HAYVAN ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILIYOR

Yazdır
Paylaş
Boyabat ilçesi Cemalettin Köyü'nde besicilik yapan Ramazan Sertkaya'a ait koyunlardan henüz bilinmeyen bir hastalık yüzünden 2 hafta içerisinde 20 tanesi telef oldu.
HAYVAN ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILIYOR
Ramazan Sertkaya'ya ait 20 koyunun dışında aynı aileden oğlu Atalay Sertkaya'nın da Genç Çiftçi projesi kapsamında devletten hibe olarak almış olduğu 3 koyun da benzer şekilde telef oldu. Sertkayalar, sadece koyunlarda değil ineklerde ve buzağılarında da hastalık olduğunu gözlerinden sürekli yaş geldiğini de ifade ettiler. Besici Ramazan Sertkaya, ilk ölümler olduğunda yem tutması olarak zannederek hiçbir yere başvuruda bulunmadı. Ancak koyunların ölümü her gün devam ettiği için bir hafta sonra Boyabat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine başvurdu. Yetkililer köye gelerek incelemelerde bulunduktan sonra durumu Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne ilettiler.

 

11 Eylül 2018 Salı günü Sinop il ve Boyabat ilçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri Cemalettin Köyü'ne giderek besici Ramazan Sertkaya ve oğlu genç çiftçi Atalay Sertkaya ile görüştü. Görevliler Sertkaya ailesinden ölümlerin nasıl gerçekleştiği konusunda bilgiler aldı. Yetkililer ayrıca ailenin koyunlara ne tür iğneler yapılıp, hangi ilaçları verildiğini de not düştü. Daha sonra evin avlusunda bulunan iki ölü koyunun iç organlarından numuneler alındı. Görevliler ölü koyunlardan alınan numunelerin tahlilleri sonucunda ölüm nedeninin belli olacağını ve ona göre de koyunların tedavisini yapılacağını belirterek, bu süre içerisinde hasta ve sağlıklı hayvanların ayrı yerlerde tutulmasını, ölü hayvanlarında derin çukurlara gömülmesini söylediler. Köy Muhtarı Ali Gezgin'e de köydeki diğer besicilerin hayvanlarında hastalık olup olmadığı sorulurken, hastalık görüldüğünde resmi makamlara bildirilmesi ifade edildi. Köy muhtarı Gezgin, köylerindeki diğer besicilerden hayvanlarında hastalık olduğuna dair bir şikayet almadığını bildirdi. Besici Ramazan Sertkaya ve oğlu Genç Çiftçi Atalay Sertkaya, kendi hayvanlarında ve köylerinde de bu tür bir hastalık olmadığını, Genç çiftçi projesi kapsamında kendilerine verilen koyunların veteriner kontrolü ve sağlıklı raporu olmadan Boyabat'a gelmiş olabileceğini, kendi hayvanlarına da buradan bulaşmış olabileceği ihtimaline karşın gerekli incelemelerin yapılmasını istedi.

Baba oğul Serkaya'lar eğer hastalık hibe koyunlardan geldiyse zararlarının devlet tarafından karşılanmasını dile getirdiler. Sertkaya ailesi, devletin kendilerine sahip çıkmasını, 60 civarında koyunun hasta olduğunu ve yaylıma çıkamadığını, yaylımdaki koyunlar içinde de hasta olanlar olduğunu zorla yürüdüklerini sözlerine eklediler. Yetkililerde edinilen bilgiye göre 7 aileye eşit sayıda koyun hibesi yapıldığını, diğer 6 aileden kendilerine bu tür hastalık ve ölümlerin olduğuna dair bir şikayet ve haber gelmediği dile getirildi. Tüm inceleme ve bilgilerin alınmasından sonra bir tutanak haline getirildi. Tutanakta yazılanlar sesli olarak okunduktan sonra resmi makam yetkilileri, besici baba oğul Sertkaya'lar ve köy muhtarı Ali Gezgin tutanağı imzaladılar. Yetkililerden bir bölümü, numunelerin Samsun Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne verilmek üzere aynı saatlerde Samsun'a hareket ettiler.
 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[521 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-09-13]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE