Yerel Seçimde CHP den aday olacaklara4 soru - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 03 Aralık 2018, Pazartesi 16:37:50

Gazeteci, yazar, eleştirmen, Sinop Şairler Yazarlar Sanatçılar Derneği üyesi, arkadaşım Doğan Özdemir CHP üyesi olarak, CHP üyelerini ve Sinopluları bilgilendirmek amacıyla CHP aday adaylarına seçim öncesi yanıtlanmak üzere sorular sormuş. Adaylardan biri dışında kendisine dönen olmamış. Doğan Bey’i yazısında “kendisine döneni açıklamayışını, ilgili adayın sorularına tatmin edici yanıt verip vermediği bilgisini paylaşmaması nedeniyle” eleştirip öykünün tamamını kendisinden öğrenelim.
 Yerel Seçimde CHP den aday olacaklara4 soru
“Ülke için son bir halkoylaması sayılabilecek yerel seçimlere artık çok az kaldı. Adaylar değişik yöntemlerle belirleniyor. İlimizde de CHP üyelerinin katılımı ile 02 Aralık 2018 günü kurulacak sandıktan ilimizin adayı belirlenecek. Dört değerli aday adayımız bu yarışa katılıyorlar. Sadece biri ipi göğüsleyecek olduğuna göre 2,3 ve 4. sırada kalacak aday adaylarımız gerçek bir CHP üyesi gibi davranabilecek mi; çok merak ediyorum.

Şu ana kadar parti üyesi, gazetede köşe yazarı veya bir dost-arkadaş olarak beni bizzat arama nezaketini gösteren aday adaylarımıza öncelikle teşekkür ediyorum. Bunlar gerek yazılı olarak, gerekse sözlü olarak sıralamada kaçıncı olurlarsa olsunlar birinci çıkan adayımızın arkasında sonuna kadar duracaklarını söylediklerinde çok mutlu olduğumu da belirtmeliyim.Sorulara gelirsek; gayet net ve yalın olarak soruyorum:

1- Hepinizin kendinize ait özel işleriniz var; ekonomik olarak Belediye Başkanlığı maaşına gereksinmeniz yok. Üstelik eğer Başkan seçilirseniz bu işlerinizi de devretmek zorunda kalacaksınız.Öyleyse size göre ekonomik zarara uğramayı göze aldıracak konu nedir?

2- Partide İl düzeyinde bulunulan görevlerin, örneğin 2. Dönem Belediye Başkanlığı ya da İl Başkanlığı gibi, bir “Atlama Tahtası” olarak kullanılmasını eşit koşullarda yarışma adına doğru ve etik buluyor musunuz?

3- Belediye Başkanlığının bir okulu olmadığını, ancak mutlaka bir “Ekip Çalışması” gerektirdiğini kabul ediyorsanız;Şu anda İl Encümeni için başvuran aday adayları içinde sizinle birlikte hareket edebileceğine inandığınız en az 7-8 kişi var mı?Yoksa çalışmalarınızda zorluk çekeceğinize inanıyor musunuz? Bu sorunu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?

4- Sinop için “olmazsa olmaz” 3 projeniz nedir?

Yanıt bekliyorum; saygılarımla. (25.11.2018)”

Sevgili CHP üyeleri; yukarıdaki yazıyı 25 Aralık Pazar günü akşamı dört adayımıza da mesaj olarak gönderdim. Bunlardan sadece birinden dönüş alabilmenin üzüntüsü içindeyim. Zaten 4 adayımızdan sadece ikisi telefonla ve mesaj yoluyla benim ve eşimin parti üyesi olduğunu anımsamış ve bizi aramıştı. Ve son dakikada bir aday adına başka biri tarafından da arandım. Böylece bir adayımızın beni tanımadığı kanısına vardım.

Amacım az buçuk köşe yazarlığı yapmaya çabaladığımdan köşemde gelen yanıtları özetleyerek CHP üyelerine bir açıklama sunmaktı. Hele son dakikada aday tanıtımı yapılmamasının bana göre bir açıklaması yok!... Seçmenlerin yarışa katılacak 4 adayı karşılarında görmek, 5-10 dakikalık da olsa kendi seslerinden projelerini dinlemenin kime ne zararı olacağını anlamış değilim.

Zaten benim sorularımın dikkate alınmamasından, aday tanıtımının kaldırılmasından anladığım; ya ben fazlaca adam yerine konmuyorum, ya da bazılarının benim oyuma zaten gereksinmesi yok!...

Ve yine bir şeyi aklımın kıtlığından olsa gerek anlamakta güçlük çekiyorum; burada tüm CHP üyelerinin oylarıyla oluşacak sıralamada –kim olursa olsun- 1. çıkan aday adayı artık “CHP Sinop Belediye Başkan Adayı” olmayacak mıdır? O halde üyelerin oylamasını tanımamak gibi bir lüks olabilir mi? Ya da Genel Merkez oluşacak sıralamaya müdahale ederek kafasına göre birini atayabilir mi?

İşte siyasi yetersizliğimden olsa gerek bu sorulara yanıt bulamadım. Bunu savunanların derin düşüncelerini anlamamı da beklemezsiniz her halde!...

Pazar günü hem ülkenin, hem ilimizin geleceğini belirleyecek CHP üyelerimize oylarını kullanırken, dört adayımız için hiçbir önyargı olmaksızın biraz düşünüp ona göre oy vermelerini öneriyorum. Ben öyle yapacağım da; duyurulur!

Ve sonuçta; burada oluşacak sıralamada kim birinci çıkarsa çıksın arkasında durmak da hem parti, hem vatandaşlık görevimiz olmalıdır.

Saygılarımla.

 

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE