Uçak/Köy Kahvaltısı/Saat Kulesi - Tufan BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 17 Mart 2017, Cuma 11:02:25

İzmir Sinoplular Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği, Dernek Başkanı Nuri Önal’ın önderliğinde (İZMİRSİNDER) bir süredir Sinop-İzmir arasında uçak seferleri başlatılması ile ilgili koşturup duruyor.
 Uçak/Köy Kahvaltısı/Saat Kulesi
En son  21/12/2012 tarihinde Ankara Sinoplular Dernek başkanı Arif Arslanoğlu ve kendilerine destek veren Sema Özmutlu Aldemir, Yılmaz Türk, Şükrü Ayyüksel, Nerdin Küçük, Gülay Çimen, Hüseyin Ayrancıgil, Ayhan Ünlü, Emin Gemici ve Şükrü Işığan' gibi Sinoplularla Ankara’ya gittiler. Sinoplu milletvekillerimiz Engin Altay, Nazım Maviş ve Barış Karadeniz’i ziyaret ettiler. Mecliste bulunan diğer Sinoplu iki milletvekili de planlana dahil olmasına rağmen, vekillerin işleri nedeniyle randevuda bulunamamışlardı.  Sinop ile İzmir arası direkt uçak seferleri başlatabilmek için hazırladıkları dosyayı  sundular.

İzmir Sinoplular Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği, Dernek Başkanı Nuri Önal Sinop’un diğer sorunları ile birlikte İzmir-Sinop uçuşlarının gerçekleştirilmesi çabalarının sürdüreceklerini belirtmektedir.

***

Türk Hava Yolları (THY) Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) geçici vergi beyannamesini bildirildi. Bildiride 2. dönemde THY'nin 3.6 milyar TL zarar ettiği görüldü. (http://www.airporthaber.com/)

 

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, THY'nin hangarlarda yatan 48 uçağın zararının aylık 70 milyon dolar olduğunu öne sürdü. (http://haber.sol.org.tr/)

 

DHMİ Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla, Samsun Çarşamba Havalimanı'nın, pistte meydana gelen çökmeler sonucunda yapılacak çalışmalar nedeniyle, 1 Mart-31 Mayıs 2017 tarihlerinde kapatılmasına karar verildiğini açıkladı. THY’nin Sinop yetkili acentesi ve aynı zamanda tur acentesi sahibi Adem Tahtacı;bu uçuşların bir kısmı havaalanımızın da el verdiği şekliyle Sinop’a da kaydırılabilir” diye konuştu.(Sinop Pusulası Gazetesi)

***

Peki Sinop ile İzmir arası direkt uçak seferleri konusu yalnızca İzmir Sinoplular Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği’nin problemi midir? Sinop’un yerel yöneticileri, merkezi sorumluları, sivil toplum örgütleri, turizm derneklerini, basınını vb. bu konu hiç mi ilgilendirmez?

***

Ülkenin ulusal Hava Yolu Şirketinin uçakları iş yoksunluğundan yatacak…

Aylık 70 milyon dolar, yılın bir döneminde 3.6 milyar lira zarar edecek….

Ülkenin bir ilenden diğerine uçak seferi talebi ve müşterisi olacak…

Pazar araması  gereken şirket yetkilileri yatmakla meşgul, taleplere kulakları tıkalı…

Varlıklarının nedeni problemlerini çözmek olan kuruluşlar kulaklarının üzerinde yatmışlar…

Es kaza seferler başlarsa hiç çaba göstermese bile  başarıyı(!) sahiplenmeye hazır bekleyen siyasiler ve siyasi partiler.

Yalnız başına didinen İzmir Sinoplular Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği…

Son günlerde popüler olan bir söz var ya bunlara uyan:

               

‘Burada yaşamasak, ülkemiz çok eğlenceli’

 

KÖY KAHVALTISI

 

Geçenlerde yolda giderken, emekli ağabeylerimizden Ahmet Korkmaz yolumu kesti.

“ Hoca, senin yazdığını biliyorum. Yazdıklarına şu köy kahvaltısını da ekle” deyince…

“Hayrola ağabey” dedim?!

“Yahu son yıllarda bir ‘ köy kahvaltısı’ modası çıktı! Envai çeşit reçeli, yağı, balı, pekmezi, keki,

gözlemesi, hıyarı, domatesi… Kuş sütü eksik. Sayılmayacak kadar farklı yiyecek. Neymiş? “Serpme köy kahvaltısı imiş”

Yahu bunlar hangi köylü?! Biz köydeyken duru çorbayı, ekmeğin yanında pırasayı bulduk mu bayram ederdik. Bunların köyleri böyle bolluktu da neden hep kente yığıldılar?

Söyle şunlara buna başka isim bulsunlar. Köylüyle dalga geçtikleri yetişir!”

Dedi yürüdü… Ben, Ağabey bunlar olsa olsa, Yeniköylü ve ya Kadıköylüdür diyecektim ki… Uzaklaşıp gitti Ahmet (Korkmaz) ağabeyim…

Siz hangi köydendiniz?

 

SAAT KULEMİZ

Tarihi, Kültürel ve Turizm değerlerimizden saat kulemizin içler acısı durumu bazı duyarlı Sinoplular tarafından hala dert ediyor…

Dökük, bakımsız halinin yanında çalışmıyor olması sosyal medyada eleştirilip, birbirleriyle dertlenip duruyorlar.

Biz de yaklaşık iki yıl önce  21 Nisan 2015 tarihinde bu köşede saat kulemizin durumunu kamu oyuyla paylaşmıştık.

O zamanın kültür turizm ve yöneticileri ile  yerel ve merkezi sorumlularının-  çok önemli işleri olduğundan olsa gerek - iki yıldır ilgilerini çekmedi.

O yöneticilerin büyük kısmı değişti. Değişenlerin de haberleri olmamalı ki bu çok meşakkatli iş ile ilgilenme olanağının olmadığı anlaşılıyor.

Yoksa çok titiz yöntemlerle seçilmiş, çok iyi yetişmiş, çok duyarlı, çalışkanlık ve iş biticiliklerini defalarca kanıtlamış yöneticilerimiz için böyle işlerin lafının olmayacağı her hemşerimizin bilmesi gereken bir realitedir.

Hiç endişeniz olmasın kuleciler. Hallederler!

***

Turizm Haftası gelirken Turistleri bekleyenler için biz de görevimizi/duamızı yapılım :

-Haydi gelin turistler! Amin.

(Millet Vekillerini ziyaret eden Sinoplu heyet.)

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Tufan BİLGİLİ Yazıları
Kaz
E-GAZETE