65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLADI

Yazdır
Paylaş
İçişleri bakanlığı önceki gün akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile sokağa çıkma yasağını,"Saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır" sözleriyle duyurdu. Bakanlık ikinci bir açıklama ile de hangi kronik hastalıkların yasak kapsamına girdiğini kamuoyuna duyurdu. İçişleri Bakanlığı bu konuda 81 il valiliğine genelge gönderdi. Bu durum Türkiye’nin yüzde 40,8 oranı ile en fazla ortanca yaş nüfusunu barındırıyor.
65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLADI
SİNOP EN FAZLA 65 YAŞ ÜSTÜ NÜFUSU BARINDIRAN KENT
Yeni tip koronavirüs Covid-19 yaşlılar için daha büyük tehlike. Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin büyük oranı 65 yaş üzerindeki kişiler. Türkiye’de 10 kişiden biri 65 yaş ve üzerinde. Sinop ise %18 oranı ile Kastamonu, Artvin ve Çankırı ile birlikte en çok 65 yaş üstü nüfusu barındıran il olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle İç İşleri Bakanlığı’nın hafta sonu almış olduğu 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşların dışarıda serbest gezimini kısıtlayan yasak kararı tüm Türkiye’yi ilgilendirdiği gibi Sinop’u da yakından ilgilendiriyor. Yasak karanının ardından dün hafta sonu olmasına rağmen sokakların bir hayli ıssız olduğu görüldü. Emniyet güçleri, sokaklarda gördüğü yaşlı vatandaşlara kimlik kontrolü yaparak risk altında olan 65 yaş üstü kesimin evlerinde güvenli bir ortamda kalmalarını sağladı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ İLE İLGİLİ ALINACAK TEDBİRLER KAPSAMINDA TOPLANTI YAPILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Genelge doğrultusunda Sinop Valisi Köksal Şakalar’ın Başkanlığında 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşların sokağa çıkma yasağı ile ilgili alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar  kapsamında toplantı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile  Sağlık Bakanlığı ve  Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, İl Valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzısıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında; 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanması kararı alındı.

VATANDAŞLAR 112,155, 156 NUMARALARI ÜZERİNDER İHTİYAÇLARINI BELİRTEBİLECEK
Bu kapsamda Sinop Valisi Köksal Şakalar’ın Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda  gerçekleştirilen toplantıda; 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirlerin alınması, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımızın 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirmeleri durumunda, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilmesi, söz konusu tedbirlere ilişkin gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyonun yapılması, sorumlu amirler tarafından uygulamanın yakinen takip edilerek, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi konuları görüşüldü.

Vali Köksal Şakalar’ın Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Vali Yardımcıları Abdullah Şahin ve Murat Girgin, İl Emniyet Müdürü Cahit Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Hakan Başakcı ile  ilgili Kurum Müdürleri ve STK Temsilcileri Katıldı.

SİNOP YASAĞA UYUYOR
2019 yılı verilerine göre yüzde 18,8 ile yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il Sinop’ta yaşlılar yasağa uyuyor. Cadde ve sokakların boş kaldığı kentte vatandaşlar evlerine çekilmiş durumda.
Belediye hoparlöründen yapılan anonslarla yasak kapsamına girenlerin dışarı çıkmaması isteniliyor.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[69 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2020-03-23]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE