PAZAR YERİ SORUNU

Sinop’ta Gelincik Mahallesi’nde hafta sonu açılan pazar yerinde bazı sorunlar baş göstermiş durumda.
PAZAR YERİ SORUNU Haftanın 2 günü hizmet vermekte olan mevcut pazar yerine alternatif olması ve mahalle sakinlerinin yararlanması amacıyla geçtiğimiz senelerde Sinop Belediyesi tarafından Gelincik Mahallesi mevkiine kurulan pazar yerinde şu sıralar birkaç sorunla gündemde. Pazar esnafının bir bölümünün yerde satış yapmak zorunda kalması, araçların park sorunu, kaldırım işgali, aydınlatma ve özellikle kış aylarında yağan yağışlardan dolayı pazar alanına dolan sular, hem esnafı hem de vatandaşı çoğu zaman zor durumda bırakıyor.

Her Cumartesi günü meyve ve sebze satıcıları ile vatandaşları ağırlayan Gelincik pazar yerinde öncelikli sorunlardan bir tanesi esnafların bir bölümünün tezgah yerine yerlerde satışlarını yapmak zorunda kalmaları.

HEM VATANDAŞA HEM DE SATICI İÇİN ZORLUK

Pazar yerinde baş gösteren sorunlardan birisi bazı satıcıların tezgahlarını yere kurmak zorunda kalmasıyla ortaya çıkmakta. Satıcıların büyük çoğunluğu ürünlerini yüksek tezgahlarda satma şansı bulurken diğer kısmı ise yerde satış gerçekleştiriyor. Satıcının malını yerde satması ile ortaya çıkan bazı sorunlar ise ürünlerin alıcılar tarafından zorlukla seçilmesi, çoğu zaman bu yerde satılan ürünlerden almak isteyen vatandaşların ‘eğilerek’ alış veriş yapmak zorunda kalması ve bu durumların getirdiği olumsuz durumlar olarak ortaya çıkıyor.

ARAÇLARIN PARK SORUNU VE KALDIRIM İŞGALİ
Sinop’un en başlıca sorunlarından birisi olan park yeri sorunu Gelincik Mahalle pazarında da baş göstermiş durumda. Pazaryerinin ana cadde üzerinde olması nedeniyle alışveriş için Pazar alanına gelen vatandaşlar, araçlarını otopark olmadığı için yol kenarına çekmek zorunda kalıyor. Bu durum da özellikle yaz aylarında oldukça hareketli ve yoğun olan Sinop trafiğinin yüküne yük katıyor. Vatandaşlar pazaryeri yakınına kurulabilecek bir mini otopark ile bu sorunun bir nebze de olsun çözülebileceğinin altını çiziyorlar. Ayrıca Pazar yeri önünden geçen kaldırımın satıcılar tarafından kullanılması bu alanda diğer yayaların yürümesini oldukça zorlaştırıyor. Kimi zaman 2 kişinin bile zorlukla yürüyebildiği Pazar yeri kaldırımında bu soruna bir çözüm bulunması bekleniliyor.

AYDINLATMA GEREKLİ
Pazar yerinin önemli eksiklerinin başında alanın aydınlatma sorunu gelmekte. Özellikle kış aylarında havanın erken kararması nedeni ile Pazar yeri alanının ışıklarının yetersiz olması hem vatandaşı hem de satıcıyı zor durumda bırakıyor. Karanlık olması nedeni ile vatandaşlar Pazar ihtiyaçlarını karşılarken ürünleri seçmekte zorlanıyor. Pazar esnafı ve vatandaş bu sorunun da giderilmesi için yetkililerden çözüm bekliyor.

PAZAR YERİNE DOLAN YAĞIŞ SULARI
Son olarak Pazar yerinde özellikle kış aylarında ortaya çıkan problem yağışlar sonrasında alana dolan sular. Olası bir yağış sonrasında Pazar yerinin zeminine biriken sular Pazar esnafı ve vatandaşlara oldukça zor anlar yaşatıyor. Yağış sularının kapladığı zemine pazarcılar çoğu zaman kendi imkanları ile çevrede buldukları tahta parçalarını geçiş aracı olarak kullanarak bu soruna çözüm buluyorlar.

Gelincik Pazaryeri esnafı ve vatandaşlar adına, yetkililerden bu sorunların çözülmesi için en kısa sürede harekete geçmelerini bekliyoruz.

Haber: Emrah GÜNEY

http://sinoppusulasi.com.tr adresinden 23 Ocak 2019, 02:09 tarihinde yazdırılmıştır.