FARKINDA OLALIM!

Yazdır
Paylaş
“3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü” nedeniyle, Sinop’ta etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte duygu dolu anlar yaşandı.
FARKINDA OLALIM!
Sinop’ta  ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla tören düzenlendi. Sinop Üniversitesi, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen programda sahne alan engelliler gösterileriyle göz doldurdu. Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. İstiklal Marşı’nı işitme engelliler öğretmeni Özden Şahin Koca işaret dili ile sundu. Ardından programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, engelli bireyleri sosyal hayata kazandırmanın gayreti içinde olduklarını belirtti. Keleş, “Engellilerimizin karşılaştıkları sorunların çözülmesi, çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, hak ve özgürlüklerden herkesle eşit oranda yararlanması, kültür, sanat ve spor alanlarında ve toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun diğer kesimlerinin de ortak görevidir. Bu kapsamda engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine ve gerçekleştirdikleri öncü çalışmalarını desteklemeye önem vermektir” dedi.

Keleş, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile hareket eden bakanlığımız, engelli vatandaşlarımızı sosyal hayatın içinde etkin olarak yer almaları, günlük yaşama engelsizce katılmaları, toplumla bütünleşmeleri, fırsat eşitliğine sahip olmaları için önemli düzenlemeleri hayata geçirmeye devam etmektedir. Valiliğimizin koordinasyonunda tüm kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile engelli vatandaşlarımızın tespiti, bakımı, istihdamlarının sağlanması konularında yapılan çalışmalara ilaveten topluma kazandırılmaları için de çeşitli etkinlik ve projeler uygulanmaktadır"  diye konuştu.

Keleş, konuşmasını, “Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır.  Bu duygu ve düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam getirmesini diliyorum” sözleriyle noktaladı.

Ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel İlkevim Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler, katılımcılar tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi.

Programın ikinci bölümü, Sinop Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Sinop Merkez ve sekiz ilçede belirlenen engelli vatandaşlar ve ailelerinin hayat öykülerinin anlatıldığı video gösterimi ile devam etti. Sevgi, gayret, başarı ve yetenekleriyle engelleri aşan ailelerin videoları izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Çeşitli etkinliklerin yapıldığı program plaket töreni ile son buldu

Programa; Sinop Valisi Hasan İpek, Sinop Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Nihat Dalgın, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdür Ercan Dağdeviren, kurum amirleri, öğrenciler, vatandaşlar, etkinliğin onur konuğu olan engelli bireyler ve aileleri katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[580 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-12-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE