'15 TEMMUZ DEMOKRASİ BAYRAMI OLARAK İLAN EDİLSİN'

Yazdır
Paylaş
15 Temmuz’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine bir tepki de CHP Sinop İl Başkan adaylarından, işadamı B.Bülent Gökmenoğlu’ndan geldi.
'15 TEMMUZ DEMOKRASİ BAYRAMI OLARAK İLAN EDİLSİN'
Türkiye’nin önemli bir demokrasi sınavı verdiğini belirten Gökmenoğlu, “Parlamenter demokrasinin değişmesi olan halk iradesi yok sayılarak yapılan faşist darbe girişimini kınıyorum. Ülkeye dair yönetim eleştirilerinin sandıkta karşılık bulması gerektiği hususunda demokratik bilince sahip herkes aynı fikirde olmalıdır. Orduyu günlük siyasetin unsuru haline getirmek tüm zamanlarda Türkiye’nin karanlık günler geçirmesine neden olmuştur” diye konuştu.

OLMASI GEREKEN…
Darbe girişiminin ardından vatandaşların meydanlarda tuttuğu demokrasi nöbetleri ve partilerin yaklaşımlarıyla ilgili olarak Gökmenoğlu, “Demokrasiye sahip çıkmak için meydanlara gelen halkı, siyasi parti marşları ile sloganları ile kutuplaşmaya itilmesi demokratik tavır örneği değildir. Olması gereken partiler üstü bir anlayışla, herhangi bir siyasi partinin algısı… altında toplanmadan, parti farkı gözetmeksizin darbeci zihniyete tepkiyi tek yürek halinde göstermektedir” görüşünü savundu.

“İL BAZINDA PARTİLİLER OLARAK TEPKİMİZİ GÖSTERELİM”
CHP Sinop İl Örgütünün yeteri kadar darbe karşıtıyla ilgili mesaj veremediğini ileri süren Gökmenoğlu, “15 Temmuz’dan bugüne kadar partimiz Sinop İl Başkanlığı tarafından darbe girişimine ilişkin bir açıklama henüz yapılmadı. İstedim ki; yaşanan bu kara günlerden sonra yapılacak geniş katılımlı basın toplantıları ve üye toplantıları ile partililer bilgilendirilsin, bir açıklama ile de darbeci zihniyete il bazında partililer olarak tepkimizi gösterelim. İsterdim ki geçen pazar yaptığımız muhteşem İstanbul mitingimizi darbe teşebbüsünün hemen sonrasındaki Pazar günü yapabilelim. Ama olumlu yanıyla bakacak olursak yarın akşam Gerze ilçemizde, hafta sonu İzmir konakta ve diğer kararlaştırılmış simge illerde mitingler yapılacak, bunu çok önemsiyorum. İl bazındaki atıllığı ve politik duruş eksikliğini bir yanı ile de anlamaya çalışıyorum. Bu nedenle acımasız yargılarda da bulunmak istemiyorum. Çünkü; başta Milletvekilimiz ve İl Başkanımız da dahil yönetici arkadaşlarımızın ekseri çoğunluğunun yaşları itibari ile deneyimleri, yaşam biçimi itibariyle de birikimleri ve donanımları yeterli olmayabilir.  Bu konudaki eksikliklerimizi oldukça fazla üyemizden, üye olmayıp partimize gönül vermiş insanlarımızdan dinliyor duyuyorum. Umuyorum bu endişelerimizi yöneticilerimiz okur, duyar, değerlendirir ve gereğini yaparlar” şeklinde konuştu.

“DIŞARIDAN PROVOKASYON OLABİLME ENDİŞESİ TAŞIYORUM”
Tüm bu gelişmeler ışığında kişisel tavrını da gazetemiz ile paylaşan B. Bülent Gökmenoğlu, “Siyasi ortam yumuşadı. Karşılıklı jestler yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu jestleri ve davetleri başlattı. Doğru ve yerinde buluyorum. Demokrasi nöbeti adı altında yapılan mitingleri, toplantıları genel çerçevede doğru bulmakla ve sol, sosyalist ve darbe karşıtı herkesin bu toplantılara katılmaları gerektiğini düşünmekle birlikte, bu toplantıların bir bölümünün AKP biat gösterilerine dönüştürülmesine kaygıyla izliyor, dışarıdan provokasyon olabilme endişesi taşıyorum. Dombıra şarkıları ile finalize edilen toplantı iklimini anlıyor ama hak vermiyorum” diye konuştu.

“27 MAYIS 1961 ASKERİ DARBESİNİ “ANAYASA VE HÜRRİYET BAYRAMI” DİYE YUTTURDULAR”
Açıklamasının son bölümünde Gökmenoğlu, şu sözlere yer verdi; “En ağır darbe sonuçlarını yaşamış biri olarak söylemeliyim ki; sandıktan çıkan en kötü hükümet, amaçları ne kadar iyi olursa olsun tırnak içinde en iyi darbeden daha iyidir. Bu nedenle sonuç olarak bize yıllarca 27 Mayıs 1961 askeri darbesini “Anayasa ve Hürriyet Bayramı” diye yutturdular. Ben de diyorum ki 15 Temmuz 2016 günü “Demokrasi Bayramı”  olarak kabul ve ilan edilsin. Çünkü boğaz köprüsünün üzerinde tankın önüne yatan genç kardeşimiz bu eylemi hangi nedenle yaparsa yapsın benim gözümde kahramandır. Bu nedenle alçakça kurşunlanarak öldürülen bütün insanlarımıza yani benimde gönülden kabul ettiğim “Demokrasi Şehitlerimize” rahmet diliyor, yaralılarımızın en kısa zamanda şifa bulmasını diliyorum.

Darbelere, her türlü vesayete, şeriata hayır. 

‘YAŞASIN DEMOKRASİ’……”

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1786 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-08-04]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE