BURUK ADLİ YIL AÇILIŞI

Denizlerde av yasağı bitti. Balıkçılar için sezon 31 Ağustos gece yarısından itibaren başladı. “Gırgır” diye tabir edilen endüstriyel balıkçılar gece denize açılarak ağlarını denizle buluşturdu. CHP’li Karadeniz, av yasağının kalkması ve sezonun açılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, balıkçılara bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirmeleri dileğinde bulundu. Karadeniz, balıkçılığının yüzde 35’nin yapıldığı Sinop’ta balıkçılığın büyük bir önemi sahip olduğunu belirterek; “Ülkemizde avlanan balığın % 75’i Karadeniz’den çıkmaktadır. Bir balıkçı şehri olan Sinop için balıkçılık çok önemlidir. Karadeniz’de Sinop’un kıyı uzunluğu kıyı uzunluğu 175 kilometredir ve en önemli doğal limandır. Yine balıkların göç yolları Sinop açıklarından geçmektedir. Bunlar Sinoplu balıkçılarımız için büyük bir avantaj. Balıkçısı, sektöre hizmet veren yan sektörlerde çalışanlarla beraber yaklaşık 5 bin kişinin ekmek kapısı olan balıkçılık sektörümüz çeşitli sorunlarla boğuşmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelmek balıkçılarımız ile bir araya gelerek onları dinleyerek, bir ‘su ürünleri politikası’ oluşturmakla gerçekleşecektir. Biz balıkçılarımızın sorunlarının çözümü için her zaman hazırız.” Sözlerini kaydetti.
BURUK ADLİ YIL AÇILIŞI Sinop’ta yeni adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören, Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya’nın ve Baro Başkanı Hicran Kandemir'in Atatürk Anıtı’na çelenkleri sunmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Buradaki törenin ardından Sinop Adliye Sarayı’nda verilen kokteyle geçildi. Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, burada gazetecilere yaptığı açıklamada; “2015 Adli yıl açılışında bir araya geldik. Malum olduğu üzere ülkemiz genelinde meydana gelen terör olayları nedeni ile birçok şehidimiz var. Bu nedenle biraz buruk adli yıl açılışını gerçekleştiriyoruz. Yeni adli yılın tüm yargı camiasına hayırlı olmasını diliyorum, bir kere daha şehitlerimizi rahmet ile anıyorum” dedi.

 Yeni adli yılda adalet mekanizmasının sağlıklı ve verimli geçmesi temennisinde bulunan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Remziye Güldür ise konuşmasında; “Adli yılın tüm ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Umarım adli iş ve işlemlerde olabildiğince hızlı, etkili ve verimli bir hizmet sağlarız. Ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Yeni Adli yılın Türkiye için hayırlı ve adaletli olmasını dileyen Sinop Barosu Başkanı Avukat Hicran Kandemir de; “Ülkemizin barış, sevgi, huzur içerinde ve yargıya olan inancının sürdürülebildiği bir dönem yaşarız. Hayırlı ve uğurlu olsun diliyorum” sözlerini kaydetti.

Törene, Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül,  Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Adalet Komisyonu Başkanı Remziye Güldür, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop Barosu Başkanı Av. Hicran n Kandemir, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye  çalışanları katıldı. 

http://sinoppusulasi.com.tr adresinden 21 Nisan 2019, 07:49 tarihinde yazdırılmıştır.