Mobil Haber Servisi
Bu yazı 30 Haziran 2018, Cumartesi 11:15 tarihinde eklendi. 461 kez okundu.

BALIK ÖLÜMLERİ SARIKUM GÖLÜ'NDE ENDİŞELENDİRDİ

Sinop’ta Sarıkum Gölü’nde ölü balıklar kıyıya vurdu. Tedirginliğe neden olan olayla ilgili inceleme başlatılırken, bazı vatandaşlar tüm uyarılara rağmen, ölü balıkları toplayıp eve götürdü. Yetkililer, bölgeye gelerek su ve balıklardan numuneler alıp, balık ölümleriyle ilgili inceleme başlattı.
BALIK ÖLÜMLERİ SARIKUM GÖLÜ'NDE ENDİŞELENDİRDİ Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı'nda bulunan göldeki aynalı sazan balığı ölümleri tedirginliğe yol açtı. Çok sayıda balığın kıyıya vurduğu olayla ilgili inceleme başlatıldı. Ölü balıkların barajda kıyıya vurması nedeniyle panik ve korku yaşandı. Kıyıya vuran onlarca ölü balığı bazı vatandaşların yemek için topladıklarını söylemesi ise görenleri hayrete düşürdü. Ölümlerin sadece aynalı sazan türlerinde görüldüğünü ifade eden Doğa Koruma ve Milli Parkla Sinop 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, olayın aydınlatılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.  Başyiğit, yaptığı açıklamada, “Korunan alanlardan olan Sarıkum Gölü, Karadeniz'deki sayılı sulak alanlardan biridir. Sarıkum sulak alanı bir vadinin içinde yer alan kumul, göl ve orman alanlarından oluşmuş olup önemli bir kuş barınak alanıdır. Alanın doğal açıdan en çarpıcı özelliği, küçük derelerle beslenen ve su seviyesi yükseldiğinde küçük bir kanalla denize boşalan hafif tuzlu sığ bir göl olan Sarıkum lagün gölünü içermesidir” dedi.

Yapılan araştırmalar sonucunda Sarıkum Gölü'nde, Gümüş Balığı (Atherina boyeri), Altınbaş Kefal (Liza aurata),  Dubar (Mugil cephalus), Planiliza haematocheila, Kum kaya balığı (Neogobius melanostomus), İnci Benekli Denizanası (Aphanius marassantensis), Üç Dikenli Balık (Gasterosteus aculeatus), Aynalı sazan (Cyprinus carpio) ve Pisi Balığı (Platichthys flesus) olmak üzere 9 balık türünün yaşadığını ifade eden Başyiğit, bu türlerden aynalı sazan balığında ölümler gerçekleştiğini söyledi.

“Söz konusu, aynalı sazanlar gölün doğal türleri olmayıp Gümüşsuyu Göleti ve diğer derelerden gelerek gölün yaşam şartlarına uyum sağlamıştır” diyen Başyiğit, “27 Haziran 2018 tarihinde gölde aynalı sazanlarda balık ölümleri görülmüştür. Akabinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü/Doğa Koruma ve Milli Parklar Sinop Şube Müdürlüğü ekipleri göle gelerek su ve balık örnekleri almıştır. Alınan balık numuneleri, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Samsun Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsüne(8 adet aynalı sazan); alınmış olan su numunesi ise Çorum İl Kontrol Laboratuvarına gönderilmiştir. Gölde şuanda aynalı sazanlarda yeni balık ölümleri görülmemektedir” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından alınan numunelerin tahlil sonuçları beklediklerini ifade eden Başyiğit, “Yine aynı şekilde Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile iletişime geçildi ve gerekli bilimsel değerlendirme yapılıyor” diye konuştu.

Sarıkum Gölü ve gölü besleyen Keçi Deresi etrafında tarımsal amaçlı kullanılan tarlalar mevcut olduğunu ve bu tarlalarda üretilen ürünlerle ilgili çiftçinin tarımsal amaçlı kullandığı ilaçların da araştırılmasının yapıldığını ifade eden Başyiğit,  gelecek tahlil sonuçları ve bilimsel değerlendirme sonuçlarının, en kısa zamanda paylaşılacağını sözlerine ekledi.