Servis Problemi - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 08 Mayıs 2019, Çarşamba 13:00:02

 Servis Problemi
Yoksulların hiç mi sahibi yok!

Çarklar hep güçlüden yana mı işleyecek?

Tamam, kapitalizm iliklerinize işlemiş de..

Eşitlik, adalet isteyenleri bastırdınız, yendiniz, dışlayıp yok ettiniz de..

Kapitalistlerin dahi tröst yasaları varken…

Hiç mi “yoksuldan yanay MIŞ” gibi davranamazsınız?

Şimdi geminiz yüzüyor gibi görünse de özünde, siz kapitalist değilsiniz,burjuva değilsiniz, hatta küçük burjuva bile değilsiniz!

Sözünü ettiklerim veya sizin olduğunuzu sandıklarınız sizin işlerinizi tenezzül edip yapmaz.

Siz de şimdi problemlerine kayıtsız kaldıklarınızdan birisiniz aslında…

Onların bir kısmının üzerine basarak yukarıda görünür gibi durduğunuzu sanıyorsunuz ya…

Değil…. Kendinizi kandırıyorsunuz.

 

Geçen sonbaharda dövizin 7.20 TL’ lere çıkmasından sonra, otobüs şirketlerinin kendi aralarında anlaşarak, şehir dışındaki Belediyeye ait otogara olan servisleri kaldırmaları üzerine 2018’in Eylül ayında ve ekim ayında iki yazı yazarak halkın tercümanı olmaya, basın olarak görevimizi yapmaya çalışmıştık .

 

“…Sinop Belediye garajında hizmet üreten beş otobüs firması ”tekel oluşturup”, 7.20’lere çıkan döviz (dolar) artışını gerekçe göstererek -Eylül ayının ortalarından itibaren- şehre yaklaşık, 6-7 km uzaklıktaki garaja olan servislerini kaldırarak dolaylı yoldan fiyat artırdılar. Otobüs garajı ile merkez ilçe arasındaki şimdiye dek yolcuya sıfır maliyete mal olan hizmet, dolmuşla gidebilenler için 3,4 lira gidiş, bir o kadar geliş yaklaşık 7,8 liraya mal olmaya başlamıştır. Bu arada taksi ile ve ya özel otomobili ile bu yolculuğu yapmak isteyenlerin maliyetinin en düşük 25-30 liraya ulaşacağını tahmin edersiniz. Halkımıza binen bu mali külfetin yanında, zaten yoğun olan şehir içi trafiğine -bu iş için- yakınlarını getirip götürmek durumunda kalan, fazladan günde 250 ye yakın özel otomobilin eklenmesiyle kent içi trafiğe ayrıca yük binmektedir. Dolar 5.70 lere düşmesine (5’ler civarında da çok dolaştı.) rağmen bu haksız kazanç sürdürülüyor. Buna gerek valilik, gerek belediye engel olmalıdır.” Demiştik.

Unutmadan şimdi dahi dolar 6.00 TL. civarında. Bir yılda fazladan ceplerine koyduklarını siz hesap ediverin.

Valilik,  Hükümetin genelgesine rağmen bu çağrıyı sessiz kalmış. Zamanın Belediye başkanı da veciz bir şekilde ‘uygulamayı biz değil, şirketler yaptı” diyerek mucize(!) gösterip, konu ile ilgili, ilgi ve becerisini(!) ortaya koymuştu.

Ben, Sinoplunun, özellikle tuzu ıslak Sinoplunun, yoksulun, işsisin, öğrencinin, önceki olanağının elinden alındığını anlatmaya çalışırken: Bazı tuzu kuru, ileri(!) görüşlüler ise  başka illerde de benzer durumların yaşandığından bu durumun olağan karşılanması gerektiğini söyleyerek problemi çözüveriyorlar(!).

Ben, en büyük sivil toplum kuruluşu olan belediyenin bu işi sahiplenmesinin yasal olmasa da  vicdani sorumluluğu olduğunu söylerken, onlar uygulamayı hayata geçirenin şirketler olduğunu, belediyenin bir şey yapamayacağını ileri sürüyorlar. Hal bu ki belediyenin kiracıları olan bu şirketleri ‘halkın belediyesinin’ farklı yollarla,yazılı olmayan yaptırımlarla yola getirebileceğini, bunu bazı belediyelerin, bazı kamu çıkarları için uyguladıkları örneğini verirken, suya sabuna dokunmaktan çekinenler hala yasal yetkiden söz ettiler/ediyorlar.

Bu arada,konu ile ilgili bir başka dram da hala devam ediyor. Vatandaş minibüse para vermeye de  çaresiz razı olmak durumunda (kaldı) da…Yine yetkililerin görmezlikten geldikleri bir başka yara da kanıyor. Özellikle Ankara’dan gelen, sabah yaklaşık 05.00-05.30 gibi otogara gelen dört sabah otobüsünün yolcularını bir minibüs (yetişebilen üst üste sığışıyor) kente taşımakla görevlendirilmiş. Yani Ankara’dan (dört otobüs yolcusu) gelenler  ya üst üste, kucak kucağa bir minibüse(dolmuşa) doluşacak, ya da bir Ankara ücreti verip iş adamları gibi taksiyle kente ulaşacak. Neyse…

Aradan geçen yaklaşık sekiz-dokuz aylık süre zarfında haklımız buna da (nelere alışmadı ki) alıştı. Bu arada belediye yönetimimiz de değişti. Belki bu konuyu dert edinip, çözüm yolunda bir şeyleri uygulamaya koyar.

Çözüm dert edinmek, konuşmak, araştırmaktan geçer.

Bakacağız!

 

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE