“ TÜRKİYE, TÜRKİYEDİR !.” (Eski bir yazı yıl: Ekim 2007) - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 04 Eylül 2019, Çarşamba 10:55:47

“ TÜRKİYE, TÜRKİYEDİR !.”                       (Eski bir yazı yıl: Ekim 2007)

 

Günümüzün moda lafı  “mahalle baskısı”  Türkiye Malezya olurmu” bu laflar gündemden özellikle düşürülmüyor.

Biz geçmişte de yaşadık insanımız yıllarca “Sol gelir” lafıyla korkutuldu. Korkudan rant kazananlar ise saltanatlarına bir şekilde devam ettirdiler. Şimdi ise başka korkular salmaya çalışıyorlar. Böylece Türkiye Üzerinde kurgulanmış oyunları aşama, aşama sahneye koymak istiyorlar. Bu tip çalışmalarla korku salanlar kendi düşüncelerini ifade etmiyorlar.

 

Ama Türkiye’de korku salmak ve insanımızın geleceğini etkilemek için bazı yanlışları doğru gibi “ yanlış teorileri ilim adamı gördüğümüz insanlara” söyletiyorlar.

Senaristler biliyorlar ki Korkunun halk tabanına yayılması ile komşuların birbiriyle kavgalı hale getirilmesi ülkemizin gelişmesini durduracak ve kendi kendisi ile uğraşır “şekli devlet” durumunda tutacaktır.

Mesela bir zamanlar “İran” gündemde tutuldu, mütedeyyin insanlara İrancı dahada ileri gidilerek Humeynici baskısı yapılmaya çalışıldı.

 Bu projeyle, bireyler arasında baskı görenler oldu ama proje çok tutmadı.

Hâlbuki rejimi farklı olsada bağımsız ve dik duruşlu bir ülke olarak İran kendi ilkelerine sıkı sıkıya bağlı görünüyordu. Atak bir dış siyaset takip ediyor ve büyük şeytan olarak gördüğü Amerika ile oynadığı santracın sonunda neredeyse Irak’da masaya davet edilme noktasında bulunuyor. Hatta davet edildiğini de söyleyebiliriz, zira bazı görüşmelere katıldığıda biliniyor.

Beğenmediğimiz ve sık, sık eleştirdiğimiz İran farklı bir ülke. Siyasetine gelince, siyaseti doğrudur yanlıştır bunu tartışmam, ama ilkelidir.

Bize gelince,1969 da  6 Filo Defol” diyen “Sol” gençliğe dur diyen gençler olduk. Zaman geldi yıllar geçti, İşi anladıkça “6 Filo Defol” söyleminin doğruluğuna kanaat ettik. Gerçi o dönem 6 filoya karşı çıkan solcu gençlerden bazıları şimdi, Amerika kamışı ile viski çekiyorlar ama o gün haklılardı.

Karşılarına çıkarılanlar ise haklı gibi görünen( bugünkü değerlendirmeye göre) haksız işi anlayamamış gençlerdi. Ama yapılanlar bir cengâverlikle yapılıyordu. Bu olayların derinlemesine incelenmesi sonucu görülecektir ki olanlar, Türkiye’nin tutarsız dış ve iç politikası sonucu idi. Çünkü o dönemin politikacıları hep Amerikenın güdümünde görünüyorlardı.

Şimdi bize komşu olan Amerika emperyalist politikalarını sürdürmenin yollarını arayan projeler geliştirirken, bizim aydınlarımız ve ünlü gazetelerimiz aklın sınırlarını zorlarcasına ülkeyi geriyorlar.

Mahallelerde ne baskı nede kavga var ama kavga yapılmasını isteyenler mutlak var. Malezya Türkiye ile kıyaslandığında çok köklü bir ülke değil ama halkın refahı Türkiye’den yüksek şahıs başı milli geliri 13.000( 2007 rakamları)Dolar.

Ayrıca neden Türkiye gibi köklü devlet geleneği olan bir ülke, birilerine benzetilmek istenir orasını da anlaya bilmiş değilim.

Öyle ya neden biz onlara, hatta tüm İslam ülkelerine örnek değiliz de bize başka örnekler sunulmaya çalışılıyor ve kavga ortamları kollanıyor bu realite anlaşılır değildir.

Helede bu yanlış gördüğüm “algı operasyonları” ilim adamları aracılığı ile yapılıyor ki orasıda tam bir garabet ve dostça değil.

Şu kadarı bilinmelidir ki, korkulara gerek yok.

Halk Cumhuriyeti Umdeleriyle içine sindirmiş ve başka aradığı bir yol’da yoktur, başka bir ülke de olamaz.

 Türkiye, Türkiye’dir”.

Hoşça kalın.                   Nezih Yıldırım  Ekim 2007

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE