TALİBAN VE ABD - Adil YILDIZ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 17 Ağustos 2021, Salı 13:29:31

Amerika’da gerçekleşen 11 Eylül saldırısının ardından Afganistan’a çöreklenen, 20 yıldan bu yana buranın neyi var neyi yok sömüren, 20 yıldır oradaki insanlara kan kusturan ve ülkeyi 20 yılda çıkılmaz hale getiren ABD buradan yenik olarak ayrıldı ve enkazı bize devrettiler.
TALİBAN VE ABD
Taliban’ın 24 şehri ele geçirmesinin ardından ülkenin Cumhurbaşkanı kaçarak vatanına ihanet etmiştir bana göre, çünkü bir ülkenin Cumhurbaşkanı demek o vatanın halkının en güvendiği kişi demektir. Şimdi gelelim şu göç dalgasına; bu Afganlar buralara gelene kadar kaç ülke sınırlarından geçiyor da bizim ülkemize kadar geliyor. Afganistan’a komşu olan ülkeler Pakistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Çin’e neden gitmiyorlar da ülkemizin sınırlarına kadar geliyorlar? Valla ABD’nin oyunu tıkır tıkır işliyor kardeşim. ABD Irak’a girdi enkaz bize kaldı, Suriye’ye girdi enkazı bize kaldı. Şimdi Afganistan… Vallahi böyle giderse Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk kalmayacak! Bizim askerin başka topraklarda işi ne? Tamam olsun fakat huzurlu olan ülkelerde değil ki bizim askerimiz, zaten ekonomimiz bitik durumda. Bakın ben size diyeyim; önce Rusya tanıyacak Taliban’ı arkasından Pakistan ve Özbekistan tüm dünya Taliban’ın buradaki varlığını tanıyacak ve Taliban ülkenin yönetimine geçecek biz de arabadan soğanı alacağız, olacağı bu. ABD oradaki bürokratlarını çıkartmak için 5 bin asker gönderiyor güvenli çıkış için, bizimkiler de telefon numarası veriyor ülkeden ayrılmak isteyenler için, gülünç bir durum valla.

Bir de mülteci konusuna değinelim… Irak’tan, Suriye’den, Afganistan’dan gelen sığınmacı ve mülteciler ülkemizde çalışıyor mu? Çalışıyor. Neye göre çalışıyor peki; aylık 1.500 veya 2.000 liraya çalışıyor. Sigorta yok, sosyal güvence yok, işveren - patron memnun, neden? Çünkü; ucuz işçi, bunların burada kalması için ‘gönderilmesin’ diyen işadamları bile var ülkemizde, neden? çünkü işine geliyor. Türk vatandaşı çalışsa maaş, asgari ücret, en az sigorta, ona keza vergisi, stopajı, mesaisi, hafta sonu tatili işine gelir mi işverenin? Gelmez! Ülkemizin gençlerinin işsiz kalmalarının nedenlerinden biri de bu maalesef. Yüksekokul okumuş bir kişi veya üniversite bitirmiş bir kişi iş için gittiğinde verdikleri ücret 1.500 veya 2.000 lira diyor, çalışırsan bu çalışmasan çalışan var diyor, nasıl olsa ülkemiz yol geçen hanı olmuş. Daha 3 - 5 gün önce Taliban’ı tanımayanlar yarın bunları tanırlar, ben başımıza geleceği biliyorum. Ayrıca koskoca adamlar, gençler kaçıyor Afganistan’dan, Suriye’den, Irak’dan. Ülkesine, vatanına sahip çıkamayan senin ülkeni tanır mı? Tanımaz! Onun için şu kapıları açın da bunlar gitsin, Avrupa’ya ABD’ye salın kardeşim bizim sınırlarımıza gelene kadar ne bunlar ne o biz Dünya’nın askeri değiliz ya. Hani dersiniz ekonomin iyi, her şey yolunda, ülke rahat o zaman sahip çıkalım her millete ancak senin ülkenin insanı isyan ediyorsa demek ki bir sıkıntı var. Halk çok öfkeli bu mülteci sığınmacılara, benden söylemesi. Bakın tamam, içlerinde iyi olanları da vardır fakat bunlar buralarda durmuyor, direk gidiyor Avrupa’ya. Onun için Dünya’nın tüm devletleri hep bir olup destek oluyorsa Taliban’a sen de olacaksın, buranın kaymağını Rusya yer ben söyleyeyim. Bu işin arkasında Rusya vardır.

Gelelim bizim Meydan Projesi’ne… Daha meydana başlanmadan devletin cebinden 60 milyon TL para çıktı ve daha bir yol alınmadı. Vallahi bu Meydan benim kanaatim 200 milyon lirayı bulacak başlamadan, çünkü kamulaştırmalar daha bitmedi, mahkemelik olan yerler var, onun için bu meydan olur mu sizce Sinop’a? Ayrıca bu Ayancık’ta yaşanan felakette en çok zarar gören Babaçay Köyü afet konutları yıkıldı. Bak bak Afet konutları! Yeni yapılacak konutlar da yine afetin içine yapılmasın!  Saygılar…

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Adil YILDIZ Yazıları
E-GAZETE