SİNOP'LU VE SİNOP'TAN ADAYLAR - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 15 Mayıs 2018, Salı 13:00:59

Buyıl (2018) yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri genel seçiminde her ilde olduğu gibi Sinop ilimizde de aday bolluğu yaşıyoruz. Herkese hayırlı olsun!..
SİNOP'LU VE SİNOP'TAN ADAYLAR
Öncelikle bir işaret gerekirse siyasetin sıkıntılı çalışmalarını geçmişte yaşamış biri olarak adayların çokluğuna sevindiğimi söyleyebilirim.
Çünkü 1987 yılında Ankara Mamak bölgesinden hemşehrimiz ve ağabeyimiz Ziya Çağlar milletvekili aday adayı olmuştu.Ziya beye destek için epeyce koşturmuş ve o zamanın siyasi partilerin de hemşehrilerimizin üye bile olmadığını görmüştük.
 
Benzerini 1999 ve 2004 Mahalli İdareler Genel seçimlerinde bendenizde yaşamış bulunmaktayım.aday adayı bulunduğum partilerde üzülerek ifade edeyimki delegeyi geç üye hemşehrimiz bile yoktu. Eğer bizim bilemediğimiz vardısa da bu sayı 2-3'ü geçmezdi.
Siyasi anlayışta sankli din anlayışına parelerdi.Yaptığımız toplantılara biz o partiden değiliz diyecek kadar (tabirimi mazur görün) zırcahil cahil adamlarla uğraşmıştık.
O tarihte insanımızda bir algıda oluşturulmuştu ki başkalarını büyük görerek "bizden birşey olmaz" şeklinde adeta inanıdırılmış idik.
Bu duruma bir taraftan üzülür bir taraftajnda bu olumsuz bakışı kırmaya belki bizden de olabilir düşüncesini yerleştirebiliriz diye gayret etmiştim.Seçilemezsem de bizden de olabileceği düşüncenin yerleşeceğine inandığım için gönlümü rahatlatmaya çaılşıyordum.
 
Gelinen noktada memleketimizden birçok kişinin Ankara İstanbul ve Sinoptan birçok arkadaşımız bizde varız deme noktasına gelindiğini görmekten mutluluk duyduğumu söyleyeceğim.
 
Memnuniyetimi söylerken hemşehrilerimizin Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok yerden milletvekili aday adayı olmaları mutluluk verici olarak ve insanımızın içe kapalı kabuğuna çekilmiş olma durumunu aştığını gösteriyor diye düşünüyorum.
Tüm aday adaylarımıza da başarılar diliyorum.
Yıllardır hemşehri toplantılarında "bizim insanımız emekli olunca dünyaya küsüyor ve evine kapanıyor diyerek partilerde yer almadıklarına kızıyor ve eleştiriyordum.Hatta ya kardeşim kabuğundan bir çık dünyayı tanı çevrene bir bak diyerek eleştiriyordum." Allah'a şükür ki bu durumun değiştiğini görüyorum.
 
SİNOP'UN ADAYINA GELİNCE.
Bürokraside 40 yıldan fazla ve en az 25 yılını da yönetici olarak görev yaptım.
Bir siyasimizin elimizden tutarak bir bakana veya müsteşara "bu benim hemşehrimdir şu şu alanda yetkindir şurada değerlendirelim" demesi şansına sahip olamadım.
Bu yoksunluğa rağmen bulunduğum yerlerde bileğimin hakkı ve gayretimle geldim ve oralarda 24 saat esasına göre çalışarak tutundum.Ve Allah'ın izniyle bulunduğum yerde de ses getirdim.
Hiç bir dost ve tanıdığımın boynunu bükecek iş yapmadım.Bu manada Allah'ıma sonsuz hamdediyor şükrediyorum.
Bir de göreve talip olduğunda Sinop'tan seçilen bir vekilin ilk düşündüğü şeyin buda aday olursa gibi düşündüğünü "hissediyorum" ve bunu birçok açıdan yaşadım.
Hafif olsun diye hissediyorum dedim.Maalesef realite hep böyle işledi.
Sonuç olarak Sinoptan seçilecek adaylardan beklediğim şudur.
Öncelikle Samimi ve kendilerine öz güvenleri olsun.Biryere gelen insanımızın başka birinin elinden tutacağına inansın.Mermleketine hizmet derdi olsun.Gelen talepleri danışmanına veya sekreterine havale etmesin.Memleketten gelen ziyaretçileri ile ilgilensin.Onların içlerinden konuşarak dönmelerine engel olsun ve yanından keyifli ayrılmalarını sağlasın.
Çunkü bizim insanımız ezik ve kapının ağzında duran, buyurun demeyince içeri girebilen insanlar değildir.
Ayrıca,Milletvekilliği veya başka herhangi makama gelen o makamı babasının tapulu malı gibi görmesin o makamı bir emanet gibi görsün ve herkesin o makama meşru yönden talep hakkı olduğunu bilsin.
Bu durumda Sinoptan aday adayı olan herkes yeterli ehliyet ve liyakate sahiptir.Ama benim istediğim derdi olacak insanımızın yapısına uygun hasas davranacak ve bürokraside zayıf kalmış memleketimizin bürokratlarını "çakala çukala" yem ettirmeyecek biri olsun.
Konu buraya gelmişken şunu ifade edeyim ki bendeniz 1990-1996 yıllarında Devlet Palnlama Teşkilatında görev yapmıştım.O döenmde Boyabat Baracının yapımı devam ediyordu ödeneklere bakan uzman arkadaşa biraz ısrar ederdim ve her bütçe yılında "Boyabat Barajına ödenek koyduk iki kamyon toprak atarsınız hatta şu kadarınıda senin için derdi.Ve o dönem doğunun vekillerine bakardım oralardan çıkmazlardı.Grup grup gelirler birebir yatırımlarını takip ederlerdi.
Bu durum beni üzerdi!.Bu halin bugün değişmiş olduğunu düşünmüyorum.
Yapılan yatırımlar rutin yatıırmlardır.Sn vekillerimizin zorlamasıyla farklı bir şey yapıldığını sanmıyorum.Yapılmışsa teşekkür ederim.
Netice olarak Sinop'tan seçilecek olanın işin saltanatında olmayan dostcanlı ve samimiyeti testedilmiş biri olmasını arzu ediyorum.
Geçen seçimlerde bir isim üzerinde durmuştum ne kadar hata ettiğimi anladım.
Bu nedenle samimi ehliyet liyakat yönünden yeterli olacağına inandığımız kişilerden oluşacak listelerle umuyorum ki 25 Haziran 2018 sabahı daha güzel olacak.
Hayırlı olsun.
 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE