Vali Çetinkaya, yeni av sezonunda balıkçılara bol kazançlar diledi

Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, 1 Eylül itibari ile denize açılan balıkçılara bereketli, bol kazançlı bir balık sezonu dileğinde bulundu.
Vali Çetinkaya, yeni av sezonunda balıkçılara bol kazançlar diledi Balıkçılar "Vira Bismillah" diyerek denize açıldılar. Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya da sezonun  ilk ağlarını denize atan bütün balıkçılara bol ve bereketli bir av sezonu dileğinde bulundu.  Tersane mevkiindeki bazı balıkçı tezgahlarına da ziyarette bulunan Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, av sezonunun başlaması ile ilgili olarak yayınladığı mesajda; “Gırgır ve Trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül’de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül 2015 de sona erecektir. Yeni av sezonunda ilimizde 200 tekne ve bu teknelerde çalışan yaklaşık 960 balıkçımız avlanmaya başlayacaktır. Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılarımıza yükümlülükler getirilmektedir. Balıkçılar, faaliyetlerini Ticaret ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmektedir. Bu Tebliğ hükümlülükleri 2015-2016 avcılık dönemi için de yürürlükte olacaktır” dedi.

Vali Özata Çetinkaya; “Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemeler uygun avlanmanın temini içinİl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkanlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edilecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçılarımızın bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır” diye konuştu.

“Denizlerimizde yapılan gözlemler ve balıkçılardan aldığımız duyumlara göre, balık popülasyonun da büyük artış olduğu ve bu av sezonunun verimli geçmesi beklenmektedir” diyen Vali Özata Çetinkaya; “Balıkçılarımız tarafından binbir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.

2015-2016 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

http://sinoppusulasi.com.tr adresinden 21 Nisan 2019, 07:16 tarihinde yazdırılmıştır.