Bir doğa harikası HAMSİLOS

Yazdır
Paylaş
Sinop Hamsilos Tabiat Parkı, zengin bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle ziyaretçi akınına uğruyor. Eşsiz manzarayı görmek için koya akın eden ziyaretçiler gördükleri manzara karşısındaki hayranlıklarını gizleyemiyor.
Bir doğa harikası HAMSİLOS
Türkiye’nin fiyord tipi kıyı özelliğine sahip tek koyu olan Hamsilos, Sinop’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği turizm merkezleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda birinci derecede sit alanı olan koy, ziyaretçisine görsel şölen sunuyor.

Kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta 679 dekarlık alana sahip olan Hamsilos Tabiat Parkı, ormanla iç içe olmasından dolayı "maviyle yeşilin birleştiği yer" olarak nitelendiriliyor. Koyu ziyaret eden bazı turistler denize girip bir yandan serinlerden diğer yandan sandalla koyda gezinti yapıp eşsiz güzellikleri görme imkanı buluyor.

Yabani karanfil, deve dikeni, sütleğen çiğdem, gür çam ormanları gibi bitki örtüsüyle kaplı olan tabiat parkı, 150 farklı kuş türü ile çok sayıda farklı yabani hayvana da barınma imkanı sunuyor.

Doğal dokuyu bozmadan tesisleşme yönünde çalışmaların yapıldığı alanda  iki yeni bina, mescit, tuvalet ve bebek bakım odaları ile hizmet veriliyor. Alanda ayrıca kameriye, panel çit, soyunma kabini, ahşap köprü ve seyir terasları da yer alıyor.

Hamsilos Koyu’na hayran kaldıklarını belirten ziyaretçilerden Gülçin Çetiner, “ İsmini çok duymuştum ve görmek için sabırsızlanıyordum. Gerçekten övülecek kadar varmış. Doğası bozulmamış bir alan. İnşallah tahrip edilmez ve hep böyle kalır. Büyüleyici bir  görüntüsü var. İnsan gözlerini alamıyor. Bende gittiğim yerlerde buradan övgüyle bahsedeceğim. Sinop’a yolumuz düşerse uğramadan geçemeyeceğimiz yerler arasında diyebilirim burası için” diyerek koy hakkında görüşlerini dile getirdi.

Koyda deniz sefası yapan Bülent Yiğit ise, “Suyu çok güzel ve temiz. Doğayla iç içe olması yüzenler için ayrı bir keyif veriyor. Bizde yüzerek bu keyfi yaşamak istedik.” Dedi.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[685 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-08-09]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
E-GAZETE