KANUN ORDUSU JANDARMA 176 YAŞINDA

Sinop’ta Jandarma Teşkilatı’nın 176. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törende narkotik köpek ‘biber’in ve birbirinden güzel gösterileri ilgi gördü.
KANUN ORDUSU JANDARMA 176 YAŞINDA İl jandarma ve Garnizon Komutanlığında düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sefaattin Serten törenin açılışında yaptığı konuşmada; “14 Haziran 1839 yılında kurulan Jandarma teşkilatı birçok evrelerden geçerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Yeniçeriliğin kaldırılmasının ardından yeni ve kalıcı bir kolluk kuvveti arayışının sonunda şekillenen Jandarma teşkilatı 1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele döneminde bir yandan emniyet ve asayiş hizmetlerini yerine getirirken diğer yandan birçok cephede vatan müdafaasında gösterdiği üstün başarılarla tarihteki şanlı yerini almıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle ülkenin dört bir yanında görev yapan jandarma karakolları devletin vatandaşa açılan kapısı olmuş, halk nezdinde jandarma ile devlet kavramları özdeş hale gelmiştir.” dedi.

Jandarma Teşkilatı’nın başarılarla dolu 176 yıllık köklü bir tarihe sahip olduğunu belirten Albay Serten; “Jandarma Genel Komutanlığı kuruluşundan bu güne yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleri ile ulusumuzun takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler ulusumuzun bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek var olan bu güven ve sevgi bağını korumak perçinlemek ve daha da güçlendirmek azmindeyiz. Üstün vazife anlayışı ile sarsılmaz disiplini etkili ve gerçekçi eğitimi yüksek fiziki ve moral gücü ile kutsal vatan toprakları üzerinde görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin gücü ve teminatıdır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeli görevlerini icra ederken ve hizmetleri yürütürken her zaman ve her yerde kanunları ve nizamları esas almaktadır. Ve her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içerisinde bulunmaktadır. Yıl dönümü vesilesi ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. 176 yıldır ulusuna ve ülkesine hiçbir karşılık beklemeksizin fedakârca ve kahramanca hizmet eden tarihi şan ve şerefle üstün başarılarla dolu kanun ordusu Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli olarak bir kez daha bu mutlu günümüze teşriflerinizden dolayı şükranlarımı arz eder en derin saygılarımı sunarım” diye konuştu.

İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sefaattin Serten’in konuşmasının ardından askerler tarafından Jandarma Marşı ve şiirler okundu. Eğitim, atış ve spor branşlarında başarılı olan personellere ödülleri Vali Vekili Ekrem Yaman tarafından verildi.

Halk oyunları gösterisinin ardından İl Jandarma Komutanlığı’nın narkotik, bomba, mayın, uyuşturucu arama köpekleri örnek bir olaya müdahale gösterilerini sergiledi. Törenin son bölümünde davetliler araç, gereç, malzeme ve fotoğraf sergisini gezdiler.

http://sinoppusulasi.com.tr adresinden 27 Mayıs 2019, 03:16 tarihinde yazdırılmıştır.