Sinop’umuzda Otobüs Firmalarının Servis Hezi(hiz)meti - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 27 Eylül 2018, Perşembe 11:18:03

Sosyal Bilim kitapları kapitalizmin tekelci dönemini, sömürünün en üst düzeye çıktığı aşama olarak belirtirler.
Sinop’umuzda Otobüs Firmalarının Servis Hezi(hiz)meti
Uluslar (Devletler) ne kadar katıksız kapitalist sistemle yönetilirse yönetilsin bu vahşiliğe müsaade etmezler. Bunu yaparken EZİLENLERİ sevdiklerinden, koruduklarından değil, bu uygulamanın kendi sistemlerini tehdit edecek kadar ACIMASIZ olduğundandır uygulama karşıtlıkları.  Yani kendi geleceklerini güvenceye almak içindir karşı duruşları.

Ancak biz ne kuş, ne deve olmadığımız üstüne üstlük ileri demokrasiye sahip olduğumuz  için kapitalizmin kuralları çok şükür bizde uygulanmaz(!)

Örnek mi?

Al!

Son örneği ilimizden.

Sinop' otobüs firmalarına ait servislerin, firmaların aldığı ortak karar neticesinde iptal edildi.  5 firmanın ortak imzasıyla Sinop Belediye Başkanlığı'na verilen dilekçeyle:  "İlimizde hizmet vermekte olan karayolu taşımacılığı yapan firmalar olarak, şehir için trafik yoğunluğu (Bak bak! Adamlar nasıl vatanı, milleti, trafiği, memleket sorunlarını düşünüyor! Gel de duygulanma) ve ekonomik şartlarımız sebebiyle yapmış olduğumuz şehir içi servis hizmetimize 19 Eylül 2018 tarihi itibariyle son vermiş bulunmaktayız.  Denilerek şehir içi servislerini kaldırdıklarını duyurdular.

Bir de Belediye Başkanlığına “Gereğinin yapılmasını bilgilerinize saygıyla arz ederiz" demişler. Kibarlığa bak!

Gereği!!!!

Ne demiş “HALKÇI” belediyemiz?!

Koskoca firmaları kıracak değiller ya! “ Hay, hay! Çok iyi düşünmüşsünüz. Zaten baş edemediğimiz trafik diye bir belamız da var. İyi ki dilekçenizde bu konuya değinmişiniz. Üç araç eksiğiyle bu problem halledilir. “ demiş olmalı ki Eylül’ün 18 inden bu yana Sinop garajına giden de, gelen de servislerden yararlanamıyor.

Siz de –kötü niyetliler, münafıklar- diyeceksiniz ki:

- “Trafik problemi nasıl halledilmiş! Beş firmanın gün içinde beşer seferi olsa 25 sefer eder. Gidiş gelişleri düşünülürse yaklaşık 50.  Otobüsler yarı dolu olsa 1250 yolcu. Bunların bini dolmuşa binse 250’sinin tanıdığı arabasıyla garaja getirip götürse günde 250 araç fazladan trafiğe çıkacak! Neresi trafiği halletmek!”

-Olsun ekonomiye katkıda bulunuluyor, bir sürü adam sayemizde bir işle  meşgul oluyor. Bunu neden görmüyorsunuz  münafıklar!

 

Neyse. Yani şehirler arası yolcuların bu güne dek sıfır maliyetle karşılanan hizmeti kişi başı;( Bulabilirlerse . Saat 05’te garaja inen bir yolcunun dolmuş-minibüs için 07 ye kadar beklemek şartıyla ) dolmuş-minibüsle 3,5-4 lira taksiyle 50,60 lira maliyete yükseltilmiş!

-Dolmuşçular, taksiciler gözünüz aydın!-

Ekonomik kiriz ;pardon, maniplasyon ortamında kişi başı maliyet…Güzel!

Hele yoksul için, öğrenci için!

İyi oluyor haytalara! Onlar da zengin olsunlar özel arabalarını garaja getirtsinler veya limuzin tutsunlar. Biz epeydir “zengini seviyoruz zaten”

Otobüs firmalarının bu etik(!) davranışı anlıyoruz. ( Neden kazançlarından, karlarından taviz versinler? Yüklerler maliyeti sahipsiz(!) vatandaşa, bu sıkıntıdan kazançlı bile çıkarlar.) Uçaktan pahallı hizmet verdikleri  halde size yaranamadılar. Belki şimdi kıymetleri anlaşılır.

Belediye’yi de otobüs firmalarına verdiği destekten dolayı kutlamalı .

Hem bu destek yalnızca otobüs firmalarına da değil. Katın bunlara dolmuşçularla taksicileri de. Şu hizmete bakın!

Bazı münafıklar farklı düşünüp; Belediyenin “ Adamlar servisi kaldırmış. Biz ne yapabiliriz?” Demek yerine, elindeki kamu gücünü kullanarak bu işe engel olmanın yollarını bulması gerektiğini, bu tekeli kırarak mağdur duruma düşen halkın kollanmasının asli işleri olduğu gibi saçma sapan, modası geçmiş savlar ileri sürseler de… Onlar kim oluyor ki! Kollanmaya layık olanları büyüklerimiz kollar. Demek ki layık değiller.

 Neyse, sonuçta, anlaşılan belediye yetkilileri son zamanlardaki popüler siyasileri taklit ediyorlar.  Olumlu yapılanları onlar, olumsuzlukları başkaları… (Hem bu uygulama olumsuz olduğu düşünülebilinir mi? ) Böylece başarı garanti! Taktikleri bu olmalı.

O zaman kısa süre kalan önümüzdeki yerel seçimlerde biz yine bu kadroyu “tüm encümenle birlikte”(Encümen ile birlikte diyorum da… Olmaz ya! Umarım encümende bu destek kararına muhalefet eden muzır, anarşik üye yoktur. Varsa onu ayırmak gerekir doğal olarak) seçerek onurlandırıp, ödüllendirelim.

Belediye yönetiminin desteğinden sonra gelelim diğer-Siyasi Partiler ve Basın  da içinde-   “Sivil Toplum Kuruluşlarına”:

Eeee. Onlar da klasik tavırlarını sürdürdükleri, hiç ses soluk vermedikleri için otobüs firmalarına dolaylı desteklerinden, tebriki hak ediyorlar.

Sonuç olarak!

Bu uygulamanın hayata geçmesinde gerek doğrudan çaba ve emek sarf eden, gerek susarak destek veren tüm kurum, kuruluş ve örgüt üyelerinin yöneticilerinin gözlerinden öper selamlarımı iletirim.

İyi ki varsınız!

Ya olmasaydınız, ne olurdu onların halleri?!

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE