Valilik Makamına -Otobüs Şirketleri ile İlgili- Açık Dilekçe - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 19 Ekim 2018, Cuma 10:50:36

Sayın Valim.
Valilik Makamına -Otobüs Şirketleri ile İlgili- Açık Dilekçe

Bilindiği gibi ülkemiz ve ülkemiz insanları zor günlerden geçmektedir.

Bu günlerin de en büyük yükünü, işsizler, yoksullar sabit ve dar gelirliler ile öğrenciler çekmektedirler.

Hükümet yetkililerinin de belirttiği gibi bu zor günlerde dövizdeki dalgalanmayı da fırsat bilen bazı kötü niyetliler ellerindeki olanakları kullanarak mal ve hizmetlerde fahiş fiyatlar uygulayarak zor durumdaki vatandaşımızın daha da mağduriyetine sebep olmaktadırlar.

Gerek hükümetimizin, gerek sizlerin yayımladığı ‘fahiş fiyat genelgesine” rağmen ilimizde de bu tür fırsatçılar ne yazık ki alenen bu haksız uygulamaları sürdürmektedir.

Bu fırsat düşkünlerinden bir gurubu, ilimizdeki otobüs şirketleri oluşturmaktadırlar.

Sinop Belediye garajında hizmet üreten beş otobüs firması ”tekel oluşturup”, 7.20’lere çıkan döviz (dolar) artışını gerekçe göstererek -Eylül ayının ortalarından itibaren- şehre yaklaşık, 6-7 km uzaklıktaki garaja olan servislerini kaldırarak dolaylı yoldan fiyat artırdılar.

Böylece Otobüs garajı ile merkez ilçe arasındaki şimdiye dek yolcuya sıfır maliyete mal olan hizmet, dolmuşla gidebilenler için 3,4 lira gidiş, bir o kadar geliş yaklaşık 7,8 liraya mal olmaya başlamıştır. Bu arada taksi ile ve ya özel otomobili ile bu yolculuğu yapmak isteyenlerin maliyetinin en düşük 25-30 liraya ulaşacağını tahmin edersiniz. Halkımıza binen bu mali külfetin yanında, zaten yoğun olan şehir içi trafiğine bu iş için yakınlarını getirip götürmek durumunda kalan fazladan günde 250 ye yakın özel otomobilin eklenmesiyle kent içi trafiğe ayrıca yük binmektedir.

25 Eylül tarihli “Sinop Pusulası Gazetesinde” bu haksızlığı bir kez de yazıyla dile getirmeme rağmen bu güne dek söz konusu sıkıntı ile ilgili olarak Belediye de içinde, belediye seçimi için aday olan, olacak olanlar da dahil hiçbir yetkili ve sivil toplum kuruluşu sorumluluk alıp, topluma çok yönlü zarar veren bu uygulamaya gerek formal gerek informal yönden müdahale etmemişlerdir.

Bu oluşumun haksız uygulamalarına gerekçe gösterdikleri dolar, 7.20’lerden 5.70’lere düşmesine rağmen, bu otobüs firmaları halen bu tavırlarını sürdürerek halkın esenliğini ve refahını tehdit etmeye devam etmektedir. Dövizin düşmesi ile bu gizli,fahiş artış insanımıza bindirdiği yük bir kat daha artmıştır. Benzer haksız uygulamayı, bir sene önceden fırıncı esnafı ekmeğe %25 zam yaparak fiyatını 125 kuruşa yükselterek yapmıştır. Oysa bu günlerde dahi ekmek birçok merkezde bir liraya satılmaktadır.

Sinoplu vatandaşımızın bu konudaki mağduriyetinin giderilerek genelgenizde de belirttiğiniz gibi bu firmaların- uygulamalarına seyirci kalanlar sorumlular da içinde -adli ve idari yönden cezalandırılarak benzer uygulamaya tevessül edecek diğer kişi ve kurumların da ibret olmasını arz ederim.

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE