VI. Mithradates İzden Sızan 41 - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 04 Aralık 2018, Salı 08:56:19

Sinop kız Öğretmen Lisesi’nde rutin günler sürerken Seher artık kendisini okulda iyice kabul ettirmişti. Okulda gelenek haline gelmiş her öğrencinin kendinden büyük bir koruyucu ablası, koruma yükümlülüğünü üstlendiği kendinden küçük öğrenci; kültürüne ek kız kardeşinin de aynı okula gelmesiyle Seher’in sorumluluğu bir kat daha artmıştı.
VI. Mithradates İzden Sızan 41
Artık başarılı ve kendinden önce okulda iz bırakan Şirin Özbilen, Mihriban Ergani, Atika Özbilen, gibi popüler öğrencilerinden sayılıyordu. Hem çalışkan, hem sporcu yapılı, hem lider kumaşı vardı onda. Ancak yine de samimi olduğu bir iki arkadaşı dışındakilerle kolay iletişim kurmaz, her zaman mesafesini korur, yanına pek kimseyi yanaştırmaz çevresinde pek de kolay kız olmadığı ile ilgili izlenim bırakırdı. Özellikle Sabiha Özönder, Zeycan Çoban gibi idareye haber taşıdığından şüphelendiği öğrencilere karşı tavrını açık olarak koyar, yaptıklarını doğrudan yüzlerine söylerdi.

Bu arada okulda da gizliden gizliye yatılı gündüzlü rekabeti sürüyor, yatılılar gündüzlüleri kıskandıkları gibi gündüzlüler de yatılıların öğretmenler tarafından korunup kollandığını düşünüyorlardı. Ancak bu rekabete rağmen yatılı Seher Sinoplu Gonca Yanık, Aliye Öztürk, Ümmühan Kalaycı, Fatma Bal,Hatice Küçük,  Nebahat Özyürük gibi değişik sınıflardan gündüzlü öğrenciler de iletişim kuruyordu.

Öğrencilerin çoğu gibi o da Turgut Şahbenderoğlu (idareci), Müzeyyen Demirci (Müzik) , Nevzat (Resim) öğretmenleri çok hazetmiyor; Sebahattin Yetkin (Mat.), Mustafa Dönmez (Fen), Fikri Gökdal (Fizik), Mustafa Atasoy ( psikoloji), Avni Bayrak (Edebiyat), Ersin Güler  gibi öğretmenleri kendisine yakın buluyordu.

Bir gün yine yatılı gündüzlü rekabeti sırasında yatılı öğrencilerden biri: Madem  Sinop tarihte o kadar önemli şehir de neden hiç başkent olmamış, değince Hatice (Küçük)

-Kim demiş Sinop’un tarihte  başkent olmadığını. Ben oldu, biliyorum. Değince Yatılılar ‘Hangi devlete, ne zaman başkentlik yapmış sorusunu sordular. Bu sorunun yanıtını bilen yoktu…

               Bu soru iki üç gün askıda kaldı. Bir vesileyle Avni hocanın dersinde konu açıldı. Avni Hoca sınıfa bu konuya araştırma ödevi olarak verince soru, tüm okulun sorusu oldu. Okulda da bu konuyu ne öğretmen, ne öğrenci hiç kimse doyurucu şekilde cevaplayamıyordu. O zaman bu sorunun ayrıntılı yanıtını getiren hem yüksek ödev notu alacak, hem ödev onur panosunda asılacaktı.

***

Aradan geçen üç ayın sonunda…

Yatılı Sinoplu öğrencilerden Fatma Bal, ikinci katın koridorunun başındaki şeref köşesine sık sık uğrar, oradaki (Mithradates) yazısını sanki başkası yazmış gibi okurdu.

Başkent Sinop

*Babasının  soyunu Pers krallığına, annesininkini de Büyük İskender’e kadar götürüyordu.

Ünlü Pers Kralı Dorios, Karadeniz’deki Pontus’a; antik Yunan şehri Sinope merkezli güçlü bir eyalet valiliğini Mithradates’in atalarına dirlik olarak bırakmıştı. Babası V. Mithradates Pontus krallığını M.Ö 150 cıvarında miras almıştı. Toprak ilhak ederek ve avantajlı evlilikler yaparak Pontos’un nufuzunu genişletti. Pontos M.Ö 183’ de eski başkent Amasya’dan kraliyet ikametgahını Sinope’ya taşıyıp  Sinope’yi başkent yapmıştı.

Sinop o zamanlar etkileyici suları, güzel bahçeleri fıstık ve zeytin ağaçları, etkileyici mermer yapıları, zarif tapınakları, canlı zeytinlikleri ve yeni gymnasionu ile nadide bir merkezdi.

Kraliçe Laodike’den yedi çocuğu oldu. Her iki oğluna da Mithradates, iki kızına da Laodike  ismini koydu. Sonradan hükümdar olacak VI Mithradates’inlakabı Dionysos’du.

Mithradates’in eğitimi Yunan-Pers kültürüyle beden eğitiminin karışımıydı. Diğer Pers gençleri gibi asil bir eğitimin üç ayağını öğrenmekteydi; binicilik, atış ve hakikati söylemek. Mithradates Doğa bilimleri ve tıp eğitimini çok seviyordu ancak tutkusu zehirlerdi.  Küçük yaştan itibaren zehir deneyleriyle zehirlere karşı dayanıklılığını artırmaya, zehirlere panzehir üretme uğraşılarında bulundu. Her gün çok küçük dozda arsenik alarak, normalde ölümcül olacak dozlara karşı bağışıklık kazanılacağını öğrendi.

Mithradates efsanevi dayanıklılığa sahip binici oldu. 14 yaşında arkadaşlarıyla birlikte acemi birliği askerleri gibi yaşıyor, Sinope Kalesinde nöbetleşe muhafızlık yapıyor, kılıç ve mızrakla gögüs göğse çarpışmalar talimleri gerçekleştiriyordu.

Pontus donanması Karadeniz’i kontrol ettiği için zengindi. Ayrıca Karadeniz’de bolca bulunan orkinos ve uskumru her yıl Akdeniz’e ihraç edilirdi. Bunun yanında bölgede çokça yetişin meyveler, tahıllar ile av hayvanları zenginliği artıran öğelerdi. Bir yol sistemi Sinop, Samsun ve Amasya’yı birbirine bağlardı.

* Mithradates;Andrienne Mayor

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE