İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya Sinop'ta

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Sinop İŞKUR İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Uzunkaya, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop’un kendileri açısından önem arz eden illerden biri olduğunu söyledi.
İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya Sinop'ta İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya yaptığı açıklamada; “İŞKUR Genel Müdürlüğü Türkiye’de işsizlikle mücadele ve istihdam politikalarının oluşturulmasında etkin sorumluluk üstlenen bir kurum yani sadece uygulayıcısı değil politikaların oluşturulmasını da temin eden Türkiye’nin 81 ilinde il müdürlüğü ve yine bu iller içerisinde ihtiyaca göre büyük ilçelerde hizmet merkezi müdürlüğü şeklinde hizmet veren halkımızla iç içe gerek işveren gerek iş arayan gerek üniversiteler sivil toplumun tüm unsurları ve basınımızla ilişki içerisinde hizmet yürüten bir kurumdur.” dedi.

Türkiye’de, nitelikli iş gücü eksikliğinin hissedildiğini dile getiren Uzunkaya, şunları kaydetti; “Bir şehirde yaşayan her bir bireyin aslında İŞKUR’la şu ya da bu şekilde bir ilişkisinin olması gerekir. Türkiye’de 129 bin işyerinde bizzat yüz yüze yaptığımız çalışmalar şunu göstermektedir ki işverenlerimizin iş arayanlarımızdan daha çok belki işçi arıyor. Aradığı işi bulamadığından dolayı da tezgâhları işyerleri fabrikaları atıl kapasiteyle çalışmaya karşı karşıya kalıyor. İşte İŞKUR burada devreye giriyor. Bir tarafta iş arayanlar bir tarafta işçi arayan var. Ama bu aranan işçiye gerekli nitelikleri kazandırabilmek için eğitim aktivitelerine ziyadesiyle önem vermekteyiz. İş başı eğitimi Sinop’ta 294 arkadaşımız şu anda bu eğitimlerine devam ediyor. Çok önemli bir rakam. Bu arkadaşlarımızı ciddi bir eğitim sürecinden sonra teorik bilgilerle değil bizzat tezgâhın başında hangi alanda eğitim alıyorsa bu iş yerlerimiz bu arkadaşlarımızdan faydalanıyor. 1000 üzerinde arkadaşımız bir yıl içerisinde İŞKUR organizasyonunda bu tür eğitimlerden istifade etti.”

 

“SİNOP AÇISINDAN GÜZEL ÇALIŞMALAR, GÜZEL GELİŞMELER SÖZ KONUSU”

Türkiye’nin büyük hedefleri olan bir ülke olduğuna vurgu yapan Uzunkaya, “Genel Müdür Yardımcısı olarak bugün Sinop’ta arkadaşlarımızla bu yıl hedeflerimiz ne kadar gerçekleştirdiğimize dair bir toplantı yapacağız. Eksiklerimiz varsa onları giderme noktasında yeni hedefler yeni başarılara imza atabilmek için neler yapmamız gerektiğine dair onlarla istişarelerimiz olacak. İş yeri ziyaretlerimiz olacak. Biz onlar için çalışıyoruz. Uygulamada kaynaklanan aksaklıklar varsa dinlemeye daha iyiye daha başarıya yönelik neler yapabilirize dair onların görüşlerini alacağız. Sinop’ta şu anda verilerimiz elbette iyi bir noktada ama biz bulunan rakamlarla yetinecek bir kurum değiliz daha iyi ve daha güzeli başarmak zorundayız çünkü Türkiye’nin başarıya ihtiyacı var. Özellikle son 6-7 yıllık süreçte ekonomik krizden sonra dünyada işsizlikle mücadele ve istihdam noktasında %20’lik istihdam artışı sağlayan yeryüzünde ikinci bir ülke söz konusu değil. Son 10 yılda Türkiye’de 7 milyon 110 bin insanı biz istihdam ettik. Biz Ankara’dan kurumlarımızın sadece çalışmalarını takip etmekle yetinmeyip bizzat arkadaşlarımızın arasına katılarak çalışmalarına eşlik ettik. Birlikte daha iyi güzel neleri yapabiliriz onları konuşuyoruz. Sinop açısından güzel çalışmalar güzel gelişmeler söz konusu. Yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

 

http://sinoppusulasi.com.tr adresinden 20 Mart 2019, 10:07 tarihinde yazdırılmıştır.