmiş,bakımsız, sahipsiz sahillerimiz canlandı..

Deniz kültürü ile büyüyüp, yetişen, bireysel menfaatini düşünmeden memleket sorunları dert eden tüm(enayiler)  Sinoplular gibi ben de gücümün yettiğince, dilimin döndüğünce bu sorunu da dert edip giderilmesi yolunda kendince çaba  gösterenlerden olduğumdan yine dertlerim depreşti…

Ne mi yapıyorum?  Dayak yemeyi göze alarak, gücümün yettiğince işgal edilen sahillerdeki yasağı delmeye çalışıyorum. Etraftaki çöpleri birer ikişer toplamaya çaba gösteriyor, yine dayak yemeyi göze alarak zaman, zaman etrafı kirleyenlere olabildiğince müdahale ediyorum. İşgal edilmeyen kıyıları, gücümün yettiğince düzenleyip “insanın” yararlanacağı hale getirme yolunda düzenlemeler yapıyorum. Kıyı yağmasının karşısındaki gruplara destek vermeye çabalıyorum. Yine dilimin döndüğünce, kamu oyunun dikkatini bu konulara çekebilmek için konu ile ilgili yazıları kaleme almaya çabalıyorum.

Söz gelimi Sinop’umuzun tarihi ve kültürel değeri olan, henüz işgal  edilmemiş Kadınlar Denizi kıyısı/sahili ile ilgili olarak 10- 15 yıldır ara ara yazdığım, bence hem çok ucuza yapılıp, Sinop’u dünyanın (kent merkezinde denize girilebilen, evinden şortla çıkıp, deniz kültürünü yaşayan) sayılı yerlerinden yapabilecek proje ile ilgili 2014 yılında yazdığım makaleyi buldum.

İktidarı ellerinde bulunduran yetkililer bu zaman zarfında kıyıları yağmalattırma gibi çok önemli çabalar içinde olmalılar ki bu projeye kayıtsız kaldı. Yalnızca bu antik plaja mendirek yapmak amacıyla taş doldurarak bıraktılar.

Şimdi  yaz gelirken Aziz Hoca’nın hayalinden yola çıkarak,  Aziz hoca’nın hayali gibi teferruatlı olmayan, masrafsız, sade projeyi bir kez daha paylaşalım da belki bu kez,  birilerinin dikkatini çekmeye vesile oluruz.
...

 

Yapılanlardan (mahmuzlardan)sonra kısmen modern görünüşüne rağmen Sinop’un tarihi ve kültürel değerlerinden biri; ünlü Kadınlar Denizi(plajı) da çok (hiç) yeterli görünmüyor.

Bu haliyle buradan yeterince yararlanmak,  burada denize girmek çok zor.

Öncelikle (sözde) düzenlenen taş artıklarının denizde kalan döküntüleri denize girmeye önemli engel.

Soyunacak hem alan, hem mekan yok.

Tuvalet yok.

Dinlenilecek güneşlenecek yer yok.

Mevcut  ağaçlar çok yüksek, dolayısı ile gölge erken düşüyor.

Duş yok. 

Plaj  göze batarcasına yola yakın ve göz önünde.

Bu eksiklikler; uygun yerlere bir seyyar tuvalet ve duş konularak, yüksek ağaçların tepeleri kesilerek, kaldırımın kenarına plajı gölgeleyecek şekilde  doğal çit-daraba bitkileri dikilerek kolaylıkla ve çok küçük bütçeyle çözülebilir.

Taşların düzenlenmesi sırasında denizin içinde kalan Sinop’un en taşsız, ve en sığ kumsalına yakışmayan taş atıkların sahil boyunca bir iş makinesiyle temizlenerek deniz eski temizliğine kavuşturulabilir.

Gerçekleştirilmesi zor görünen, deniz ile yol arasındaki dar alandan güneşlenme, dinlenme vb. şekilde yararcı şekilde faydalanmak!

 Ancak bu güçlük de çok az bir masraf ve emekle çözülebilir.

Şöyle;  belli aralıklarla dolgu kayalıklarına ve (hatta)  denize, yine denizden bir metre yükseklikte olacak şekilde direkler çakılır. Üzerlerine kerestelerden sahile paralel beş- altı metre eninde istenilen aralıklarla platformlar oluşturularak şık ve uzun süreli plaj elde edilebilir. (Hafsalası almayanlar Gerze belediyesinin 5-6 yıl önce mendirek içine yaptığı platformu görüp anlayabilir.)

Böylece denizinin içi gayet güzel olan ancak sahili kum biriktirmeyen alanlardan da etkili yararlanma şansı elde edilmiş olur.

Kütüphaneden Karakum’a kadar belli aralıklarla yapılacak böyle platformlarla merkez ilçesinde denize girilebilen dünyanın sayılı illeri arasına girebilir Sinop.

Yürüyüş yolu olarak ilan edilen Karakum yolundaki kaldırımın üzeri (yürüyüş parkurlarına uygun şekilde) kaplamayla kaplanması her gün burada yürüyüş yapan yüzlerce Sinoplunun beklentisi.

Yine bu güzergaha acilen halka açık bay/bayan tuvaleti konulması çok önemli eksikliği giderecektir. (Bu konu ile ilgili olarak da “Sinoplu Başarıya Mecburi” yazımı okuyabilir)

Daha uzun vadede de yolun diğer yanını da kaldırım yapılarak halkın hizmetine sunulması yürüyüş ve spor alanı olukça kısıtlı Sinopluya önemli hizmet olacaktır.

                İlgili yöneticilerin önümüzdeki yaza kadar bu eksiklikleri giderebilecek yeterlilikte olduğunu düşünüyoruz.

Daha çağdaş Sinop dileğimizle…  Demişiz Kasım 2014’ de.

                ***

 Bu proje için kamu için çok küçük bütçe ve kısa süre yeterlidir. O küçük bütçeniz de yoksa plajın başına ve sonuna sınırlı süre için büfe koyma izni vereceğiniz iki şahıs sizin projenizi kolaylıkla hayata geçirebilir.

Ve siz kentlinin büyük çoğunluğunun evinden şortla denize girebildiği kentin başkanı olarak tarihe geçebilirsiniz. Geçen başkan bu bedava projeyi defalarca kendisine iletmemize rağmen tepti. Başka bir yolu tercih etti. Gelincik mahallesinde ana yola apartman dikerek, kentin imar planında yerleşim yoğunluğunu Ada’ya yığarak tarihte sevgiyle(!) anılmayı seçti.

Şimdiki?!

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE