Gazeteciler eylemde

Yazdır
Paylaş
Yeni internet yasası, Konfederasyon ve Federasyon’a bağlı Cemiyet başkanları ile gazetecilerin katıldığı eylemde protesto edildi.
Gazeteciler eylemde
Geçtiğimiz günlerde Meclis’e getirilen, sosyal medya ve internet haberciliğine dönük düzenlemeler içeren kanun teklifinin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Gazeteci meslek örgütlerinin “sansür yasası” olarak tepki gösterdiği teklifle "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlaması getirilerek hapis cezası öngörüldü.

Bu yüzden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun çağrısıyla 81 İl’den Cemiyet Başkanları ve gazeteciler Ankara Ulus Meydanında yasa teklifini protesto için bir araya geldi.

“SESİMİZİ DUYURACAĞIZ”

“Özgür basın özgür toplum”, “Basın susturulamaz” sloganı atan gazetecilere çok sayıda milletvekili ve demokratik kitle örgütü temsilcisi destek verdi. Gazeteciler, “Sansür Yasasına Hayır”, “Sosyal Medyama Dokunma”, “Basın ve İfade Özgürlüğü İstiyoruz” pankartı taşıdı.

TBMM’nin önünde açıklama yapmak istenildiğini hatırlatan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Genel Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Bizi Meclis’ten uzaklaştırarak sesimizin çıkmayacağını düşünüyorlar. Basın değil Ulus’a, fizana sürülse sesini duyuracaktır” dedi.

ANADOLU BASINI HİÇE SAYILMIŞ, GÖZDEN ÇIKARILMIŞ

Bilgin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Yasada, yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler var. Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık Anadolu’daki bin gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kaybedeceklerdir ve kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklardır. Ayrıca bu yasada Anadolu basını çalışanlarının özlük haklarını geliştirecek hiçbir önlem de alınmamıştır.

TOPLUMSAL BİR OTO SANSÜR DALGASINI TÜM TÜRKİYE’YE YAYACAKTIR

 Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüğüne değil, tüm toplumun özgürlüklerini engellemektedir. Yanlış bir bilgiyi alenen yayma suçu oluşturulmuş, 3 yıla kadar hapis cezası getirilmiştir. Bu yasa tüm toplumu yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmadan alıkoyacaktır. Bu yasa toplumsal bir oto sansür dalgasını tüm Türkiye’ye yayacaktır.

BU HAPİS CEZALARI, TOPLUMU YILDIRMAK İÇİN GETİRİLMİŞTİR

 Bu yasanın, seçimlere bir yıl kala bu yasanını getirilmesi manidardır. Bu hapis cezaları, toplumu yıldırmak için getirilmiştir. Bu nasıl uygulanacaktır? Kime uygulanacaktır? Ve yine bu uygulama Yargıtay üyesinin TBMM’de söylediği gibi yargıda pek çok karmaşaya ve soruna yol açacaktır. Karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecektir? Soruları defalarca sorduk. Ama Meclis’te bizlere hiçbir yanıt vermediler. İşte bu nedenlerle basın meslek örgütlerinin gücünü göstermek için bugün buradayız.

YAŞASIN ÖZGÜRLÜK, YAŞASIN DEMOKRASİ, KAHROLSUN SANSÜR

 Bu eylem, tünelden çıkıştaki son yol ayrımıdır. Hep beraber sesleniyoruz, bu yasada gazeteciler yok. Gazetecilerin görüşleri yok, basın özgürlüğü yok diyoruz. Bir kez daha bu yasada susturma, korkutma ve hapse atma var diyoruz. Biz gazeteciler, bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz. Yaşasın özgürlük, yaşasın demokrasi, kahrolsun sansür.”

Basın açıklamasının ardından gazeteciler kalemlerini Atatürk Anıtı önüne bıraktı.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[95 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2022-06-23]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE