DEV PROJENİN ORTAĞI ÇİN

Yazdır
Paylaş
3. dev projenin ortağı Çin Mersin ve Sinop'tan sonra Türkiye'nin üçüncü nükleer enerji santrali nasipse Trakya'da inşa edilecek. 3. nükleer santral ile dev bir adım daha atmaya hazırlanan Türkiye'nin, Japonya ve Rusya'dan sonraki üçüncü ortağı Çin olacak.
DEV PROJENİN ORTAĞI ÇİN
Özel bir televizyon kanalına katılarak açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, nükleer enerjide de üçüncü santral için yer tespit çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyledi. Yer tespiti çalışmalarında birçok kriterin bulunduğunu ve bunların tek tek ele incelediklerini kaydeden Bakan Dönmez, "Ancak elektrik ihtiyacının fazla olduğu sanayi bölgelerine yakınlığı dikkate alındığında, üçüncü nükleer santrali Trakya'da düşünüyoruz, burada Çinlilerle ilerleyeceğiz" diye konuştu. Enerji verimliliğinin önemine işaret eden Dönmez, "Verimlilik konusunda 2023 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapabilirsek, bunun 2033 yılına kadar sağlayacağı tasarruf 30 milyar doları bulur. Yani bu alanda bir koyarak üç almak mümkün" dedi.

ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10'U
Türkiye, enerji açığının kapatılmasına yönelik attığı adımlarla Sinop ve Mersin Akkuyu'da 2 nükleer santralin yapılması için daha önce Japonya ve Rusya ile anlaşma imzalamıştı. Türkiye'ye çağ atlatacak bu iki dev projenin ardından, 3. nükleer santralin de planlamasıyla enerji alanındaki dev yatırımların hayata geçirilmesi, imalat sektörüne de olumlu yansıyacak. Akkuyu ve Sinop'ta toplam sekiz reaktör kurmayı planlayan Türkiye, 2025 sonuna kadar toplam elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu nükleer güç ile sağlamayı hedefliyor. Türkiye halihazırda elektrik ihtiyacının yüzde 38'ini doğalgaz, yaklaşık yüzde 27'sini kömür santrallerinden ve yüzde I8'ini hidroelektrik santrallerden sağlıyor. Yenilenebilir enerjinin üretimdeki payı ise yüzde 6 civan. Türkiye'ye tek kalemde yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyan Akkuyu, 4 bin 800 megavatlık tam kapasitesiyle devreye girdiğinde, yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Santral, bu üretimle İstanbul'un enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak.

YERLİ ÜRETİME DE KATKI
Nükleer santral projeleriyle yalnızca enerji kaynaklan çeşitlenmeyecek, yerli üretime de katkı sağlanacak. Yaklaşık 550 bin parçadan oluşan nükleer santral projeleri, imalat sektöründe yaratacağı dinamizm ve istihdam imkânlarıyla birlikte, yerli sanayiye katma değer sunacak. Sadece Akkuyu ve Sinop projeleri kapsamında nükleer standartlara uygun ekipman üretip malzeme tedarik edebilecek yerli firmalara yaklaşık 16 milyar dolarlık iş imkânı doğacak.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[7 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-08-11]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE