Günlük gazeteler dönüşümlü yayınlanacak!

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta yayınlanan 5 günlük gazetenin kendi aralarında belirledikleri takvime göre ve ikinci bir karara kadar bugünden başlayarak dönüşümlü yayınlanacağı açıklandı.
Günlük gazeteler dönüşümlü yayınlanacak!

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel tarafından yapılan açıklamaya göre Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu ülke genelinde geçerli olmak üzere yeni tip covit-19 salgını nedeni ile bir dizi karar alındı. Cemiyet Başkanı Demirel tarafından yapılan açıklamada “resmi ilan alma hakkına sahip günlük gazetelerin sorunları Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünce (BİK) masaya yatırılmış, BİK yönetim Kurulu da sorunların en aza indirilmesi için geçici bir süre ile uygulanmak üzere çeşitli kararlar almıştır. Kamuoyumuzu yakından ilgilendiren kararların başında yerel günlük gazetelerin kendi aralarında mutabakat belgesi imzalamak ve hergün 2 gazetenin yayınlanması kaydıyla gazetelerin dönüşümlü yayınlayabilecekleri şeklindedir” dedi.

Basın İlan Kurumunun kararı sonrası bir araya gelen Haber57, Sinop Pusulası, Vitrin Haber, Bizim Karadeniz ve Flaş Haber Gazetesi imtiyaz sahipleri kendi aralarında belirledikleri 1 aylık takvim uyarınca mutabakat metnini imzalayarak Sinop Valiliği’ne teslim ettiler.

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel “ Bugünden başlayarak ilimiz merkezinde yayın yapan 5 günlük gazete belirlenen 1 aylık takvime göre dönüşümlü olarak yayınlanacaktır. Basın İlan Kurumunun kararı ve Sinop Valiliğinin onayı ile yürürlüğe giren dönüşümlü yayın konusu geçici olarak uygulanacaktır. Bu sisteme göre günlük olarak 2 gazete yayında olacaktır. Böylece diğer 3 gazetenin personeli yeni tip covit-19 salgını süresince haftada birkaç günü evlerinde geçirme olanağına kavuşmuş olacaktır. Günlük iki gazetenin yayını ile halkımızın haber alma hakkı yerine getirilirken risk oranı çok yüksek olan basın mensubu arkadaşlarımızın en azından haftanın bir kaç günü riskten uzak kalması sağlanacaktır. Basın İlan Kurumu ülke genelinde normalleşmeye geçildiğinde yeni bir karar alana kadar sistem devam edecektir.Bu nedenle şimdilik 1 aylık bir takvim belirlenmiştir. Umarız salgın bir an önce gündemimizden çıkar ve gazetelerimiz de normal yayınlarına dönerler. Hassasiyetleri nedeni ile Basın ilan kurumuna ve onay makamında bulunan Sinop Valisi Sayın Köksal Şakalar’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[72 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2020-03-25]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE