BENDEN DUYMADIĞINIZ HİÇBİR ŞEYE İTİBAR ETMEYİN

Yazdır
Paylaş
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, dün basın mensupları ile bir araya gelerek son zamanlarda kamuoyu tarafından tartışılan bazı sorunlara açıklık getirdi.
BENDEN DUYMADIĞINIZ HİÇBİR ŞEYE İTİBAR ETMEYİN
Belediye Başkanı Baki Ergül, basın mensupları ile bir araya geldiği basın toplantısında, kamuoyu tarafından merak edilen sorunlara değindi. Başkan Ergül, özellikle son zamanlarda Sinop’ta bazı konularda dedikoduların döndüğünü, Belediye olarak birinci ağzın kendisi olduğunu vurgulayarak; “Ben 9.5 yıldır görevdeyim. Her zaman şunu söylemişimdir; kim olursa olsun doğru adres, birinci ağız benim. Benden duymadığınız hiçbir şeye itibar etmeyin. Mış mış, miş miş ile bu işler olmaz” dedi.

Başkan Baki Ergül, önemli olarak altını çizdiği dört konuda basın mensuplarına bilgi verdiği toplantıda otobüs firmalarının servisleri kaldırması, dolmuş fiyatları, doğalgaz çalışmaları ve dolmuş ihaleleri konularında son zamanlarda kamuoyunda dolaşan bilgi kirliliğine açıklık getirdi.

SERVİSLERİ BİZ KALDIRMADIK
Ergül, ilk olarak otogardaki şehirler arası otobüs firmalarının şehir içi servisleri kaldırılması konusuna değindi. Başkan Ergül, konu ile ilgili olarak bu durumun belediye ile uzaktan yakından alakası olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi; “Otogardaki otobüsler Belediye Başkanlığına dilekçe verdiler. Arkalarında da otobüs firmalarının isimleri var. Bu yazıda otogardaki servis araçlarının iptal olduğu yazıyor. İptal olmasının gerekçeleri ise ekonomik şartlardan dolayı. Bu işi dolmuşlarla yapacaklarını ifade ettiler. Sonrasında iş döndü dolaştı her şeyde olduğu gibi ‘Sinop Belediyesi servis araçlarına müsaade etmiyormuş, Sinop Belediyesi bunu kaldırmış’a geldi. Vatandaşa da böyle söylüyorlarmış servisleri biz değil Sinop Belediyesi kaldırdı diye.

BU SÖYLEMLER ÇOK YAKIŞIKSIZ
Bu şekildeki ifadeleri çok yakışıksız buluyorum. Böyle bir şey kesinlikle yok. İşte kendi dilekçeleri burada. Bunlar herhalde yolcuların tepkisine dayanamadıkları için belediye kaldırdı diyorlar. Ayıplıyorum bu arkadaşları da. Böyle bir şey ile belediyemizin uzaktan yakından alakası yoktur. Herkes buyursun servisini yapsın, vatandaş rahatlıkla gidip gelsin.

ERKEN İNEN YOLCULAR İÇİN DOLMUŞ OLACAK
Buna rağmen biz sosyal, sorumlu bir belediye olarak arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda Dolmuşçular Kooperatifi ile konuşarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için özellikle 05:00 – 06:00 gibi erken saatlerde ilimize ulaşan yolcularımız için şehir içine rahatlıkla ulaşabilmeler için görüştük ve anlaştık. Orada sabah 05:00 ve 06:00 saatleri arasında erken gelen yolcuları şehre aktarmak için minibüs bulunduracaklar. Onlara da anlayışları için teşekkür ediyorum. Özetle bu işin belediyemizle uzaktan yakından alakası yoktur.”

DOLMUŞ FİYATLARINI KOOPERATİF BELİRLİYOR
Başkan Ergül, bir diğer konu olarak dolmuş fiyatları ile ilgili konuştu. Dolmuş fiyatlarını kendilerinin tespit etmediklerini, son zamanlardaki yakıt fiyatlarının artması nedeni ile dolmuşçuların böyle bir artırıma gitme durumunda olduklarının altını çizerek; “Dolmuş fiyatlarını biz tespit etmiyoruz. Bunun tespitini Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’ne sanırım petroldeki artıştan dolayı Kooperatif zarar ettikleri gerekçesiyle müracaat ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği dolmuşçuların talebi doğrultusunda bir fiyat belirliyor. Daha sonra biz bunu alıyoruz, Belediye Meclisimize getiriyoruz.

ÖĞRENCİLER İÇİN ZAM OLMAYACAK
Burada bu sefer biz şunu yaptık; normal vatandaşların dolmuş ücretine yakıttaki bu artıştan dolayı hiç dokunmadık. Ancak öğrenciler için olan fiyatı geçen seneki fiyatın aynısı yaptık. Bu da öğrencilerimizin daha rahat bir şekilde öğrenimlerine devam etmeleri için böyle yardımcı olmak istedik.

ERGÜL’DEN DOĞALGAZ YAPIMCI FİRMASINA SİTEM

Başkan Ergül’ün değindiği bir başka konu ise, doğalgaz çalışmaları sonrası bozulan yolların yapım çalışmaları ile ilgili oldu. Ergül, ilimize gelen doğalgaz sonrası yollarda oluşan tahribatları kendilerinin onardıklarını, bunları yaparken de yapımcı firmaya bu yollarda başka çalışma olup olmayacağının sorulduğu, ancak atılan asfalt sonrası yapımcı firmanın kendilerine asfaltlanan bu yollarda bir bağlantı yapmak istediklerini söylemeleri üzerine yeni atılan asfaltın bozulmaması için izin vermediğini belirterek; “Bilindiği gibi 2 yıldır Sinop’ta doğalgaz çalışmaları var. Bu çalışmalar da başarılı bir şekilde devam etmekte. Biz bu çalışmaları 2 yılda bitiririz diyoruz. Doğalgazda az bir bölüm kaldı. Aşiyan bloklarından ileriye doğru olan bölüm bu da. Bu çalışmalar da ekonomik şartlar çizgisinde ilerliyor tabi. Tabi şu durum da var; biz Belediye olarak doğalgazın tahribatlarını izole etmek için 24 saat asfalt döktük. Çok büyük bir özveri ile Sinop’u yaz döneminde toz, toprak, çukur, çamur gibi sorunlardan arındırdık.

ASFALT ÖNCESİ DOĞALGAZ FİRMASINA İŞLERİNİN BİTİP BİTMEDİĞİNİ SORUYORUZ
Biz bu asfaltları yaptık, bu çalışmaları da yaparken doğalgaz firmasına diyoruz ki; bu caddede işiniz bitti mi? Verdikleri cevap bitti ise; biz de bu caddelerin sıcak asfaltını yapıyoruz. Sonrasında bize ‘biz şurayı unutmuşuz, bir bağlantı yapmamız lazım’ diyorlar. Kolay mı ama bu asfaltı bozmak, biz buraya para harcıyoruz. 2 ayda 10 Milyon TL para harcadık bu çalışmalar için. Bu nedenle bu isteklerine red cevabı verdim. Şimdi de diyorlar ki; ‘belediye müsaade etmiyor’. Evet; düzensiz olduğu için müsaade etmiyorum arkadaşlar.

O KADAR EMEK VERDİK, SONRA KAZALIM DİYORLAR
Biz o kadar emek vermişiz, daha asfaltın keyfini sürmeden hemen burayı da kazalım diyorlar. Ben size zamanında söyledim. Onları biraz daha düzene, nizama sokmak için dedim ki; nerede eksiğiniz var bize getirin bakalım. Birlikte, koordineli bir şekilde hareket edelim. Böyle bir talimat verdim ve talimatımın da arkasındayım.” ifadelerine yer verdi.

DOLMUŞ İHALESİNİ BEN KİMSEYE VEREMEM
Belediye Başkanı Baki Ergül, son olarak Sinop kamuoyunda kendisinin dolmuş ihalesi yaptığı ve ihaleyi de birisine verdiği yönünde bazı dedikoduların döndüğünü, bunların asla ve asla gerçeği yansıtmadığını söyleyerek; “Bir de son zamanlarda dolmuş ihalesi yaptığım ve ihaleyi birine verdiğim gibi dedikodular dönüyormuş. Bir kere bir dolmuş ihalesi olabilmesi için birincisi Dolmuşcular Kooperatifi’nin bize talebi olması gerekir, ikincisi biz bu talebi Meclis’e getirip Meclis’ten bir karar çıkartmamız lazım, üçüncüsü bizim bunu ihaleye çıkartmamız gerekiyor, dördüncüsü ihalede uygun istekliler gelip ihaleyi alır uygun prosüderler yerine gelir. Yoksa ki bunu alıp da birisine ben sana 10 tane dolmuş vereyim diyemem. Bunlar çok ayıp şeyler. Sanırım bu bahsettiğim konuların birçoğunun nedeni mevcut yönetimimizi karalamak” sözlerini kaydetti.

Başkan Baki Ergül, son olarak basın mensuplarının sorularını cevaplayarak teşekkür ettikten sonra toplantıyı sonlandırdı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[908 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-09-26]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE