“Sinop’un Nefesi” 10 yıldır ocakları yanmayan Sinop Cam Fabrikası’nda

Bir SİNOPALE projesi olan “Sinop’un Nefesi” 10 yıldır ocakları yanmayan Sinop Cam Fabrikası’nda 2 Mayıs günü saat 12.00-17.00 saatleri arasında yeniden gerçekleştiriliyor. Sinop’un Nefesi, katılımcılara, cama olduğu gibi, kentin geleceğine de nefes ve düşünceleriyle şekil verebileceklerini söylüyor.
 “Sinop’un Nefesi” 10 yıldır ocakları yanmayan Sinop Cam Fabrikası’nda
Sinopale 5 kapsamında başlayan Sinop’un Nefesi projesi, bir yandan şehirde kaybolmuş bir değer olan cam üfleme sanatını gündeme getirirken, diğer yandan katılımcıları ortak yaşam alanları üzerine düşünmeye ve birlikte hareket etmeye davet eder.
 
Projenin temel etkinliği olan “Cam Üfleme Atölyesi”ni, 2014 Ağustos ve Kasım aylarında Sinop şehir merkezi, Gerze ve Ayancık ilçelerinde ve 2015 Şubat ayında İstanbul’da Cam Ocağı Vakfı tesislerinde gerçekleştirdi.
 
Sinop’un Nefesi, dördüncü etkinliğini 2 Mayıs 2015, Cumartesi günü, Sinop’un yakın geçmişinde sanatsal ve ekonomik açıdan önemli yeri olan Sinop Cam Fabrikası’nda düzenliyor.
 
Bu proje kapsamında Sinop Amatör Fotoğrafçılar Derneği, SİFAD’ın fabrikayı konu alan “Sinop Şişe Cam Fabrikası: Mekanın Anatomisi” başlıklı sergisine de
 
2-12 Mayıs tarihlerinde Sinop Mimarlar Odası Binası’nda yer veriliyor. Evrim Sönmez, Cem Gülenç, İnci İşler, Erdoğan Purçlutepe, Aslı Ozan, Çetin Nallıoğlu, Nurçin Kösoğlu’nun büyük boyutlu fotoğraflarının izlenebileceği sergi 2 Mayıs Cumartesi günü saat 18.30 da açılıyor. 
 
Ayrıca Vocca A Capella grubu aynı gün Cam Fabrikası’ndaki etkinlikte küçük dinletilerde bulunacak.
 
Proje, Ağustos 2014 den bu yana kamusal alanlarda açtığı geçici cam üfleme tezgahlarında yüzlerce Sinoplu ve Sinop severe ulaşarak, katılımcıların nefeslerini ve düşüncelerini topladı.  Yazılı olarak paylaşılan bu dilekler arasında üç tema önem
 
kazanıyordu: yörenin doğal güzelliklerini korumak, Sinop şehrindeki kültürel etkinlikleri arttırmak ve çevrenin korunduğu bir Sinop’ta yaşamak.  Katılımcı sanatın bir toplum bilinci oluşturmaktaki rolünü irdeleyen projenin bundan sonraki aşaması, bu konularda sunum ve sohbetlerle bilgilenmeye ve ortak yaşam alanına katkı sağlayacak girişimlere yoğunlaşacak.  Sinop sever kişilerin, kuruluşların ve inisiyatiflerin “Sinop’un Nefesi”ne, kendi ilgi alanlarından öneriler ve çalışmalar ile aktif olarak katılmalarını talep edecek.
 
Proje Asistanlığını Güngör Erdem’in yaptığı 2015 Mayıs ayı etkinliği
 
Sinop Belediyesi, Sinopale, Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Sinopale gönüllüleri ve fabrikanın eski yöneticilerinden Hulusi Yolasığmaz’ın işbirliği ile gerçekleştirilmekte. Proje Destekçileri: Avrupa Kültür Derneği, Sinop Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası, Barış FM, Poniscam, Sinoplu Cam Ustaları, Foto Ayyıldız, SİFAD, Sinoplu Cam Ustaları, Otel 117, Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Çocuk Kalbi Anaokulu, Epeka Türkiye, Kayıkçıoğlu Ticaret, Telvin Sanat, Can Medya, Tepe Otel, Barış Mert, Örnek Mantı, Tophane Sokak Müzisyenleri, Kadın Emeğini Kalkındırma Derneği, Pet 05 Project, Street Art İstanbul, Vocca, Barış FM, Foto Ayyıldız, Copy Center.
 
Sinop Cam Sanayii A.Ş. hakkında1980 – 1992 yıllarında Sinop Cam Sanayi A.Ş. olarak el becerisiyle soda ve kristal camdan üretim yapan 60 dönüm arazi üzerine kurulu tesis, kurucusu ve işletmecisi Şişecam kapattıktan sonra, özel yatırımla tekrar faaliyete geçmişti. Fransa’daki Bakara, Italya’daki Murano gibi el işçiliğinin ön planda olduğu üretim merkezi 2005 yılında finansal zorluklar nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. Sinop Cam Fabrikası, pek çok ustanın yetişmesini, yörede yaşayan pek çok ailenin geçinmesini sağlamıştır.
 
Sanatçı Hakkında;İnsanları birbirlerine, köklerine ve çevrelerine bağlamayı; başka coğrafyalara köprüler kurmayı amaçlayan projenin tasarımını yapan Nil İlkbaşaran, Gerrit Rietveld Akademisi’nden mezun olmuş ve halen Hollanda Dutch Art Institute’da master çalışmasına “toplum temelli kamusal sanat” konusunda devam etmektedir. 
 
 
 
 
 
http://sinoppusulasi.com.tr adresinden 10 Ağustos 2022, 07:45 tarihinde yazdırılmıştır.