“GÖREN GÖZ ”CİHAZI DAĞITILDI

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine yardımcı olan ‘Gören Göz’ projesi kapsamında 37 görme engelli vatandaşa ‘Gören Göz’ cihazı dağıtıldı.
“GÖREN GÖZ ”CİHAZI DAĞITILDI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından görme engellilerimizin bağımsız hareket edebilmelerine yardımcı olan ”Gören Göz ”projesi kapsamında 23 Mayıs Çarşamba günü İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törenle 37 görme engellimize “Gören Göz ”cihazları ücretsiz olarak dağıtıldı.

Konuyla ilgili olarak cihaz dağıtımında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş; “Bakanlığımız tarafından ilimize 40 adet cihaz gönderildi bu cihazları başvuru yapan 37 görme engelli vatandaşımıza dağıttık. Gören Göz Cihazı sayesinde görme engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarında büyük kolaylıklar sağlayacağını” ifade ederek cihazın engellilere hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Cihaz Kullanımı hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitmeni Sinan Saltık, cihazın çalışması hakkında bilgiler vererek, özellikle bu cihazın görme engelli vatandaşların gündelik hayatlarını kolaylaştıracağını ifade etti. Cihaz kullanımı ile ilgili olarak da; ”Cihaz görme engellilerin tek başına navigasyon yapabilmesini sağlayan bir cihazdır. Cihazın içerisinde bir navigasyon uygulaması bulunmaktadır. Gelişmiş bir telefon olan cihazda ekran koruyucusu yazılımı bulunmaktadır. Bu ekran sayesinde ekrandaki her türlü metin sese çevrilmekte ve parmak hareketleriyle çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu cihazla görme engelli kişi sosyal medya hesaplarını yönetebilir mesajlarını okuyabilir” şeklinde konuştu.

Cihaz dağıtımı törenine, İl Müdürümüz Melih Keleş, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Kızılay Şube Başkan Yardımcısı Yakup Üçüncüoğlu, İHH Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Bilgili katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[317 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-05-24]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE