ANLAMLI BÜYÜK TURNUVA!

Yazdır
Paylaş
10 Aralık 2016 yılında İstanbul’daki terör saldırısında kaybettiğimiz Sinoplu Berkay Akbaş adına düzenlenen Sokak Basketbolu Turnuvası’nın bu yıl 2.si gerçekleştirilecek.
ANLAMLI BÜYÜK TURNUVA!
10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısı sonucu Sinoplu 19 yaşındaki genç Mustafa Berkay Akbaş hayatını kaybetmişti. Berkay’ın adını ve anısını yaşatmak için 2017 yılında Berkay’ın doğum gününe denk gelecek şekilde bir Sokak Basketbolu Turnuvası organize edilmişti.

Bu sene de 19-21 Temmuz tarihleri arasında tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2. Berkay Akbaş Sokak Basketbolu Turnuvası’nın tanıtım toplantısı dün Vira Otel’de yapıldı. Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş ve turnuva komitesinin yer aldığı toplantıda basın mensuplarına organizasyon ile ilgili bilgiler verildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş, oğlu adına gerçekleştirilen turnuvanın bu yıl 2.sinin düzenleneceğini belirterek; “Bu yıl Berkay Akbaş Sokak Basketbolu Turnuvası’nın 2.sini düzenleyeceğiz. 1 yıl öncesinde yaptığımız ve kamuoyunda da iyi karşılık bulduğuna inandığımız ve oğlumuzun isminin ölümsüzleşeceğine ve gelecekte de anılacağına inandığımız bu turnuvayı geleneksel hale getirme fikri bu sene de 2.si ile devam edecek. Geçen yıl Ahmet Kavazak’ın böyle bir turnuva yapalım mı fikrini ortaya atması ve yapıldığında da kentin, kentlinin ve bölgenin bile sahip çıktığı iyi bir turnuva olduğunu ben gözlemledim. Belki de gelecek yıllarda adından çok söz ettirecek bir turnuvanın başlangıcını yaptık” dedi.

 

 

İl dışından ve il içinden oldukça fazla takımın turnuvaya katılacağının altını çizen Akbaş, kız ve erkek kategorilerinde iki bölümlü bir turnuva olacağını belirterek; “Geçtiğimiz yıl herhangi bir ödül açıklamadan ciddi bir katılım sağlanmıştı. Ve ödüllerin kullanılış amaçları ve verildikten sonra da ikinci memnuniyeti de yaşayınca (turnuvada kazanılan ödüller sağlık problemi yaşayan bir genç kızımızın tedavisinde kullanılmıştı). Bu nedenle biz bu yıl da baştan ödül miktarını açıklamayalım ama bir ödülümüz olsun diyerek ödüllü bir basketbol turnuvası düzenledik. Belki büyük bir ödül değil, temsili bir karşılığı var fakat ödülü alacak arkadaşlarımızın insanı duyarlılığının yine ses getirecek bir yere kanalize olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Turnuvanın Perşembe günü başlayacağını ancak bugün (16 Temmuz) oğlunun doğum günü olduğu için bu toplantıyı bu tarihte yapmak istediklerini vurgulayan Salim Akbaş; “Yani bugün 21. Yaş gününü kutlayacak olacaktık. Ben bu projenin hayata geçirilmesine katkı veren tüm arkadaşlarıma, kentten bu işe gönül veren, sponsor olan irili ufaklı işletme sahiplerine de teşekkür ederim” diye konuştu.

Belediye’nin de bu organizasyona ciddi bir katkısı olduğunu söyleyen Akbaş; “Öncelikle sahanın uygun hale getirilmesi, aydınlatılması, ses düzeninin sağlanması, temizliğinin yapılması gibi konularda belediye bizlere katkı veren kurum oldu. Sinop Belediyesi’nin bu işe sahip çıktığını ve verdiği katkıyı her yerde yüksek ses ile söylüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Salim Akbaş’ın ardından turnuva ile ilgili teknik bilgilere değinen Anılcan Acun, turnuvanın amacının Berkay’ın adını yaşatmak olduğuna değinerek, şu ifadelere yer verdi; “Berkay biliyorsunuz Fenerbahçeli, bu nedenle 19 Temmuz Dünya Fenerbahçeliler Günü’nde bu işi başlatalım dedik. Toplamda 26 takımlı 10 kız, 16 erkek takımlı olmak üzene il içinden ve il dışından katılımcılarla beraber bu turnuvayı gerçekleştireceğiz. Samsun, Ankara, Düzce ve Bartın illerinden olacak. 6 tanesi kız kategorisinde 1 tanesi de erkekler kategorisinde turnuvada yer alacaklar. Turnuva 19 – 21 Temmuz tarihleri arasında olacak şekilde 3 gün sürecek. Turnuva her gün saat 17:30’da başlayacak. Final 21 Temmuz Cumartesi günü olacak. Hedeflenen final maçı saati 20:00 veya 21:00. Yine internet ortamında bilgilendirmeler yapılacak. Ödüller de final maçı sonrası sahiplerine teslim edilecek.”

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[774 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-07-17]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE